Bilal Yeşilkaya

İyi bir teknik adam her takımda başarılı olur

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
25 Mayıs 2016 Çarşamba 14:42
Takımlar başarılı olduğunda da, başarısızlık durumunda da fatura hep teknik adamlara çıkar. Aslan payını aldıkları gibi haklarına kedi payı da düşebilir. Başarısızlık anında ilk şutlanacak isimler teknik adamlar olur. Başarı anında da eğer egosu yüksek başkanlar varsa teknik adamların gölgesinde kalmamak adına gönderilebilirler.
Kulüp yöneticiliği de yaptığım için hep merak ettiğim bir şey var, "Acaba teknik direktörlere gereğinden çok mu para veriyoruz" diye düşünmüşümdür hep. Sizce bir futbol takımının başarısında teknik direktörün payı yüzde kaçtır? Ya da şöyle sorayım, başarıda yönetimin payı nedir, teknik adamın payı nedir, sahadaki futbolcuların payı nedir?
Sahada iyi bir takımınız yoksa; iyi, yetenekli futbolcularınız yoksa zaten hiçbir şey yapamazsınız. Yani takım önemli, en önemlisi diyebilirim, Böyle iyi bir takımı kurmak, bunları alabilmek için de iyi bir yönetim, iyi bir kulüp gerekli.  Ama iyi bir yönetim, iyi bir takım kurup bu takımı organize edecek iyi bir teknik adam bulamazsa o zaman bütün bunlar hiçbir işe yaramayabilir. Hangisi daha önemli diye bir şey söyleyemem, oran hiç veremem ama en önemlisi ahenk: Çekleri imzalayıp ödeyecek bir yönetim, bu paranın karşılığını verecek karakterli futbolcular ve futbolcuları doğru oynatacak saygılarını kazanacak bir teknik direktör..
 İyi teknik direktörün önemiyse şurada: Gerçekten iyi bir teknik direktörseniz, sıfırdan kurduğunuz bir takımla kısa sürede başarılı olursunuz, şanslı bir teknik direktörseniz ve iyiyseniz, iyi kurulmuş, iyi organize olmuş bir takımın başına geçersiniz.
Yozgatspor’un işte böyle bir teknik adama ihtiyacı var. Genç, hırslı, kendini ispatlamaya çalışan, futbol piyasasını iyi bilen, istediği oyuncuyu Yozgat’a getirebilecek, istediği zaman kesebilecek, iyi konsantre edecek, yeri geldiğinde takım menfaatlerini kollayacak, yeri geldiğinde oyuncularını tutacak, ama Kulübün önceliklerini hiçbir zaman geride bırakmayacak bir teknik adam arıyoruz hiç kuşkusuz. Tabii ki bu özellikleri taşıyan isimler vardır.
Bu arada transfer görüşmeleri başladı ama ne başladı. Geçen yılla bu yıl arasında fiyatlarda uçurum var gibi gözükse de bana göre değişen bir şey yok. Bazı oyuncuların dışında Yozgatspor’da çok çok ekstra oynayan isimlerin olduğunu düşünmüyorum. Bu benim şahsi görüşüm ve düşüncem. Yozgatspor büyük bir camiadır ve verdiği sözleri hep tutmuştur. Oyuncularımız alamayacakları paraları telaffuz ederek piyasayı gereksiz yere yükselten kulüplerin dolduruşuna gelmesin.
Unutmayın ki, futbol dahil tüm iş kollarında yeri dolmayan isim yoktur bugüne kadar.  

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık