Bilal Yeşilkaya

Hazırlık maçları fikir verir mi?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ekim 2015 Pazar 15:44

Sezon öncesinde yapılan maçların takımların genel görüntüsü hakkında net fikirler verdiği söylenir. Aslına bakarsanız doğruluk yönü olmakla birlikte zaman zaman karşılaşmaların sonuçlarının ya da ortaya konulan futbolun ben lig öncesi pek fikir falan verdiğini zannetmiyorum.

Henüz sistemlerini tam anlamıyla otutturamayan, kadrolarını netleştirmeyen takımların birçoğu hazırlık maçlarına yedek ağırlıklı kadroları ile çıkmanın yanısıra, gerçek güçlerini de göstermezler ya da bu konuda zorlanırlar. Her ne kadar iddiası olsa da, her ne kadar takımlar güçlerini gösterme adına çaba verse de Çankırıspor maçında ortaya konulan futbol da, alınan sonuçta Yozgatspor’un gerçek gücü hakkında da net bir fikir vermeyecek.

Ancak hazırlık maçı oynamadan, takımı ciddi bir sınavda görmeden de teknik adamların eksiklikleri tam manasıyla tespit etmesi, bunlara çözüm üretmesi beklenemez. İşte bizim için önemli olan tarafı burası. Yani yenilmek ya da çok çok iyi sonuçlara imza atmak yerine bizim burada kişisel hatalarımızı en aza indirme, sistemsel sıkıntıları giderme, takım oyununu yerleştirme gibi bir şansımız olacak.

Yozgatspor maçı izlemedim ama aldığım bilgiler ışığında yazıyorum güçsüz rakibi karşısında iyi oynaması, tabii ki daha derli toplu bir takım görüntüsü vermesinden başka bir sonuç beklenilemezdi. Bir tarafta gençlerin ağırlıklı olduğu bir kadro, bir tarafa şampiyonluğa oynayan bir takım vardı.

Takımımız kazandı kazanmasına ama bu maç kesinlikle ölçü olamaz. Olmamalı da. Zaten ne oyuncuların, ne de teknik adamların bu maçı ölçü aldığını falan zannetmiyorum.

Gelin isterseniz hazırlık maçlarında alınan sonuçların takımlar üzerinde nasıl olumsuz etki bıraktığına ilişkin geçmişten bir iki örnek vererek konumuza genişlik kazandıralım.

Çok çok iyi hatırlıyorum, Fenerbahçe, İngiltere’nin Everton takımı ile yaptığı hazırlık maçını 5-0 kazanmış, ardından ligde oynadığı iki maçta da beraberlik almıştı. Yimpaş Yozgatspor için de durum pek değişik falan olmamıştı. 2007 yılında düzenlenen bir turnuvada hem de çok ciddi takımların yer aldığı bir turnuvada çeyrek finale kadar yükselen ekibimiz o yıl ligden düşmüş, bir sonraki yıl yarı final oynayan ve Süper Lig ekiplerine bile kök söktüren Yimpaş Yozgatspor, ligde zor kalmıştı.

Bu sonuçlar ortaya turnuva ya da maçlarının oyuncular üzerinde bıraktığı etkiyi göstermek adına önem taşıyor. Ya oyuncular kendilerini dev aynasında görmeye başlıyor, ya da erken form tutmanın sıkıntılarını yaşıyor. Antalyaspor ile bundan 7 sezon önce oynadığımız hazırlık maçını kimse unutmadı zannediyorum. O yıl Süper Lige yükselen Antalyaspor ile 1-1 berabere kalmamızın ardından kimsenin ayaklarının yere basmadığını hatırlatırım ki böyle bir yanılgının sonuçları zannediyorum iyi hesap ediliyordur.

Yine aldığım bilgiler ışığında yazıyorum. Müsabakada Yılmaz’ın çok çok iyi oynadığı, Muharrem’in geçen yılın üzerine koyarak gittiğini, Oğuzhan’ın orta sahadaki çalışkanlığına devam ettiğini öğrendim. Diğer oyuncularımz da fena değilmiş ama bu lig için yeter mi, yetmez mi biz ona bakacağız.

Henüz ilk maç olmasından dolayı zannediyorum kimse eksikliklerin bu takımın hedefe ulaşamayacağı yönünde bir fikir beyan etmesine zemin hazırlayamaz. Kimse de bu takım Çankırıspor’u yendi diye şimdiden şampiyon ilan edemez. Adı üstünde hepsi bir hazırlık maçı.

Önemli olan bu maçta ki eksiklikleri giderip, ligde bunun üzerine koyarak gitmektir. Eğer takımımız bu çizgide giderse ki, mutlaka gidecektir o zaman lig için daha iddialı konuşabiliriz.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık