Feyzullah Doğru

Genel Seçim Sonrası İnce Hesaplar

feyzullahdogru@surmelihaber.com
Feyzullah Doğru
30 Nisan 2015 Perşembe 20:14

Seçim sonrası ne olur? Herkes aklında bu sorunun cevabını arıyor. Tüm hesaplar bu sonuçlar üzerine kuruluyor.

 Eğer Ak Parti yüzde 45’in üzerinde bir oy alırsa bu büyük bir başarıdır. CHP için başarı çizgisi yüzde 30, MHP için yüzde 20’si olduğu takdirde bu bir başarıdır. HDP’nin barajı  geçeceğini düşünmüyorum..

 HDP’nin alacağı oy, hem CHP’nin alacağı oyu, hem de parlamento aritmetiğini net bir şekilde etkileyecek.

 Mesela, AK Parti %52 oy da alsa parlamento da anayasal çoğunluğa ulaşamaz.. Ama HDP mesela % 8 küsur oy alsa ve barajı geçemez ise, AK Parti % 45 oy alarak bile mecliste sandalye sayısı itibarı ile anayasal çoğunluğa ulaşabilir..

 Şunu da söyleyeyim, HDP’nin meclise girmemesi, parlamentodaki Kürt milletvekili sayısını azaltmaz.. Sadece HDP meclise girmemiş olur..

 HDP’nin alacağı oylar büyük ölçüde CHP’den alınan oylar olacak.. Mesela HDP % 9.8 oy alsa, bunun %3’ü CHP’den gider. CHP’nin kaybettiği oylar ve milletvekillerinin de hemen hemen tamamı AK Parti’ye gider.. CHP bu seçimde, Tarhan’a ve Perinçek’e de oy kaptıracak.. %5 civarında bir oy kaybı CHP’nin %25’in altına düşmesine vesile olur ki, bu da seçimden sonra CHP de ciddi anlamda bir iç hesaplaşmaya sebeb olur.. Kılıçdaroğlu orada rahat oturamaz. Zaten birileri de bu seçimde bu durumu bir fırsat olarak görüyor..

 MHP’de aman aman bir değişiklik beklenmiyor. MHP’den az miktarda BBP’nin SP ile kurduğu ittifaka oy gidebilir, ama ağırlığı BBP tabanından olmak üzere, bu koalisyondan bir miktar AK Parti’ye oy gidecektir.

 Bu seçimde, evde yapılan hesapların çoğu sandığa uymayacak gibi gözüküyor..

 Seçimden hemen sonra Musul konusu gündeme gelecek.. Birileri Türkiye’yi orada görmek istemese de, Türkiye olmadan da hiçbir çözüm mümkün gözükmüyor.. Meydan boş değil.. Kimsenin keyfine göre bir iş yapma lüksü yok..

 Seçim sonuçları CHP ile birlikte HDP için de bir turnusol kağıdı görevi görecek..

 Bu seçimin en önemli yanı, AK Parti’nin iktidar olup olmayacağı ile ilgili değil, anayasal çoğunluğa ya da referandum sayısı sandalyeye ulaşıp ulaşamayacağı ile ilgili olacak.

 Bekleyip göreceğiz..  Seçim sonrası ince hesaplar nasıl yön bulacak..

 Kalın Sağlıcakla…

 Günün Sözü: Sadece Allah'a inanın; gerisi inanılacak gibi değil..  / Necip Fazıl Kısakürek


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık