Bilal Yeşilkaya

İmkanlar artıyor sporda kan kaybımız sürüyor

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ekim 2015 Pazar 15:57

Spora hizmet etmiş, gerçekten bu işe gönül vermiş kiminle konuşsam hemen hemen aynı konuları anlatıyor, mevcut durumdan hoşnut olmadıklarını dile getiriyorlar.

Gerçekten ortada memnun olunacak bir tablo yok. Daha doğrusu tartışılacak, üzerinde konuşulacak birşey kalmamış. Ne gariptir ki, bundan 25-30 yıl öncesini bile arar olmuşuz. O yıllara bakıyorum Yozgat basketbolde ve voleybolde Türkiye Şampiyonluklarını kimseye bırakmıyor. Üstüste kupaları kazanıp, yüzümüzü güldürüyor. Elde yok, avuçta yok, yok yok. Yani o kadar yokluklar içerisinde bu başarılara imza atılıyor ki anlamak da imkansız gibi. Tabii ki tüm Türkiye’de durum aynı. Yani dışardaki sporcular da aynı heyecanla, aynı imkanlarla mücadele ediyorlar.

Aradan yıllar geçiyor, uzay çağına geliyoruz. İnsanların ilgi alanları değişiyor, teknolojik gelişmeler birbirini kovalıyor. Stadyumlar çimleniyor, salonlarımız Avrupa standartlarına kavuşuyor. Ama ne gariptir içleri boşalıyor, spora olan ilgi günden güne azalıyor.

Kramponlar son model, spor ayakkabılarına bakmaya kıyamazsınız. Şöyle bir iç çekmek geliyor insanın içinden. Nereden nereye geldiğimiz gözümüzün önünden geçiyor. Naylon ayakkabılarla top oynadıklarımız, salonlara giremediğimiz günleri hatırlıyoruz belli belirsiz.

Amatör ruhla elde ettiğimiz başarılara, bir de günümüz imkanları ile geldiğimiz noktalara bakıyoruz. Aradaki fark gerçekten şaşırtıcı. Hem elde edilen başarılar, hem de spora gösterilen ilgi bakımından. Amatör kümede inanılmaz maçlar oynanır, salonlarda çekişme zirveye çıkardı. Ama şimdilerde öyle mi. Amatör maçlar sıradan, salonlara kimse bile gitmiyor. Zoraki düzenlenen birkaç organizasyon ve turnuva dışında spor adına bahsedilecek hiçbir şey kalmamış. Bu konuda bazı takımların son dönemlerde yaptığı atılımlara rağmen istenilen noktaya geldiğimizi söylemek şimdilik kaydıyla mümkün gözükmüyor. Belki Birinci Ligde mücadele eden bir hentbol takımımız, yine bir voleybol takımımız, kız futbol takımımız var ama buna rağmen 15 yıl öncesini arıyorsak bir yerde hata yapmışız demektir.

Tablo ortada. Gerçekten garip ve bir o kadar da üzerinde düşünülmesi gereken bir durum. Ancak düşünmekle de bir yere varılmıyor. Eğer varılsaydı Yozgat bu konuda da en ön sıralara gelirdi. Ama düşündüklerimizi icraata dönüştüremediğimiz için ekonomide, eğitimde, sağlıkta ve kültürde olduğu gibi Yozgat sporda da en arkalarda kaldı.

Ve ne yazık ki bu işe uzun yıllar gönül verenlerin söylediği gibi sporumuz öldü. Şimdi bize ya ‘Allah rahmet eylesin’ ya da ‘Allah uzun ömürler versin’ demek kalıyor.

Seçim bizim. Ya yaşatırız, ya da öldürürüz.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık