Bilal Yeşilkaya

Gençlerimiz Fırsat Bekliyor

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
11 Mayıs 2015 Pazartesi 21:07

Büyüklerimizin kullandığı bir atasözü vardır ‘Ev danası öküz olmaz’ diye. Sporumuzda da sık sık kullanırız atalarımızın bu sözünü. Zira altyapıya eğilememiş olmanın, gençlerimize gerekli fırsatı tanımamamız nedeniyle hep dışarıya bağımlı olmanın sıkıntılarını yaşadık yıllar yılı. Köy hep görünmesine, klavuza gerek olmamasına rağmen bu geleneğimizden hiç vazgeçemedik.

Zaman, ekonomik sıkıntılar ve beklentiler de yöneticilerin bu mantıktan uzaklaşamamasına neden olan etkenler arasındaki yerini aldı. Kendi evlatlarımıza, kendi sporcularımıza hep yan gözle baktık, ‘bunlardan birşey olmaz’ diyerek gerçekten çok yetenekli, arzulu istekli gençlerimizin de önünü tıkadık. Denemelere çağrılan, kamplara götürülen sporcularımız daha ikinci, üçüncü günün ardından teknik adamlar tarafından evlerine gönderildiler. Ne kulüp başkanı, ne de yöneticiler patronluklarını yaptıkları teknik adamlardan nedenini sorma cesareti gösteremediler. Zinhar öyle kolay mı teknik adamlara hesap sormak. Sanki adamlar patron da bizimkiler teknik adammış gibi davranılınca da adamlar istediği gibi at oynatıp, kendi oyuncularını kollamak için ellerinden geleni yaptılar. İşi o kadar abarttılar ki korudukları futbolcuların prim alabilmeleri için iddianın kalmadığı yerlerde bile kadrolarındaki gençlere şans vermeyi yeğlemediler.

Yıllarca hep sezona başlarken, sezon ortalarında kulüp başkanları, teknik adamlar tarafından altyapıya önem vereceğiz, gençlerimize şans tanıyacağız açıklamaları yapıldı durdu. Ancak sezon sonunda elde bir hiç kaldı her nedendir.

Şimdi yine öyle bir çalışma yapıyor yönetim, teknik adamlar. Baktılar olmuyor, baktılar taşıma suyla değirmen dönmüyor, baktılar her sezon sonunda gidenlerin yerlerini doldurmak için maddi yük artıyor şimdi yine gençlere yöneldiler.

Henüz yönetim ortada yok, henüz gelecek adına da bir şey konuşmak mümkün gözükmüyor ama herkesin bildiği gibi Yozgat Gençlerbirliğispor kurulacak takımın altyapısı olacak. Biliyorum ki burada yetenekli çocuklar var. Biliyorum ki fırsat verildiği zaman kendilerini gösterecekler. Ama eğer biz kendimizi sadece başarıya endeksler, bunu da alınacak sonuçlarla sınırlandırırsak o zaman yine gençlerimizi kazanmamız mümkün olamaz. Götürüldükleri ilk kamptan çoçuklarımız kovulacaksa, teknik adamlar tarafından hep ikinci adam muamelesi göreceklerse bu işe hiç başlanmasın daha iyi olur.

Belki çocuklar hazır olmayabilir, belki istenilenleri tam anlamıyla veremezler ancak hemen kolaycılığa kaçarak onları götürüldükleri ilk kampta Yozgat’a postalamayalım. Biraz sabredelim, biraz güven verelim ondan sonra hadi bakalım diyelim. Yok böyle yapılacaksa hiç götürmeleyim, hiç değilse şevkleri kırılmasın. Tabii ki biz bir üst kategoride futbol oynayacak güce, yeteneğe sahip olmayanları alın takıma monte edin demiyoruz ancak biraz sabretmenin yararlı olacağını düşünüyorum.

Bakalım ve görelim bu kez ‘Ev danası öküz olacak mı’ yoksa el danaları bizim danaların yerini yine mi tutacak.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık