Bilal Yeşilkaya

İpler Kale’nin elinde

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
26 Nisan 2016 Salı 11:44

Ligin son 4 haftasına girilirken herkeste inanılmaz bir heyecan, inanılmaz bir merak var. Bunu cadde de, sokakta yapılan konuşmalarda rahatlıkla görebiliyor, yapılan sohbetlerde hissedebiliyoruz. Herkes Yozgatspor’un mevcut tabloda şampiyon olup olamayacağı sorusunu birbirine yöneltiyor. Tabii ister istemez bizde de aynı heyecan mevcut. Takımın belki de çoktan ulaşmasını beklediğimiz şampiyonluk şansını, futbolun doğasında olan hatayla ipleri Kırıkkale’nin eline vermiş olması bizleri de hesap kitap yapmaya sevk ediyor.


İstatistiki bilgilere girmeyeceğim. Bunu Gazetemiz Sahibi İnan Soyer bu hafta içerisinde ayrıntılı bir şekilde yaptı ki, yazdığı her şey harfi harfine doğru. Kırıkkale kimlere yenilmiş, kimler karşısında puan kaybetmiş, bizim yenildiğimiz takımlardan kaç puan almış hepsini okurlarının dikkatine sundu.


Türkiye liglerinin Kütahyaspor ile (58) en fazla gol atan takımı olmasına rağmen Yozgatspor lider Kırıkkale’den hem 2 puan geride hem de daha fazla yenilmiş. Ama bir ayrıntı var ki o da önceki maçlarını zar zor kazanan, attığı 1 golün üzerine yatan Kırıkkale’nin son haftalarda bu performansını da üst seviyeye çıkartması, Kırşehirspor’la oynanacak maç öncesinde beni endişelendiriyor. Yozgatspor’la sahasında oynadığı maça kadar rakip kalelere ancak ve ancak 24 gol atan bir takımın son 4 maçta 16 gol birden bulması biraz tuhaf değil mi? Kalesinde sadece bir gol gören Kırıkkale’nin deplasmanlarda yenilmiyor olması da artı bir avantaj gibi gözüküyor. Ligdeki tek yenilgisini o da ilk yarıda Yozgatspor’dan alan Kırıkkale 10 maçta 21 puanı hanesine yazdırma başarısı göstermiş.


Tarihte her ne kadar olaylar önemliyse de kronolojik sıralaması da önem taşır. Üniversite sınavlarında bu tür sorularla çok karşılaşmışsınızdır ki, futbolda da zaman zaman istatistiki bilgiler ön plana çıkar. Bir takım zor yeniliyorsa, iç saha performansı ile dış saha birbirine yakınsa o zaman işiniz biraz şansa kalmış demektir. Tabii bu bir dönem sahasında maç kaybetmeyen, üst üste aldığı galibiyetlerle dikkat çeken Kırşehir’le oynayacağı karşılaşmada bu istatistikler onları kurtarır mı, puan kaybederler mi o da bir başka tartışma konusu olabilir. Her ne kadar eski gücünden yoksun olsa da sahasında ligin güçlü ekiplerinden Nevşehir’i, Kazan’ı dağıtan, aldığı farklı galibiyetlerle dikkat çeken Kırşehir’in rakibine bir sürpriz yapmayacağını kimse iddia edemez. Üstelik futbol gibi ne zaman neyin olacağının kestirilemediği, son dakikalarında bile skorun değiştiği bir oyunda bunu söylemek biraz atmasyona girer. Üstelik Kırıkkale’nin kaybettiği ilginç puanları da unutmuş değiliz. Belki kalan son 4 maçta Kırıkkale’nin puan kaybı yaşabileceği tek maç Kırşehir gösterilebilir ama oynanmamış hiçbir maç kazanılmaz.


Biz öncelikle Kayseri Yolspor’u yenip, işimize bakmak mecburiyetindeyiz. Kimse kendi işini yapmadan ya da başkalarından medet umarak bir yerlere varamaz. Başkalarından medet ummak ancak acizlerin işidir ki, Yozgatspor Yönetimiyle, kadrosuyla, taraftarıyla hakim takımdır.


Biz 4 maçımızı kazanalım ve bekleyelim. Gün doğmadan neler doğar görelim.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık