Bilal Yeşilkaya

Hırvat Hakem Fener’i katletti

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
26 Nisan 2016 Salı 11:39

Avrupa’nın Türklere bakış açısı zaten belli. Her dönem Haçlı zihniyeti, her zaman intikam. İnsanlık adına zaten PSV’li taraftarların yaptıkları ile gerçek yüzlerini gösteren Avrupa dün Türkleri istemediğini dün bir kez daha gösterdi.

Evet Fenerbahçe UEFA’da çeyrek final yolunda Portekiz takımı Braga ile oynadığı maçta Hırvat hakem bozuntusu Ivan Bebek’in verdiği birbirinden yanlış kararlar, birbirinden yanlış kartlar nedeniyle elendi, elenmek zorunda bırakıldı. Henüz maçın başında Mehmet Topal’a gösterdiği sarı kartla niyetini gösteren, yenilen ilk golde bariz ofsaytı es geçen UEFA’nın satılmış köpekleri, Nani’ye yapılan sert faulde kartını kullanmadığı gibi belki de gole gidecek pozisyonu keserek ‘Buradan çıkamayacaksınız’ mesajı veren Bebek’e Alper’in golü kapak oldu. Maç öylesine güzel gidiyordu ki, Fenerbahçe adım adım çeyrek finale yürürken 2008 yılında Hırvatları çok acı bir şekilde elediğimiz Avrupa Kupası geldi hakemin aklına. Uydurma bir penaltı ardından çıkan kartlar, yine üçüncü gol öncesi verilmeyen ofsayt. Bu maçın farklı bitmesi beklenilemezdi ki belli ki Fener 2’yi atsa idi 5 yiyecekti. Tamam Nani o golü atsa idi belki tur gelecekti, belki yediğimiz gollerde defans çok kötü ama hakem takımda ayar bırakmadı ki. Bir kere takımın en iyi ismini oyundan atarak kolunu, kanadını kırdı. Zaten sahada olmayan bir Van Persie’ye tahammül eden ve sezon başından bu tarafa beğenmediğim Perrera’nın direktifleri ile yapılan oyuncu değişikleri maçın seyrini değiştiren en büyük etkendir. 2-1’lik sonuçta bile turu atlayacak olan takımın ayarıyla oynamak niye. Ya da alınacak isimler onlar mı olmalı. Topal’ın yerine sahada olması gereken tek isim Raul Meireles’dir. Bunu göremeyen, zaten kendisini saha kenarına attıran Perrara’nın da mı Portekizli damarı kabarmıştır. Hadi takımda bulunan Portekizlileri anlarız da, hakeme Vans Persi’ye ne oldu. Adam sahada kaldığı sürece gezindi durdu, tek bir olumlu hareketi yok.

Biz kendi ligimizde böyle hakemleri gördüğümüz zaman yargısız infaz yapıyoruz, acımasızca eleştiriyoruz ama Avrupa’da bunu yapamıyoruz. Eğer gerçekten takımlarımızın Avrupa maçlarında yaşadığı haksızlıklara bir tepki verilecekse tüm takımlarımız ortak hareket etmeli, UEFA’ya ülke olarak şikayette bulunulmalı, gerekirse Avrupa kupalarına katılmamalıyız. Zaten bu şekilde hakemlerle çeyrek finalin bile gösterilmeyeceği Türk takımları burada olsa ne olur olmasa ne olur.

O kadar kötü bir yönetim gösterdi ki, Fener’in yediği üçüncü gol öncesinde net penaltıyı çalamayan, eyyamcılık yapan, Volkan’ın o kadar tahrikine rağmen kırmızı kartı zar zor çıkartan bir hakemin UEFA kokartını, diplomasını tamamen yırtsa yeridir.

Ama ne gezer it iti ısırmaz. UEFA zaten bu hakemi bu maçı katletsin diye özellikle seçmiş ve göndermiş. Bundan sonra eğer Türk takımları başarı arayacaksa önce bu engelleri geçmeli, lobisini olurturmalıdır. Ya da hakeme rağmen sahada eze eze rakiplerini yenmelidir.

Aksi takdirde kupa falan görmesi ham hayalden öteye gidemez.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık