asdas
Feyzullah Doğru

Millet Gereğini Yaptı!

feyzullahdogru@surmelihaber.com
Feyzullah Doğru
6 Kasım 2015 Cuma 10:07

Bir önceki yazımda “İki Elinizi Başınızın Arasına Alıp Düşünün!” diye bir yazı kaleme almıştım.

Yazımın  girişinde, “ 7 Haziran’dan sonra çok önemli bir tarih olan 1 Kasım’a artık saatler kaldı. Hepimiz sandığa giderek vicdanımızın sesine kulak verip tercihimizi yaparak ülkenin tarihe yön vereceğiz.”demiştim.

7 Haziran’da tüm partilere fatura kesen seçmen, 1 Kasım’da faturayı ‘hayır’cılara kesti. Sonuçlar belli oldu. Oranlar 49.5, 25.3, 11.9, 10.8 ve 2,5. Milletvekili sayısı 317, 134, 40, 59.

Vatandaş kararını verdi peki şimdi ne olacak? Bundan sonraki yol haritası nasıl şekillenecek?

Muhtemelen 12 Kasım’da kesin sonuçlar açıklanacak. O takdirde Meclis 17 Kasım’da Baykal’ın başkanlığında toplanacak. Bu arada G20 toplantısı var. 5 gün sonra Meclis Başkanlığı seçimi yapılacak. Ardından komisyonların teşkili söz konusu, bu arada hükümet için görevlendirme yapılacak. Hükümetin kısa sürede kurulması, hükümet programının hazırlanması, okunması ve ardından güvenoyuna gidilmesi gerekiyor. Bütün bu çalışmalar Kasım ayı içinde sonuçlanacak ve ilk iş olarak Aralık ayında bütçe müzakereleri başlayacak.

Ak Parti’nin almış olduğu oy oranı anayasa değişliğine izin veriyor mu?

330 sandalye gerekli ama AK Parti 317 sandalyeye sahip. Bu durum herhangi bir değişikliğe izin vermiyor ama bu konu bu aşamada sorun değil. Türkiye mevcut anayasa ile zaten sınırsız ve sorumsuz bir başkanlık sistemine imkan veriyor. Anayasanın değiştirilmesine engel olan zihniyet ise toplum nezdinde sabıkalı bir hale geliyor.

Ak Parti bu sonucu bekliyor muydu?

Pekala, Ak Parti içerisinden sonucu tahmin edecek isimler çıktı. Ama çoğunluk bu sonucu beklemiyordu. Beklediklerinden daha iyi bir başarı yakaladılar.. Birileri AK Parti sonrası için hazırlık yapıyordu. Yabancılar ve onların yerli işbirlikçileri hazır kıta bekliyordu. Olmadı. Döviz düşmeye başladı, borsa yükseldi. Ertelenen, bekleyen yatırımlar şimdi kaldığı yerden devam edecek.

Bu seçim ne anlam ifade ediyordu?

Bu seçimler sadece milletvekillerinin seçildiği bir seçim olmaktan öte bir referandum anlamı taşıyordu. Paralel yapı, terörle mücadele, dış politika, Kürt sorunu, yeni havaalanı gibi bir takım projeler için de bir referandum anlamı taşıyor.

  Ak Parti 7 Haziran’dan büyük bir ders almalı. Parti içerisinde seçmenin 7 Haziran ve 1 Kasım tercihleri doğru okunmalı. Proje ve çalışmalar onun üzerine inşa edilmeli. Aksi bir durumda Ak Parti için ikinci bir 7 Haziran kaçınılmaz olacaktır.

1 Kasım’ın perde arkasında neler döndü?

Bu arada kim kimdir görüldü. Seçmenin bu süreçte bazı gerçeklerin farkına varması için bir fırsata dönüştü. Bu seçim SP ve BBP için bir felakete dönüştü. Seçmen AK Parti ve CHP dışındaki bütün partileri cezalandırdı. HDP kıl payı barajı aştı. SP’ye ve BBP’ye giden oylar, AK Parti tabanına yakın yerden giden oylar olduğu için % 1’in altında olsa da, AK Parti’nin anayasal çoğunluğuna ulaşmasının önünde bir bariyer oluşturdu..

Paralel yapının yönlendirdiği oylar büyük ölçüde HDP’ye gitti. Paralel yapı, seçmeni daha çok CHP, HDP, MHP ve SP’ye yönlendirdi.. HDP sadece Kürtlerden değil, Paralel yapı, bazı dindar çevreler, CHP, Alevi, sol-sosyalist/Marksist blok, liberal kesim, Kemalist laikçi kesim, Ermeni, Süryani, diğer gayrimüslim gruplar, beyaz Türkler ve LGBT’den ciddi oy aldı. HDP’nin Kürt oyları % 6 civarında kaldı. Oylarının nerede ise yarısı bu çevrelerden geliyor.. Bu gerçekler ışığında aslında Kürt oylarının yarıdan fazlası AK Parti’ye gitti.

Bu sonuçlar karşısında CHP, MHP ve HDP içinde ciddi bir hesaplaşma yaşanması bekleniyor. CHP’de zaten kongre süreci devam ediyor.. MHP’de gergin bekleyiş sürüyor. Bahçeli istifa etmeyeceğini açıkladı. Büyük oy kaybeden ve zaten artık bir siyasi varlığı kalmayan Kamalak ve Destici de istifa etme konusunda bir şey söylemedi. Diğer partiler zaten % 0 seviyesinde, ama varlıklarını sürdürüyorlar.. Birileri bunların finansmanını sağlıyor ve sadece oy pusulasında yer işgal ediyorlar, bir de tabelaları var.. Bunların bir kısmı derin, bir kısmı paralel..

1 Kasım’a doğru gündeme gelen 5. Parti kurulacak mı?

5. parti planı da anlamsız hale geldi.. AK Parti’yi bölme hayali de böylece suya düştü. AK Parti’yi bölme hayali kuranlar, Türkiye’yi teslim alma hayali kuruyorlardı. Bu şekilde İslam dünyasına da aba altından sopa göstermiş olacaklardı.

Bu seçimde, aslında Sisi, Esed ve Haçlı soysuzları kaybetti.. AK Parti’nin seçim sonucundaki başarısı, Mekke’de, Medine’de, Kudüs’te dualarla kutlandı. Suriye’de, Mısır’da, Somali’de, Moro’da, Myanmar’da, Amerika’da şükür secdeleri ile kutlandı.

Birileri karanlık planları ile ne elde etmek istiyor idi ise, bu sonuçla onu kaybettiler.

Bu sonuç sadece AK Parti’nin değil, bir milletin birlik haykırışı oldu.

Günün Sözü: “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.” Mehmet Akif Ersoy


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık