Bilal Yeşilkaya

Kin ve Nefret Tohumları Saçmayın!

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
15 Nisan 2015 Çarşamba 07:59

Hani spor dostluk kardeşlikti, hani spor bizi birbirimize yaklaştırırdı. Hani aşılmaz engelleri aşardı.

Olmadı olmasına da izin verilmedi. Kulaklarını tıkamak yerine birilerinin körüklediği kini ve nefreti Pazar günü sıkıla sıkıla izledik.

Amma nefret dolu insanoğlu. Nefret edecek bir şeyler arayıp duruyor adeta. Başka dillerden nefret ediyor, başka renklerden, ülkelerden, elbiselerden, hayvanlardan, yemeklerden, kitaplardan, filmlerden…

Hatta dinlerden…

İnançlı inaçsız birbirinden nefret edebiliyor. Hoşlanmama değil, nefret. Korkunç olan o ki insanları cinayete, ülkeleri savaşa sürüklüyor nefret. “Hiç sevmem” ile “nefret ederim” arasındaki çizgi incecik, kısacık.

Bireyselden kitlesele uzun bir yürüyüşe çıkabiliyor nefret. Bulaşıcı bir mikrop adeta.

Evet neredeyse İç Anadolu’nun birbirine en yakın iki şehri arasındaki kin ve nefreti birileri körükledi. Üzülerek, sıkılarak dinlemek zorunda bırakıldık bu nefretin dışa vurumunu.

Neyin kavgasını yapıyoruz, neyi paylaşamıyoruz anlamış değilim.

Taraftarın maç sonrasında yaşadığı sevinci anlamakta güçlük çektiğim için paylaştığım resmin altına yapılan yorumları okuduğumda gerçekten çok üzüldüm. Biz bu görüntüyü anlayamamışız, Kırıkkale’de yapılanları bilmiyormuy muşuz. Ne kadar yavan, ne kadar üstünkörü bir yaklaşım tarzı değil mi? Sezonun ilk haftalarında takımın şampiyon olamayacağını, yetersizliğini yazdığımız zaman da siz bu işi bilmiyorsunuz diyenlerin neler düşündüğünü merak ediyorum şimdilerde.

Biz bu işi bilmiyorsak henüz ligin ilk gününden bu takımın neler yapabileceğini nereden kestirelim. Çok bilenlerin çok fazla olduğu bu memlekette takımın geldiği bu durumun sorumlusu olarak bizleri gösterenler yok mu en fazla da o üzüyor beni.

Birileri taraftarı kullanıyor, birileri taraftar üzerinden prim yapıyor. Yozgat insanının saf temiz duyguları ile oynanıyor. Bu arada iki şehir arasında da hiç olmayacak kin ve nefret tohumları saçılıyor. Gelmeyin bu oyunlara arkadaşlar. Yozgat insanı bu değil. Yozgat insanı kendisine taş atana gül verir, elini uzatır. Bize yakışan, bizim yapmamız gereken odur. Kırıkkale’de adam vursalardı bizde mi burada cinayet işleyecektik. Yanlışa yanlışla gitmek, yanlışı körüklemek ancak ve ancak bizleri aşağı seviyelere düşürür.

Yeni sezonda iki takım aynı gruba düşse ve oradaki maçta yaşanması muhtemel çirkinliklerin hesabını kim verecek. Hiç bunu düşündünüz mü? Bu kin ve nefret böyle mi devam edip gidecek. Fenerbahçe’ye yapılan saldırının ardından birbirine daha sıkı sarılması gereken spor camiasını kim birbirine bu kadar uzaklaştırıyor, kim bu olayları körüklüyor.

Hadi elimizdeki nefret tohumlarını, yüreğimizdeki kini bir kenara bırakalım ve henüz bu olay daha kötü sonuçlar doğurmadan Kırıkkale’ye komşumuza zeytin dalı uzatalım.

Bunu iki şehrin Valisi mi yapar, Belediye başkanları mı bir araya gelerek dostluk tohumlarını saçar bilemem ama eğer bunlar yapılmazsa o zaman Kayseri Sivas, Fenerbahçe Trabzon, Beşiktaş Bursa takımları arasında yaşanılan soğuk savaşlar arasına yeni bir halka daha eklenir. 

Sporu zaten yerlerde sürünen ve kaliteye fazlasıyla ihtiyacı olan, artık yönetimi, teknik heyeti, futbolcuları ve tribünleri ile yepyeni bir sayfa açması gereken Yozgatspor’un kinle nefretle zaman kaybetmeye hiç mi hiç tahammülü yoktur.

Yozgatspor’un geleceğine yön verecek isimlerin, ya da yönettiğini zannedenlerin artık bir yerden başlaması gerekir ki bu da üzerinden prim yaptığı tribünlerdir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık