Bilal Yeşilkaya

Karlı havalarda oynamak risklidir

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
1 Aralık 2016 Perşembe 20:27

Biliyoruz ki futbol organizasyonları çağımızın en büyük organizasyonlarından birisi. Üzerinde milyon dolarların döndüğü, milyarlaca insanın her gün takip etmekten yorulmadığı ve hatta her geçen gün yeni yeni heyecanlara yelken açıldığı bir şov alanı.

Ve çok sıkça yaptığımız futbol tartışmalarına baktığımız da her ne kadar bizlere getirisi olmasa da üzerinde zevkle tartışmalarımızı sürdürdüğümüz belki de tek konudur bu hayatımızda.

Futbol oyunu olarak baktığımız zaman genel hatlarıyla kuralları olan bir oyun türü. Çok kimse tarafından kolay gibi görünen ama hiç de kolay bir tarafı olmayan bir spor türü aynı zamanda futbol. Ve futbol, özellikle takım oyunu olması nedeniyle de içinde birçok değişkeni olan ve mevcut bu değişkenleri de iyi bir organize ile sahaya sürebilme sanatı olarak bakıyorum ben bu futbola.

Gerçekten futbol dediğimiz zaman veya futbolda gelişmeden söz ettiğimiz zaman başta alt yapı ve tesisler olmak üzere içinde bilimselliğin geçerli olduğu uzun soluklu bir eğitim sektöründen söz etmemiz gerekiyor.

Baştan söyleyelim ki futbol, içinde spor kültürü, futbol bilgisi, sosyal ve psikolojik eğitimi , yardımlaşma, takım oyunu ve liderlik kavramı gibi onlarca teknik bilgiyi bünyesinde barındıran devasa bir bilimsel uğraş olduğunu mutlaka görmeliyiz.

Ve kısaca düşünürsek şans dediğimiz şey bu işin neresinde acaba? Elbette futbol da şansın yeri vardır, bunu hep söylüyoruz ama topu rakip kaleye taşıyabilirsen ancak o şansımızla karşılaşabiliriz. Yani, topu rakip kaleye taşıyabilirsek, kenarlardan gelip ilerde çoğalmayı sağlayabilirsek şansın yakalama ihtimali olur yoksa şansımız çok olsa ne yapabiliriz ki? Dolayısıyla hangi açıdan bakarsak bakalım, futbol oyununda başarı için bütün meselenin ben takımın bilimsel olarak iyi hazırlanması ile ancak mümkün olabildiğine inanırım.

Son 4 haftanın en başarılı takımı olan ve topladığı 12 puanla zirveye mesaj gönderen Yozgatspor, bay geçeceği hafta öncesinde oldukça riskli bir maça çıkacak. Her ne kadar sahasında oynasa da, her kadar taraftar desteği yanında olsa da, her ne kadar rakip güçsüz gibi gözükse de karlı havalarda oynamak her takım için zordur.

Hele hele puan kaybetme gibi bir kredisi bulunmayan, alacağı her kötü sonuçta şampiyonluk iddiasını kaybedecek Yozgatspor için baskılı, bir o kadar da heyecanı fazla bir maç oynayacak olmak, zannediyorum bazı önlemleri de beraberinde getirecektir.

Hiç kuşkusuz teknik ekip böylesine maçlar öncesinde neler yapılması gerektiğini oyuncularına tek tek anlatmış, özellikle geriye pas verilmemesi konusunda oyuncularını uyarmıştır. Rakibin kapalı bir oyun anlayışı üzerinde duracağını hesap edersek bu maçın sonucunu uzaktan atılacak şutlar belirleyecek. Bu nedenle orta sahadaki isimlerin yapacağı bindirmeler, dönen toplara yapacakları müdahaleler önem arz ediyor.

Eğer böylesine riskli bir haftayı kayıpsız geçersek ki yakın olduğumuza inanıyorum o zaman ilk yarılı zirvenin birkaç puan gerisinde kapatma ihtimali olacağından şampiyonluk şansını sürdürürek ikinci yarıya başlayacağımıza eminim. 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık