Bilal Yeşilkaya

Mevzu vatansa gerisi teferruattır

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ekim 2015 Pazar 15:55

Sporu bir kenara bıraktık bu aralar. Terörden aldık gidiyoruz. Ülkenin tek gündemi haline getirdiler terörü sağolsunlar. Neredeyse hergün şehit verilirken buna tepki göstermeyen Yozgat halkı dün tam anlamıyla duygu patlaması yaşadı. Dağlıca’da 16, Iğdır’da ise 14 güvenlik görevlimizin şehit olmasına sessiz kalamayan Yozgat halkı tam 8 sene sonra Lokman Eker’in cenazesinde olduğu bir oldu, tek yumruk oldu.

Siyaseti en azından dün akşam düzenlenen teröre öfke mitinginde kenara bıraktık, en azından bu kez omuz omuza gelebilme cesaretini gösterdik. Düzenleyen kim olursa olsun ‘Mevzu vatansa gerisi teferruattır’ diyebildi.

Yaşlısı, genci, kadını, erkeği 10 bine yakın kişinin çok kısa bir sürede bir araya gelmesi, öfke patlamasının tezahürüdür. Millet artık terörden, gelen şehit haberlerinden bıkmış, canına tak demiştir.

Çözüm aslında bellidir. Tek çözüm kim olursa olsun, Misak-i Milli sınırları içerisinde yaşayan herkesin bu devletin Bayrağı altında, bu devletin kanunlarına uymasıdır. Uymayanlara, kim olursa olsun, hangi etnik kimliğe dahil olursa olsun, hangi dine mensup olursa olsun cezasının verilmesidir.

Türk halkı da, Yozgatlı vatandaşlar da teröre cezasını kesmeyenlere, bundan nemalanmaya çalışanlara da cevabını vermiştir. Tabii bunu yaparken, tepki gösterirken çok dikkatli olmaktan, provakasyonlara gelmekten kaçınmaktan başka çare de yoktur. Ülkemizi bir kaos ortamına sürüklemek isteyenlerin, kardeş kavgasına götürmeye çalışanların emellerine hizmet etmeden, bu vatana hiyanet etmeyenleri iyi ayırt ederek hareket etmeliyiz.

Oy için, iktidar olabilmek için ülkeyi bilinmez bir kaosun içine sürekleyenler, teröristleri başımıza çıkartanlar şimdi oturdukları yerde rahatlar mı? Yapılan uyarıları dikkate almayanlar gelinen süreçten memnun mu? Terörle mutabakat olur mu, teröristle masaya oturulur mu? Alçaklar bombaları yollara yerleştirirken istihbarat teşkilatları uyuyor muydu? Bu ve bunun gibi soruları çoğaltmak mümkün ama şu an için değil diye düşünüyorum. Çünkü her zamankinden daha fazla birliğe, dirliğe ihtiyacımız var. Her zamankinden daha fazla vatanımıza sahip çıkmak zorundayız. Vatansızların ne halde görebilmek zannediyorum hiç zor değil. Şehirdeki Suriyelilere, diğer mültecilere bakmak içinde bulunduğumuz Vatanımıza sahip çıkmanın ne denli önemli olduğunu fazlasıyla gösterecektir.

Mohaç’ta, Niğbolu’da, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda ve daha nice savaşlarda bu toprakları vatan kılmak ve millet şuurunu diri tutmak uğruna şehadet şerbetini içen Ecdadımıza borcumuz bu Vatanı korumak. Onlar sayesinde bayrağımız gönderden inmedi, inmeyecek. Onlar sayesinde geleceğe inançla baktık, onlar sayesinde ümitlerimizi diri tuttuk, onlar sayesinde korkusuz yaşadık.

‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ dizelerini yazdıran Şehitlerimizin bize bıraktığı emanetleri, yine bu vatanda yaşayan ve gerektiği zaman canını vermeye hazır olan herkes dün bir kez daha haykırdı.

Bundan sonra da biz haykıracağız, bundan sonra da biz eğer Şehit olunacaksa olacağız. Bu Bayrak inmeyecek, bu ezanlar sönmeyecek. Söndürmeye çalışanların dilini kopartacağız, indirmeye çalışanların elini kıracağız.

Bu böyle biline. Yozgat halkına dün gösterdiği Milli birlik ve beraberlikten dolayı teşekkür ederken, Şehitlerimize rahmet, acılı ailelerine ve Türk Milletine başsağlığı dilerim.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık