Gökhan Elbay

Kış sebze ve meyveleri

gokhanelbay@surmelihaber.com
Gökhan Elbay
26 Ocak 2017 Perşembe 17:46

Birkaç yıl öncesine kadar tüm sebze ve meyveler ancak mevsimlerinde tüketilirdi. Ancak şu anda her mevsim istediğiniz sebze ve meyveyi yeme şansına sahipsiniz, ama bu durum her sebze- meyvenin mevsiminde güzel, lezzetli olduğunu ve yararlı vitamin- mineralleri içerdiği gerçeğini değiştirmiyor. Bu nedenle her ne kadar istediğiniz ürünü istediğiniz mevsimde bulabiliyor olsanız da mevsiminde tüketmek en doğru olanıdır. Üstelik mevsim sebze- meyveleri o mevsime özgü hastalık ve yakınmalara şifa kaynağıdır. Bunu şimdi incelediğimiz kış sebze- meyveleriyle daha iyi anlayacağız.

NAR: Nar gerçek bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek gribe ve soğuk algınlığına karşı mükemmel bir koruma sağlar. Potasyum, lif, C vitamini ve niasin içerir. Nar aynı zamanda kolesterolün düşürülmesinde yardımcı olur.

KARNABAHAR: Enfeksiyon önleyici ve antibakteriyel özellikleri olan karnabahar, kronik idrar yolları enfeksiyonları için bilinen en iyi sebze. Vitamin ve mineraller bakımından zengin bir besindir. A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor, fosfat ve demir minerallerini içerir. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı önler ve vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

PORTAKAL: Kış meyvesi denilince ilk akla gelen portakal içerdiği C vitamini ile soğuk algınlığı ve gribe karşı iyi bir koruyucudur. Karaciğer çalışmasına yardımcı olan portakal kanı da temizler. Cilt sağlığı içinde birçok faydası olan portakal C vitamini, B vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyum açısından da zengindir.

LAHANA: Düşük kalorili olması, idrar söktürücü özelliğiyle vücuttaki fazla ödemi atması ve toksin atıcı özelliğiyle vücutta biriken zehirli maddeleri arındırması lahanayı diyet yapanların favori kış sebzelerinin arasına sokmaktadır. Lahana aynı zamanda A, B ve C vitaminlerindene zengindir.

ARMUT: B vitaminlerinden, bakır, potasyumdan zengin olan bir meyvedir. İçeriğindeki posa sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlık oluşumunu engeller. Kalp damar sağlığını güçlendiren armut aynı zamanda kolesterolün düşmesine de yardımcı olur.

PIRASA: Pırasanın böbrek taşı oluşumunu engelleyici etkisi bulunmaktadır. Kan basıncını düşürerek felç ve kalp krizi riskini azaltan pırasa aynı zamanda iyi huylu kolesterolün (HDL)yükselmesine, kötü huylu kolesterolün(LDL) düşmesine katkı sağlamaktadır.

ELMA: İçeriğinde bulunan B grubu vitaminleriyle sinir sistemini destekleyen elma, C ve E vitaminleriyle de bağışıklık sistemini destekler. Özellikle kabuklarıyla birlikte tüketildiğinde bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık problemini giderdiği gibi, içeriğindeki pektinle ishalin giderilmesinde de etkindir.

ISPANAK: A, C vitaminleri, folik asit ve demir yönünden zengin olan ıspanak grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur. Özellikle çiğ tüketimi kabızlık problemlerinin önüne geçmektedir. Ispanağın protein miktarı diğer sebzelere göre biraz daha yüksektir. Ancak ıspanak yüksek oranda oksalat içermektedir ve gut hastalığı olan bireyler tüketim miktarları konusunda dikkatli olmalıdırlar.

Zamanında tüketilen her türlü doğal besin vücudumuz için bir şifa kaynağıdır. Kış bahçesinin taze mahsullerinden de doğru saklama ve pişirme koşullarını ön planda tutarak vitamin- mineral kayıplarına neden olmadan faydalanmak daha sağlıklı ve zinde bir kış geçirmenizi sağlayacaktır.                                                                    


Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık