Bilal Yeşilkaya

Kırıkkale’yi hakem kurtardı

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
26 Nisan 2016 Salı 11:46

Şampiyonluk şansımız var mı, kalan maçlarda Kırıkkale puan kaybeder mi, taraftar şokta, verilen tüm emekler zayii olmak üzere.

Bu ve bunun gibi ortalığı velveleye verecek yazılar yazmak, taraftarın kafasını karıştırmak o kadar kolay ki. Futboldan anlayan herkes zaten şu an için iplerin Kırıkkale’nin elinde olduğunu, yüzde 20 olan şampiyonluk şansımızın Kırşehir’de ortaya çıkan sonucun ardından yüzde 5’e düştüğünü net bir şekilde söyleyebilir.
Bu girişi Yozgatspor ve Kırıkkalespor’un maçlarının değerlendirmesinin önünde yazmanın doğru olduğuna inandığım için yaptım. Memlekette öylesine insanlar var ki, her şeyi çok biliyor. Ekonomiden, spordan, eğitimden, siyasetten her şeyden anlıyor. Yaz desen saçmalar, konuş desen zırvalar, yorumla desen içinden çıkamaz ama zırvala desen inanılmadık şeyler yapar.

Ne yazık ki olmadı dün lider Kırıkkale’nin belki de kalan maçlarda tek puan kaybı yaşayabileceği takım olarak gösterilen Kırşehir karşısında imdadına hakem yetişti. Bize şike yaptılar diye ortalığı velveleye verenler, ahlaksızlıkta sınır tanımayarak karşısına tüm takımları alan, ardından da bunun da yaygarasını yapan Kırıkkale’nin gerçek şikeyi yaptığı bir kez daha ortaya çıktı. Kötü yönetimi ile maçı izleyen herkesi çileden çıkardığı iddia edilen hakemin son dakikalarda vermediği penaltı ise kafaları karıştırdı. Maça gitmedim, gitmiş gibi anlatmaya gerek yok ama pozisyonu öğrendiğim arkadaşlar kaval kemiği sesini duyduklarını ve net penaltı olduklarını söylüyorlar.

Yazık gerçekten çok yazık eğer gerçekten böyle bir haksızlık söz konusu ise Yozgat’ın Yozgatspor’un hakkı çalınmış demektir. Sezon başından bu tarafa izliyorum ve özellikle dikkat kesiliyorum lehimize kaç tane hakem kararı çıkacak diye ama nafile. Hakemlerin bizim lehimize çalarak, maçın sonucuna etki ettiği pozisyon sayısı zannedersem sezon boyunca yok. Ama Kırıkkale öyle mi, neredeyse her maçta rakiplerine taraftarının çirkinliği ile baskı kurmayı başarıyor, kötü tezahürat alabildiğine yaygın. Ama Federasyon, hakemler buna Yozgatspor maçına kadar göz yumdu, tek ceza o da mecbur kalındığı için geldi. O maçın hakemi de bana göre ligin kaderini etkileyecek bir yanlışa imza attı. Her ne kadar isteyerek yapmamış olsa bile gol öncesinde yapılan müdahaleye faul vererek Kırıkkale’nin beraberliği sağlaması hakem sayesindedir. Siyasetin çok iyi yerlerde olduğu bir gerçek Yozgat’ın ama bunun spora etkisi, faydası nedir, Kırıkkaleli taraftarların attığı iftiralar öylesine ağır ki, dönüp baktığım zaman durumun hiç öyle olmadığı ortada. Ey futbol fakirleri eğer Yozgatspor bu siyasi gücünü spor için kullanabilse gidip Emniyetgücü ile berabere kalmaz, Altındağ’a iki kez yenilmez, Kayseri Şeker ve size puan vermezdi. Bunu anlayamayacak kadar bilgisiz ve cahilsiniz.

Evet dün çok bekledik ama maç bir türlü bitmek bilmedi. Kırıkkale berabere giden maçı son dakikalarda attığı golle kazanarak liderliğini sürdürdü. Yozgatspor, Kayseri Yolspor karşısında farklı şekilde son anlara girerek tam koltuğu aldım dediği sıralarda Kırıkkale’nin golü geldi. Kaldı 3 hafta. Biliyorum taraftarımız umutsuz, rakibimizin bu karşılaşmalarda puan kaybetmeyeceği görüşünde. Aslına bakarsanız doğru. Ama bu doğruluk, henüz lig bitmeden birilerinin kendi kafasından ya da akıl hocalarının söylediklerini yazarak bu sezon yapılan güzel işleri, ortaya konulan güzellikleri bir çırpıda silip atamaz. Üstelik bu arkadaşlar bir gün olsun takımın idmanına, maçına gelmiş mi, kalkıp emek verenleri eleştirme hakkını kendinde buluyor. Bilinmeli ki biz yıllarca varsa yanlışlar hatalar yazdık, gündeme getirdik. Yine de getiririz ama bu uslüpla değil. Kimse haddini aşan yazılar yazıp da memlekette tanınma çabası peşinde koşmasın. Kimse ligin bitimine 3 hafta varken felaket tellallığı yapmasın. Varsa öyle bilginiz çıkar benim gibi ligin henüz ilk gününden takımın şampiyon olamayacağını yazarsınız. Böyle bir bilgi dağarcığınız yoksa ortada çok basit ve herkesin görebildiği şeyler varken müneccimlik edasıyla paylaşımlar yaparsanız.

İsterseniz bir lig sonunu görelim, oturur ondan sonra nerede yanlış yapıldığını, hatanın kimde olduğunu tartışır, doğru yolu bulma adına yol haritasını çizeriz.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık