Bilal Yeşilkaya

Macera Mı Aranacak İskelet Mi Korunacak?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
5 Mayıs 2015 Salı 08:00

Herkesin gündemi siyaset. Herkes kimin kaç oy alacağını, kimin iktidar olacağını konuşuyor. Siyasetten nedense hiç haz almadım, belki de gördüğüm kirli oyunlardan, belki de yalanlardan, belki de hizmet alamamış olmaktan olacaktır. O nedenle siyasete hiç girmedim, girmek de istemem. Bırakın bizi sadece spordan anlayan bir gazeteci olarak tanısınlar, bırakın öyle bilsinler. Siyaset siyaseti sevenlerin ya da yazdıkları yazılarla gündemi belirleyenlerin işi olmaya devam etsin.

Ben Yozgat sporu için nefes tüketmeye, mesaimi harcamaya devam edeceğim. Bilmiyorum bir kalite getirir miyim, bilmiyorum söylediklerimizle yanlışlıkları azaltır mıyım? Bunu yakın bir zamanda görme fırsatımız olacak.
Evet bugün yeni takımın kuruluşu açısından en önemli adımlardan biri atılacak. Şefaatli Belediyespor Yönetimi yapılacak kongrede yeni takımın geçici yönetimini oluşturmak için divana isimleri verecek. Ondan sonra da tüzük değişikliği, isim değişikliği, yeni yönetimin kurulması ve transfer çalışmaları ile yeni sezon için çalışmalar başlayacak.

Nasıl bir yönetim isterseniz diye sormuyorum. Çünkü Yönetim üç aşağı beş yukarı belli gibi. Ben nasıl bir takım arzu edersiniz diye soracağım camiaya. Yıllardır teknik adamı değişen, oyuncuları birer birer gönderilerek yeni oluşturulan bir takım mı kurulmalı, yoksa yeni biten sezonun ikinci yarısında oynadıkları futbolla bizi mutlu eden oyuncuların çoğunluğunun bulunacağı bir takım mı?

Yozgat sporu başarıya aç, yeni bir yönetim kurulacak ya şimdi herkes futbol duayeni kesilecek, yönetimi geleceğe yönelik “fikir bombardımanına” tutacaktır.

Menajerler, hocalar, futbolcular, tanıdıklar, aracılar kulüp yöneticilerine yükleneceklerdir.

Onlardan geri kalmayayım dedim ve akıl verme işine hiç vakit kaybetmeden giriştim.

Ancak, benimki farklı olacak sanırım.

Çünkü, kimseleri önermeyeceğim, şunu alın, bunu transfer edin demeyeceğim.

Aksine, “aman ne olur takımın iskeletini bozmayın, istikrarı kaybetmeyin” teklifi getireceğim.

Bizde transfer yanlış uygulanıyor çünkü. Transfer demek, takviye demektir.

Zayıf olduğun bölgene veya güçlenmek istediğin yere birkaç oyuncu alırsın, tamamdır.

Böylece oturmuş kadro bozulmamış, sadece güçlendirilmiş olur. İstikrar ve sabır da başarıyı getirir. Fakat, biz bu örneği pek sevmeyiz.

Transferde takımı allak bullak ettiğimiz gibi, sene içinde de üç-dört teknik adam değiştiririz.


Her teknik adam değişikliğinde, takımın ruhu da, iskeleti de, oyun düzeni de, yapısı da değişir. Futboldaki kronik başarısızlığımızın temel sebebi budur.

İstediğim Yozgatspor’un artık bu girdaba girmemesidir. İkinci yarıda yüzümüzü güldüren ve gelecek adına umut veren kadroyu ve teknik heyeti korumasıdır. Sadece teknik heyetin planı doğrultusunda takviye yapmasıdır. Akıl hocalarını da, çok bilmişleri de, uzay formülleri üretenleri de elinin tersiyle itmesidir.

Kulübü özünde tutup, bize bu takımı ezberletmesi, istikrarın ve sabrın sembolü olmasıdır.

Ki, Yozgatspor için açılan bu beyaz sayfaya başarıları göğsümüzü gere gere yazalım.

Şimdilik kaydıyla doğru yoldan giden teknik adam ve futbolcularla anlaşma eğiliminde olduğunu bildiğim yöneticilerden bazıları ile yaptığım görüşmeler beni şimdilik kaydıyla rahatlatıyor.

İnşallah aynı yol haritasından gidilir de Amerika yeniden keşfedilmez. Aksi takdirde geçen sezondan farklı bir tablonun ortaya çıkması beklenilemez. Sadece isimler, sadece yöneticiler değişir ama sonuç değişmez.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık