Bilal Yeşilkaya

Hentbolda gururumuz Bozokspor

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
26 Nisan 2016 Salı 11:43

Futbolun yoğun gündeminden zaman bulduğumuz takdirde diğer spor dallarına da zaman ayırıyor, özellikle Yozgat’ın adını duyuran takımlarımızın sergilediği performansı masaya yatırmaya çalışıyoruz.

Her ne kadar da futbol kadar anlamasam da yıllarımı verdiğim için diğer spor dallarıyla da yakından ilgilenir, oyun kurallarını, Federasyon haberlerini, gelişmeleri takip etmeye çalışırım. Basketbol oynadım, voleybolden biraz anlarım ama hentbolle hiç yakından ilgilenme fırsatım olmadı. Lise yıllarımda Zekeriya Er isimli lise takımının kalecisi arkadaşım olmasa herhalde hentbol topunu elime almak bile nasip olmazdı. Ama hentbolle tanışmam bununla sınırlı kaldı. Yozgatspor’un 2000’li yıllarda 2’inci Lig’deki mücadelesini yakından takip ettim, iç sahadaki tüm maçlarına da gittim zannedersem. Kulübün kapanmasının ardından Yozgat’ta hentbol uzun süre zihinlerden silindi. Yozgat sporunun duayen isimlerinden Mehmet Yancıoğlu’nun yönetiminde Türkiye çapında başarılara imza atan hentbolun böyle unutulmaya terk edilmesi, kaderiyle baş başa bırakılmasına müsaade etmeyen birkaç idealistin girişimleri ve çabası olmasa bugün zannediyorum bunları konuşmak bile mümkün olmazdı. Ama bugün Yozgat’ın Erkekler Birinci Ligi’nde mücadele eden, bırakın mücadele etmeyi şampiyonluğa oynayan bir takımı var. Belki kalan 2 maç öncesinde şampiyonluk iddiası kalmamış olsa da gelinen noktanın tek bir açılımı vardır o da ‘Başarı’dır. Başarıyı aslında farklı değerlendirenlerdenim. Bir iki maç kazanmakla, bir sezon üst sıraları zorlamakla başarılı olunamayacağına inanırım. Başarı olabilmesi için istikrarın önemli olduğuna sürekli dikkat çeker, tesadüfi sonuçların başarıyla ilişkilendirilmesine kızarım. Bu tuttuğum takım da olsa fark etmez. 2007 yılında Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale kadar giden Fenerbahçe’nin elde ettiği sonucu başarıyla ilişkilendirmemiş, bir tesadüf olarak nitelendirmiştim ki, iddiamda da haklı çıktım. Zira Fenerbahçe bir sonraki sezon yanılmıyorsam sıfır puan çekerek gruplardan dahi çıkamamıştı.

Ama Bozokspor için durum farklı. Maddi olarak belki de ligin en zayıf takımlarından birisi, üstelik lobisi de yok. Buna rağmen şanssızlık eseri berabere kaldığı, kaybettiği birkaç maç olmasa bugün ligin zirvesinde olması bile sürpriz sayılmayacak, belki de iki maç kala bile bu mutluluğun keyfini süreceklerdi. Ligde kimler yok ki Beykoz Belediye, Aziziye Termal, Konya Selçuklu Belediyespor, İzmir Büyükşehir Belediye, Bahçaşehir Okulları, Metropolspor, Aydın PTT, Serik Belediyespor vs vs. Yani bütçe olarak Bozokspor’un çok çok üzerinde takımlar ama puan sıralamasına baktığımız zaman durum tam tersi. Kadrolarını kurabilmek için en az bir futbol takımı kadar para harcayan ama sadece Yozgat Bozokspor’dan birkaç puan önde olan Aziziye Termal ve Beykoz Belediye’yi çıktığınız zaman Yozgat Bozokspor’un diğer takımların liderliğini yaptığını görüyoruz. Hiç kuşkusuz bu başarıda Kürşat Kadıfekale, Kulüp Başkanı Cenker Doğan, Antrenör Adem Kızılay’ın katkılarını görmekten gelmek insafsızlık olur. Kimilerinin milyonları dökerek elde edemediği başarılı birkaç idealist insanın başarması sporun ruhunu bilmelerinde yatmaktadır. Bu saydığım isimlerin tamamının sporla bir şekilde ilgileniyor olması, hatta hentbolü iyi bilmeleri, takımın ligde elde ettiği başarının en önemli etkenlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle antrenör Adem Kızılay’ın geçen sezonun sonuna kadar bu takımın kaptanlığını yapması da, önemli bir avantajdır ki, bunun zaten puan cetveline yansımış olması da Kızılay’ın işini ne denli iyi yaptığının açık kanıtıdır.

Erteleme maçında da Serik Belediyespor’u yenerek üçüncü sıraya yerleşen temsilcimiz, iki hafta önce garantilediği play-offa ya üçüncü ya da dördüncü sırada gidecek. Son iki maçını lider Aziziye Termal ve Konya Selçuklu Belediyespor ile yapacak takımımızda bu istek ve bu arzu olduktan sonra, Süper Lige çıkacaklarına da yürekten inanıyorum.

Çünkü bir işi başarmak istiyorsanız işe zihinlerden başlamanız gerekir. Eğer siz sporcuyu başarılı olacağına beynen inandırıyorsanız o zaman hedefe ulaşma konusunda endişe etmeyin.

Zaten o takım rakibinden bir adım önde olduğunu bilir ve sahada da gerekeni yapar.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık