Gökhan Elbay

Mucize besin anne sütü

gokhanelbay@surmelihaber.com
Gökhan Elbay
26 Aralık 2016 Pazartesi 15:53

Anne sütü doğada sadece annelere armağan edilmiş, ilk 6 ay başka hiçbir yiyeceğe gerek duyulmaksızın bebeğin ihtiyaç duyduğu besin öğelerini karşılayabilecek tek doğal besindir. Anne sütünün bebek için yararları ve uygunluğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış, tüm sağlık otoriteleri tarafından mecburi durumlar haricinde bebeğin “ilk 6 ay sadece anne sütü” ile beslenmesi tavsiye edilmiştir. Ayrıca emzirme anne ile bebeğin sağlığı üzerinde biyolojik ve psikolojik bir etkiye sahiptir.

Anne doğum yaptıktan sonra bebeğini mutlaka hastanede emzirmeye başlamalıdır. Doğumdan sonra ilk 5 gün gelen süt kolostrum (ağız sütü) dur. Daha yoğun ve koyu sarı renkteki kolostrum bebeğin ilk aşısı olarak kabul edilir ve 1 damlası bile israf edilmeden mutlaka bebeğe verilmelidir. Bazı çevrelerde kolostrumun “kirli süt” olduğu gibi inanışlarla annenin bebeğe bu sütü vermesi engellenmektedir. Böyle uygulamaların yanlışlığı konusunda halkımızın bilinçlendirilmesi oldukça önemlidir. Kolostrum enfeksiyon ve alerjiden koruyan antikorlar ve akyuvarlar, Sekretuvar IgA, laktoferrin, makrofajlar. T ve B lenfositler gibi antienfektif etmenlerden zengindir. Barsağın olgunlaşmasını sağlayan, alerji ve intolerans gelişmesini önleyen epidermal büyüme faktörlerini içerir. Bilirubinin barsaktan atılmasını sağlayarak doğumdan sonra sıklıkla görülen sarılığın oluşmasını önler. Kolostrum olgun sütten daha fazla oranda protein içerir. Tüm bu nedenlerle kolostrum ayrı bir önem kazanmaktadır.

Kolostrumun salgılandığı 5. günden sonra kademeli bir geçişle olgun süte ulaşılır. Olgun sütün içeriği bebeğin ayına ve emzirmenin süresine göre değişiklik göstererek bebek için en uygun besin olma özelliğini her daim korur.

Emzirmenin anne ve bebeğe birçok faydası bulunmaktadır. Emzirme anneyi over kanseri, göğüs kanseri, osteoporoz ve anemiden; bebekleri ise tip 1 diyabet, obezite ve koroner kalp hastalıklarından korumaktadır. Emziren anneler doğum sonrası kilolarından daha sağlıklı ve çabuk kurtulurlar. Emme işlemi bebeğin ağız ve diş gelişimine katkı sağlar. Anne sütü bebek için en ideal besindir çünkü bebeğin ihtiyacı olan besin öğelerini yeterli olarak içermekte, her zaman bebeğe uygun sıcaklıkta ve steril olarak bulunmaktadır. Tüm bu nedenlerle bebeklerimizi ilk 6 ay mutlaka sadece anne sütüyle beslemeliyiz. Bebeklerin mide kapasitelerinin küçüklüğü ve anne sütünün kolay sindirilebilirliği göz önünde bulundurularak en geç 2- 3 saatte bir, günde 8- 12 kez emzirilmeleri gerekmektedir. Emzirme işlemi temiz, uygun sıcaklığın sağlandığı bir ortamda, anne ile bebek arasında göz teması kurularak yapılmalıdır. Böyle bir emzirme işlemi bebeğin fiziksel gelişimine olduğu kadar ruhsal gelişimine de katkı sağlayacaktır.  Unutulmamalıdır ki sağlıklı bir nesil için anne sütü şarttır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık