Bilal Yeşilkaya

İstatistikler bizi işaret etmiyor

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
31 Ekim 2016 Pazartesi 19:28

Herkes hayâl peşinde koşabilir ama biz gazetecilerin böyle bir lüksü yoktur. Gazeteciler gerçekleri, gerçeğe yakın olanları, her ne kadar acı gelse de kamuoyunu bilgilendirmek için yazar. Kötü adam ilan edilseler bile bu değişmez.

Yozgatspor şehrimizin takımı, başarısız olmasını beklemek, istemek ya da böyle bir düşünceye kapılmak aklımızın ucundan bile geçemez. Geçtiğini zannedenler, böyle bir gaflete kapılanlar ancak ve ancak küçük düşünceleri olan insanlardır. Doğruyu yazdığımız için bizi suçlu ilan edenlerin ne hesaplar yaptığını bilemeyiz ama görünen bir gerçeğe daha dikkat çekmeden geçemeyeceğim.

Yozgatspor’un Süper Lig’den düştüğü yılların ardından liglerde sergiledi performans. İşte burası pek umut vermiyor, yani Yozgatspor finalleri iyi oynayan, daha doğrusu ilk yarıdaki performansının üzerine koyan bir takım değil.

İsterseniz konumuzun burasını geçmiş yıllardaki başarı çizgisini ortaya koyarak hatırlamaya çalışalım. Bu şekilde okuyucularımız ne demek istediğimiz daha iyi anlayacaktır. Hatırlanacağı üzere Yozgatspor Süper Lig’den düştükten sonra Uğur Tütüneker ile yoluna devam etmiş, iyi bir kadro kurulmuş ancak bu üst lige yeniden çıkmak için yeterli olmamıştı. Ondan sonra ki yıllar ise bir kabus gibi geçti Yozgatspor için. Hep lige tutunmak için çaba sarfeden takımımız 2006-2007 sezonunda İkinci Lig A Kategorisine de veda etti. Bir sonra ki sezonda da tablo çok değişmedi. Aytaç’ın sponsorluğunda yola çıkan ve inanılmaz paralar harcanarak kurulan ekibimiz yeniden lige dönme çabasında başarısız olurken lige ancak son haftalarda aldığı galibiyetlerle tutunabildi. 2008-2009 yılında ise bir düşüş daha yaşamak zorunda kaldı Kırmızı Siyahlı takım. B Kategorisinde tutunamayan ve Üçüncü Lig’e kadar düşen takımımız tek başarısını o da başarı olarak nitelendirilebilirse 2009-2010 sezonunda ekstra play-off oynayarak elde etti. Üçüncü Lig macerasında harcanan paralar hep boşa gitti. Halil İbrahim Yılmaz başkanlığında 2 puan farkla ekstra play-off şansını kaybeden Yimpaş Yozgatspor, 2 yıl Yimpaş Holding sponsorluğunda devam ettiği lig macerasını iki sezon önce BAL Lig’ne düşerek kapattı. BAL Ligi’nde de tablo fazla değişmedi. 2014-2015 sezonunda ilk yarı bitirken yine liderden 10 puan fark yiyen, geçen sene ise büyük bir talihsizlik sonucu şampiyonluğu kaçıran Yozgatspor için tablo üç aşağı beş yukarı hep aynı. Takım bir iki sezon haricinde hep düşmemeye oynamış bir görüntü çiziyor. İlk yarılarını iyi bitirdiği sezonlarda biraz olsun üst sıraları zorlayan, onun haricinde ikinci yarı öncesinde yapılan tüm transferlere rağmen toparlanma imkanı bulamayan Yozgatspor için bu sezon nasıl bir tablonun ortaya çıkacağı henüz belli değil ama geçtiğimiz yıllara bakarak bir sonuca varmak gerekirse şampiyonluk yarışının içinde olacağına yönelik bir şey söylemek pek mümkün gözükmüyor.

Bu demek değildir ki şampiyonluk hedefi kovalanmasın. Bizim demek istediğimiz ayaklarımız yere sağlam bassın ve gelecek adına olumlu işlere imza atılsın. 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık