Bilal Yeşilkaya

Kan, gözyaşı, acı son bulsun

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
25 Aralık 2016 Pazar 19:16

Birkaç gün sonra yeni umutlara, yeni beklentilere yelken açacağız. Ekonomide, sporda, eğitimde koskoca bir yılın nasıl geçtiğini, neleri başardığımızı, neleri yeterli ölçüde yapamadığımızı isterseniz bir irdeleyelim.

Acısıyla, tatlısıyla bir koca bir yılı geride bırakırken geriye dönüp bu yıl içerisinde Yozgat açısından ne gibi gelişmeler yaşandığına bir bakmak faydalı olur diye düşünüyorum. Sporda yaşanılan gelişmeleri sık sık okurlarımızla paylaştığımız için bu konuya yeniden girmeden ekonomik, sosyal ve kültürel alanda yaşanılanlara bakıp varsa eksikliklerimiz, aksaklıklarımız onları giderme yoluna gitmemiz gerekir.

Ekonomisinin yükünü öğrencilerin ve genel olarak memur kesiminin çektiği Yozgat’ta 2016 yılında çok da beklentilerin üzerine çıkan gelişmelerin yaşandığını söylemek şimdilik kaydıyla mümkün gözükmüyor. Yatırım bazında bölge hastanesi dışında Diyanet Eğitim Merkezi, cezaevi inşaatının ise devam ettiğini söylemekle bitirebileceğimiz gelişmelerin dışında kamu yatırımları kendi halinde ama ağır aksak ilerleye dursun, 13 bin kişinin göç etmesi ile Türkiye göç liderliğini elimize geçirmiş olmak zannediyorum bizi fazlasıyla üzecektir.

Bir önceki yıl yapılan seçimlerin ardından verilen sözlerle avutulan, ancak yine beklentilerine büyük ölçüde karşılık bulamadan ve ne yazıktır ki kış aylarının ağır ekonomik sıkıntılarını yaşayan Yozgat halkı, 15 Temmuz ve sonrasında sergilediği kararlılığın yansımalarını her nedendir görmüş değil diye düşünüyorum. Darbe, OHAL, bölgemizdeki gelişmeleri anlatmaya bile gerek yok. Her yerimiz deyim yerindeyse yanıyor.

Şimdilik herkes gibi biz de bekliyoruz ve 2017 yılına bu beklentilerle birlikte umutla giriyoruz. Hiç kuşkusuz sosyal, kültürel alanda yaşanılanları yeterli bulmak da mümkün değil ama önceki yılların çok çok üzerine çıktığımızı söylemeden geçemeyeceğim.

Ülkemizde ve bölgemizde yaşanılan gelişmeler ise herkesin malumu. 2016 yılı Dünyada kan, terör, gözyaşı, acının hakim olduğu bir yıl olarak geride kalıyor.İnsanların savaştan, katliamdan kaçarken deniz kıyısına vurduğu, bombaların daha anasının karnındaki çocukları öldürdüğü, bunun adına da ne yazık ki demokrasi dendiği kara yıldan tüm insanlık gereken dersi alır.

İnşallah 2017 yılı huzurun, kardeşliğin, paylaşmanın arttığı, acının, kan ve gözyaşının yerine sevgi tohumlarının ekildiği, terörün bittiği bir yıl olur.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık