Bilal Yeşilkaya

Milyar dolarlık lig ve boş tribünler

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ekim 2015 Pazar 15:48

Futbolumuzda alınan alınmayan kararlar gerilemenin başlıca nedenini oluştururken, satılan onca Passolig kartına rağmen statlar halen dolmuyor. Passolig Genel Müdürlüğü’nün ifadesine göre rakam ortalama 720 bin civarında... Kimse çözüm üretmiyor. Peki insanlar kartı olmasına rağmen neden futboldan uzaklaşıyor? Bu rakam bize şunu gösteriyor; sorun sadece Passolig değil.

Taraftarı stattan uzaklaştıran en önemli etkenlerden biri ülkedeki futbola duyulan güvenin azalması ve buna bağlı olarak bilinçaltında oluşan siyaset faktörü şike ve teşvik... Yöneticilerin yaptığı şovlar, futbolun bir oyun olduğunu unutup 50 60 yaşındaki adamların birbirleriyle ağız dalaşı futbol seyircisini körelten tespitlerden sadece birkaç done...

Bir diğer problem ise kalitesizliğe bağlı istikrar sorunu. Kabul edilebilir ki ülkemizde günümüz modern futbol şartlarına ayak uydurabilecek, gençlere özgüven aşılayacak, saygınlığı Avrupa seviyesinde olan antrenör neredeyse hiç yok. Kalitesizliğin en büyük göstergesi, çarşaf değiştirir gibi hoca değişikliklerinin olması.

Bu ve bunun gibi birçok neden futbol seyircisini tribünden kaçırıyor. İster istemez futbol izleyicisi dünya liglerine daha çok yoğunlaşıyor. Bahis oynuyor evde koltuğunda Bundesliga, Premier Lig, La Liga maçlarını seyredip kıyaslama yapıyor.

Almanya'daki seyircileri görünce kıskanmamak elde değil. Küme düşmememeye oynayan takımlar bile statlarını dolduruyorlar. 1.5 saatlik maç sırasında stada gidenler sevinebilir, kızabilir. Passolig daha esnek olabilirdi. Sorun sadece kart satmak değil. Futbolumuzun bir ayağı çukurda. Tekrar ayağa kalkmak için artık tespitler değil çözümler gerekiyor.

Yabancı sınırının kalkmasının ardından neredeyse tüm takımlar dünya yıldızlarını, alınamaz zannedilen isimleri kadrosuna kattı. Lig milyar dolarlık oldu olmasına da taraftar, yani futbolun tadı tuzu stadyuma gelmezse, maçları takip etmezse liglerin ne anlamı kalır.

Şike süreciyle birlikte her şey tersine döndü. Kavga başladı. Seyirci şikeyi sevmedi! Tepki gösterdi. Ligin tadı kaçtı. Seyirciler aboneliklerini iptal ettirmeye başladı. Sponsorlar takımları desteklemekten vazgeçti. Seyirci politik kimliği benimsedi. Avrupa kapıları yüzümüze daha bir sıkı kapatıldı. “Ben temizim, sen kirlisin’’ tartışmaları herkesi kirletti.

Bugün halen takımlarımız kendi aralarında 3, 4 yıldız tartışmaları yapıyor. Ne olacaksa anlamış değilim. Geçen sezon Galatasaray taktı, bu yıl da Fenerbahçe ya da Beşiktaş takar ne fark eder. Türkiye liglerinde 3 takım arasında giden gelen şampiyonluklar kime ne kazandırdı, kendimizi kandırmaktan, kendimizi aldatmaktan başka neye yaradı ki? Avrupa gidip 3-4 yiyen takımlarımız bakalım bu sene kurdukları şaşalı kadrolarıyla ne yapacaklar. Ben bu başarılı olacakları konusunda halen şüpheliyim. Avrupalı oyuncuların posasını çıkartıyor, bize kakalıyor. Neden Fenerbahçe’ye Nani, Van Persie, Beşiktaş’a Gomez, Galasataray’a Podolski 20’li yaşlarda getirilemedi.

Eğer biz harcanan bunca paraya rağmen tribünleri dolduramıyor, Avrupa’da başarı elde edemiyorsak şunu iyi bilin ki bir yerlerde gerçekten çok büyük bir hata yapıyoruz. Bu hatalar zinciri içerisinde de futbol gözden düşmeye, başka spor dallarına liderliğini kaptırmaya doğru yol alır.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık