Feyzullah Doğru

“Hadi Oradan!” Deme Zamanı Gelmedi Mi?

feyzullahdogru@surmelihaber.com
Feyzullah Doğru
23 Ekim 2015 Cuma 10:41

Seçimlere artık sayılı günler kaldı. Artık son söz yine milli iradenin olacak. Milli irade son sözünü söyleyecek söylemesine de biz bu seçimde neyi oyluyoruz?

Sıralamakla bitmez aslında. Terör eylemleri, medyanın algı operasyonları, dediğim dedik çaldığım düdük diyen akademisyenler vs. derken bu soruların ardı arkası kesilmiyor.

Türkiye için kritik bir dönemeç olan 7 Haziran’a dönüp şöyle baktığımızda iki şeyi oyluyorduk. Birincisi, Ak Parti tek başına iktidar olacak mı? İkincisi ise, HDP barajı geçecek mi?

Peki, şimdi 1 Kasım’da neyi oylayacağız?

1 Kasım'da ise sadece bir tek şeye karar vereceğiz. AK Parti tek başına iktidar olacak mı, olmayacak mı?

Olaya bu açıdan bakmak en doğrusu olacak. Bu seçim başka bir hikayesi var mı? Bu seçimde mesela CHP ile ilgili bir başarı kriteri var mı önümüzde?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu seçimden beklentisi ne? Kılıçdaroğlu, katıldığı bir TV programında seçimden yüzde kaç oy beklediği ile ilgili soruya cevap veremedi.

MHP’nin başarı kriteri ne olacak, sadece mevcut oyların korunması yeterli olacak mı? Peki ya HDP, 7 Haziran’ın ardından 1 Kasım’da da barajı geçtiğinde kendisini başarılı mı görecek?

Anlayacağınız, 1 Kasım’da Türkiye sadece ve sadece Ak Parti’nin tek başına iktidar olup olmayacağını oylamaktan başka bir şey yapmayacak.

Tek başına iktidar olabilmek için Ak Parti yeterli oyu alabilecek mi? Ya da koalisyon görüşmeleri olursa yeniden hükümet kurabilecek mi?

En önemlisi de üç parti bir araya gelip hükümet etme imkânı elde ederlerse. Sözde blok diye adlandırılan yapı için bu ihtimal söz konusu mu? Tabiki de yok!

Ak Parti’nin tek başına iktidar olamayacağı varsayımından yola çıkarsak, diğer partilerin pozisyonu ne olacak?  7 Haziran’dan bu yana yapılan ithamların ardından hangi koalisyon formülüyle veya hangi yüzle yapacaklar?

Milli iradenin karşısında kilitli bir kapı var ve bu kapının bir tek anahtarı var. O da Ak Parti’nin tek başına iktidar olması. Ne Erdoğan nefreti, ne Davutoğlu alerjisi bu gerçeği örtebilir.

AK Parti, tek başına iktidar olmadığında, Türkiye'nin bir iktidar sorunu, bir yönetim meselesi olacak.

Buradaki kilit ifade, "tek başına iktidar."

Bunu, bütün Türkiye düşmanları görüyor elbette. O nedenle, PKK bir süredir "tek başına iktidar, kaos demektir" diye propaganda yapıyor.


Nitekim dün de Demirtaş, "HDP bile tek başına iktidar olsa bu, Türkiye için tehdit anlamına gelir" diyerek bu propagandayı yinelemiş oldu. Burada verilmek istenen mesaj, AK Parti'nin tek başına iktidar olması durumunda Türkiye'de işlerin karışacağı!

Ülkenin huzur ve güven ortam aradığı şu günlerde bu çağrılara en iyi cevabı milli irade verecek. Artık herkes her şeyi görüyor ve sorguluyor. Ülkenin altına dinamit koymaya çalışanlara karşı “Hadi oradan” deme zamanı artık geldi de geçiyor bile.

Günün Sözü: Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım. / Necip Fazıl Kısakürek


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık