Feyzullah Doğru

Gün Hesap Günü Millet Geliyor!

feyzullahdogru@surmelihaber.com
Feyzullah Doğru
4 Haziran 2015 Perşembe 20:41

Beklenen gün geldi çattı. Artık geri sayım başladı. Ve arından seçmenler oylarını kullanacak ve sonuçlar bir bir gelmeye başlayacak.

7 Haziran’ı beklerken vatandaşlar da artık isyan edercesine suç seçim bir bitse de kurtulsak havasında bir hava ile geçti. Her parti vaatlerini meydanları dolaşarak anlattı.

Anlayacağınız kim kimdir belli oldu.  AK Parti AK Partiliğini, CHP CHP’liğini, MHP MHP’liğini, DTP DTP’liğini yaptı. İyi de oldu.. Paralel Paraleldi.. Büyük Birlik, Saadet farklı bir kimlikle çıktılar ortaya.. Diğerini artık saymıyorum bile..

Son haftanın sürprizi ise Alparslan Türkeş’in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş oldu. Seçildiği günden bu yana kadar rahatsız olmayan Türkeş’in bu tarihi seçmesi herkes tarafından manidar olarak değerlendirildi.

Herkesin bildiği malum medyaya gelince sanki bir siyasi parti gibi “Tek Ak Parti gitsin de kim gelirse gelsin” havasında bir seçim çalışması yaptı. İsrail’inden Esed’ine Sisi’sine kadar hepsinin umudu muhalefet oldu.

Sözde kürtlerin sözcüsü olarak gözüken bir partinin Komünistinden, homoseksüeline varıncaya kadar özgürlük savunucusu oldu.

Bugünkü seçim sisteminde aslında kim hangi partiye oy verdiğini pek bilmiyor. Zahiren bir partiye oy veriyor gibi gözükseniz de, mesela barajı geçemediğiniz için o oylar, size gitmeseydi, nereye gidecekse onun karşısındaki partinin hesabına artı olarak yazılıyor..

Barajı aşamayan partinin milletvekili, kendinden sonra gelen partiye gidiyor. Bu anlamda mesela DTP’ye verilen oy AK Parti’ye, BBP ve SP ittifakına verilen oy CHP’ye gidebilir.. Malum yapı bu olayın farkında, onun için her seçim bölgesinde, AK Parti’nin karşısında en güçlü kimse oylarını o yöne kanalize ediyorlar..

Bana kalırsa herkes oyunu kullanmalı. Oy vermemek en kötü tercihe destek vermek anlamına gelir.

Kim nerede olursa olsun, ya iyilerden en iyiye, ya da mümkün olan en iyiye, en az kötüye oy vermelidir. Eğer ortada oynanan bir seçim oyunu varsa ve ona karşı çıkmak istiyorsanız, eğer o tercih, çoğunluk şeklinde kendini gösterebilecekse neden olmasın.

Sonuçta kim ne yapıyorsa yaptığının, ya da yapmıyorsa, niye yapmadığının hesabını vermek zorunda kalacak..

Biz birine destek vererek onu iktidara taşıma imkanınız varsa, bunun bir diğer anlamı da şu: Siz aynı şekilde birinin iktidara gelmesini engelleyebilirsiniz.

Evet. Karar sizin.. Herkes yaptığının hesabını verecek. Millet Geliyor!

Günün Sözü: Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın. / Şeyh Edebali


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık