Bilal Yeşilkaya

Hedef Çizmeden Hedefe Ulaşılmaz

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
7 Mayıs 2015 Perşembe 11:06

Biz ne yazarsak yazalım, ne önerirsek önerelim biliyorum ki yine herkes bildiğini okuyacak. Büyük ihtimalle yine çok bilmişler sahne alacak, mangalda yine kül kalmayacak ama biz Yozgat’ta spor gerçek kimliğine kavuşana kadar mücadele edeceğiz.

Bunun için de fikirlerimizi, düşüncelerimizi, geleceğe yönelik neler yapılmasının gerekliliklerini sıralayacağız.

Kim ne derse desin, kim ne yaparsa yapsın bu değişmedi ve değişmeyecek. Bu noktada çok da eleştiriler almadım değil. Bu sezon içerisinde yaptığımız eleştirilerin ardından futbolcuların bazıları bize ‘siz bu takım Süper Lig’den buraya düşene kadar ne yaptınız’ diyecek kadar bile cesaret gösterdi. Bilmezler ki biz bu takımda yapılan yanlışlıkları tüm olumsuzluklara, tüm engellemelere rağmen sıraladık. Bilmezler ki doğrularımızdan hiç vazgeçmedik. Keşke bizi dinleselerdi, keşke söylediklerimizin onda birini yapsalardı. Ama olmadı. Dedim ya herkes bildiğini okudu. Yanlışı düzeltmek için yanlış yaparak yol almaya çalıştı.

Gün geldi artık yanlışlıkların telafisi olmadı, geriye dönemedik. Ve geldik yol ayrımına.

Evet Yozgat sporu için yol ayrımı belki de geçildi, belki de yönümüzü bulmak üzereyiz ama kurulacak yeni yönetimin geleceğe yönelik planları nedir, ne değildir kimse bilmiyor. Kısa vadede, uzun vadede neler yapılacak, başarıya ulaşmak için nasıl bir yol haritası izlenecek, bu konuda spor adamlarının katkıları istenecek mi halen muallakta.

Başarılı olmak, bir şeyleri başarmak hemen herkesin ortak hedefi. Ancak kimileri için başarı kendiliğinden geliyormuşçasına kolayken kimileri için de bir türlü varılamayan yol gibidir. Peki, nerede hata yapıyor? Hangi adımları atlıyoruz?

İnsanlar da olduğu gibi spor kulüpleri için de başarının kıstasları vardır. Kısa vadede, uzun vadede hedefler çizilir, bunlara ulaşmak için yapılacaklar bir plan dahilinde gerçekleştirilir. Mevcut yönetim kurulmadığı için bu konuda şimdilik kaydıyla kesin ifadeler kullanmak doğru değil ama Yozgat’ta geçmişte spor yönetimine baktığım zaman çok profesyonel bir yapının ortaya çıkacağına yönelik şüphelerim devam ediyor. Acaba neler yapılacak, acaba altyapı olacak mı, acaba yönetime bu işten anlayan insanlar gelecek mi, acaba Yozgat’ta sporun içerisinde olan insanların katkısı istenecek mi vs. vs. Bu soruları çoğaltmak mümkün.

Bunun yanı sıra takım için herhangi bir hedef çizildi mi, çizilecek mi, çizilecekse neresi olacak.

Tabii çizilecek hedeflerin gerçekçi olması da bir başka tartışma konusu olabilir. Süper Lig’de, PTT Birinci Lig’de oynadık ya herkes şimdilerde oraları hayal ediyor. Kimse elini cebine atmazken, maçları bedava izlemek isterken ve Yozgat’ın mevcut ekonomik durumu belliyken kendi kendine hayal kuruyor. Hayal kurmak tabii ki kolay ama şu bir gerçek ki şimdilik kaydıyla Yozgatspor’un oynayacağı en iyi lig Üçüncü Lig’dir. Ekonomisi, eğitimi, sağlığı Üçüncü Lig’de gezen bir il’in üst liglerde takımının olması ne kadar gerçekçidir.

Tamam belki teknik ekibin ideal kulüp olma konusunda fikirleri, hazırlıkları vardır ama yönetimsel olarak da bizim buna kendimizi hazırlamamız, kendimize bir yol haritası çizmemiz lazım gelmez mi?

Bu konuda Türkiye’de birçok örnek kulüp gösterebilirim. Altınordu takımının sitesine girdiğiniz zaman 3 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık hedefleri rahatlıkla görebilirsiniz. Bunu ülkelerin kalkınma planları gibi düşünelim ve uygulayalım.

Eğer Yozgatspor ya da ismi ne olacaksa kurulacak yeni takım Yozgat sporuna bir kalite getirecek, bir gelecek sağlayacaksa, lokomotif olacaksa işe buradan başlanmalı. Zira hedef çizilmeden hedef bulunmaz. Biz hedeflerimizi iyi belirleyelim ki son 13 yıldır sürekli kan kaybeden Yozgat sporu aradaki farkı çabuk kapatsın.
Aksi takdirde Yozgat birçok konuda olduğu gibi sportif açıdan da bırakın komşularından fark yemeyi, Doğu illerinin bile gerisine düşer.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık