Bilal Yeşilkaya

Kulüpler neden batıyor?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
23 Mayıs 2016 Pazartesi 09:17
Türk futbolu sizce nereye gidiyor, takımlarımız ne halde bilen var mı? Tablo ortada aslında herkes birbirini kandırıyor. Neredeyse tüm takımların kadrolarında en az 7-8 yabancı oyuncu var. Başarılı oldu mu havalara giriyoruz ama aslında başarı bizim yani Türk futbolunun değil yabancıların başarısı.

Taraftarlar kulüp başkanlarından hep yabancı büyük yıldız isterler ve 'büyük' kulüplerinin mali durumu iyi zannederler ama gelin görün ki ülkemizdeki dört büyük kulübün mali yapısı da UEFA kriterlerini kolay kolay yerine getirebilecek durumda değil ve şu anda tüm kulüpler mali yapılarını yamamak ve makyajlamak veya yeniden yapılandırmak ile meşguller. Bu bozuk yapının arkasında saçma sapan oyuncu transferleri, teknik adamlara büyük paralar vaat etmek ama kısa sürede de kovmak gibi yaklaşımlar ve düşünülmeden yapılan yanlış şirketleşme girişimleri, altyapının önemini anlayamamak ve tüm savurganlığa rağmen gelmeyen başarılar var. Bu savurganlık milli takımların başarısızlığına da önemli katkı yapıyor.

Bu konular, ülkemizde son günlerde iç ve dış futbol aleminde en gündemde konular olarak kalacaklar.
Futbolun kesinlikle en büyük sorunu bir kaç kulüp haricinde alt yapı eğitimlerine gereken önemin verilmemesi sonucu yetenekli oyuncu sayısının neredeyse bir elin parmakları kadar az olması, yeni yeteneklerin keşfedilememesidir. Ülkemizde de başta Bucaspor, Altınordu, Gençlerbirliği gibi bazı kulüplerin öncülük ettiği altyapı organizasyonları yeni yıldızlar yetiştirmek için var güçleriyle çalışırken ülkemizin dev kulüpleri alt yapılarına önem vermek yerine yetişen bu oyuncuları milyonlarca euro vererek kadrolarına katmaya çalışıyorlar. Bu da kulüplerin borçlarını arttırarak geleceklerine adeta ipotek koymak anlamına geliyor.
Altyapılar futbolun ve kulüplerin olmazsa olmazlarıdır. Amatör ya da profesyonel her kulüp ne şartta ya da ekonomik güçte olursa olsun altyapılarına mutlak surette önem vermek zorundadır.İyi bir altyapı organizasyonu kuran takımlar başarılarını uzun yıllar sürdürürken bunu yapmayan bir çok kulüp zamanla kaybolup gitmeye mahkumdur.

Altyapı organizasyonlarında kalite ön plana çıkarılmalı az ama öz oyuncuyla çalışılmalı her hareket, her pozisyon tek tek tüm oyunculara uygulattırılmalı; oyuncunun yeteneğine göre mevkisi ve pozisyonu belirlenmeli,bu doğrultuda oyuncuya gelişim eğitimi verilmelidir. Altyapı eğitimi mutlak surette kaliteli hoca ve malzemelerle yapılmalı, oyuncunun gelişimi dosyalama yöntemiyle devamlı takip edilmelidir.

Son söz olarak ülkemizde son yıllarda ortaya çıkan bir çok oyuncu henüz 18-19 yaşlarında çok büyük paralar kazanmaktadır. Tam anlamıyla gelişimini tamamlamayan bu oyunculara verilen bu kadar yüksek ücretler bu oyuncuların yaşam şeklini değiştirmekte bunun sonucunda bu oyuncuların bir kaç yıl içinde kaybolup gitmelerine sebep olmaktadır. Bundan gerek kulüpler gerekse Türk futbolu büyük zararlar görmektedir.  

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık