Gökhan Elbay

Kankamız metabolizma

gokhanelbay@surmelihaber.com
Gökhan Elbay
6 Mayıs 2016 Cuma 07:52

Bu aralar metabolizmayla ilgili o kadar çok şey ve içinde metabolizma geçen o kadar çok cümle duymaya başladım ki benim bildiğim metabolizmanın farklı bir şey olduğunu düşünmeye başladım.

Evet diyet yapanlar için metabolizma dedikleri “bazal metabolizma hızı” oldukça önemli bir terim ama hakkında binlerce hurafe geliştirmenin de gereği yok sanırım.Peki nedir bu bazal metabolizma hızı?

Bazal metabolizma hızı basitçe vücudun istirahat halinde iken harcadığı enerjidir. Peki bu hızın kilo vermek için önemi nedir? Bu sorunun cevabı da mantıklı düşünülünce gayet basittir: vücudunuzun istirahat halinde harcadığı enerji ve ekstradan harcadığı enerjileri (fiziksel aktivite, gebelik, büyüme- gelişme, hastalık vb.) topladığınızda ortaya çıkan enerjiden fazla enerji alıyorsanız kilo alırsınız, az enerji alıyorsanız da kilo verirsiniz. Sonuç olarak aldığınız enerji harcadığınız enerjiden az ise kilo verirsiniz.

Ancak bazı diyet yapan bireyler her türlü yöntemi denediklerini, kesinlikle az yediklerini ancak kilo veremediklerini iddia ederler ve sonucunda bir tanıdıklarının “senin metabolizman durmuş” dediklerini söylerler. Şimdi buna açıklık getireli metabolizma durmaz çeşitli faktörlerle metabolizma hızınız yavaşlayabilir ancak metabolizma durmaz. Yaş, hormonal değişimler, cinsiyet, mevsim vb. nedenlere bağlı olarak metabolizma hızı etkilenebilir. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık