Bilal Yeşilkaya

Futbolun adaleti ve kaçan büyük fırsat

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
20 Nisan 2016 Çarşamba 23:51

Futbol bu adı üstünde adaleti olmayan bir oyun. Bazen çok çok iyi oynayanların bile yenildiği, son saniyelerinde skorların değiştiği, hakemlerin verdiği kararlarla damga vurduğu, oyuncuların kaçırdığı gollerle öne çıktığı bir oyun. Zaman zaman fizik gücü yüksek takımların, zaman zaman akıllı oynayanların, zaman zaman da bunların ikisini de başaramayan ama gol atmayı başaran takımların 3 puanı hanesine yazdırdığı futbolun adaleti dün bizim için işlemedi.


Kazanspor’u ardından da Nevşehirspor’u yenerek şampiyonluk yolunda önemli adımlar atan, en yakın rakibi Türk Metal Kırıkkalespor’un geçen hafta Kayseri’de aldığı beraberlikle 2 puan bırakması ile büyük avantaj yakalayan Yozgatspor için dün hiç de iyi geçmedi. Futbol olarak rakibinden üstün olan, ancak daha önceki maçlara nazaran hatlar arasında kopukluklar gözlemlediğim Yozgatspor’a belli ki maç oynamamak yaramamış.
Futboldan anlamayan, futbolu yorumlayamayan, sırf muhalefet edelim, kendi hakkımızı savunalım derken başkalarına çamur atan Kırıkkaleli taraftarların kar yağışı nedeniyle ertelendiği için Federasyona salladığı Hacılar maçını oynamamış olmak takımın ritmini bozmuş.


Gol yollarında eski maçlara göre başarısız bulduğum, Onur, Semih, Babacar’ın Nevşehir maçındaki gibi oynayamadığını söylemek zannediyorum yanlış olmaz. Metin’le ileride oynayan oyuncular arasındaki mesafenin açılmasına da anlam veremedim. Babacar’la çok yakın oynadıkları zaman daha başarılı olan Metin’in ileriye top taşırken yalnız bırakılması, Senegalli golcünün kanatlara yakın olması kurmak istediğimiz baskıyı bana göre azalttı. Rakibin oynama isteğinden çok oynatmama isteği, hakemin Kayseri Şekersporlu oyuncuların oyunu soğutma, zamandan çalma niyetlerine fazla göz yumması, rakip takımın kalecisinin gününde olması çok önemli bir maçtan galibiyetle ayrılmamızı engelleyen faktörler olarak ön plana çıktı. Yapılan oyuncu değişikliklerinin beklentilere cevap vermemesi, çıkanları aratması da beraberliği tetikledi. Ama her şeye rağmen top bizi sevmedi, olmayınca olmuyor sözünü bu maça uyarlasak zannediyorum cuk diye oturur.


Bir gerçek daha var ki rakibin çok önemli 2-3 atağında Aykut’un, Muharrem’in, Ali Yakup’un, Erkan’ın yaptıkları cansiparane müdahaleler. Hele hele uzatmanın son anlarında Muharrem öyle bir araya girdi ki kaçırsa maçta yenilmek bile içten değildi.


Futbolda bunlar var. Güzelliği de zaten burada yatıyor. Dedik ya iyi oynamak, iyi mücadele etmek bazen maçı kazanmak için yetmeyebiliyor. Gol atacaksın, 3 puanı hanene yazdıracaksın.


2000’li yıllara döndüğünün işaretlerini veren, her hafta tribünleri daha fazla dolduran ve berabere kalsa da takımını tribünlere çağırarak alkışlayan binlerce taraftarın desteği de maçın kazanılmasına yetmedi. Sahasında sadece Yeni Altındağ Belediyespor’a puan kaptıran, onun haricinde tüm maçlarını kazanan Yozgatspor, ligdeki ikinci beraberliğini hem de gol atamadan Kayseri Şekerspor karşısında alarak galibiyet bekleyen taraftarını yanılttı.


Bir maç eksiğiyle 35 puana yükselen, aldığı beraberlikle Kayseri Şekerspor’u yarışın dışında bırakma şansını iyi kullanamayan Yozgatspor yakaladığı önemli fırsatı iyi kullanamadı. Geçen haftayı 1 puanla kapatan, bu haftayı da bay geçen Türk Metal Kırıkkalespor karşısına bu maçı kazanması halinde 3 puan farkla gidecek olan Yozgatspor aldığı beraberlikle yenilme kredisini de yitirmiş oldu.


Şimdi şanslar eşit. Kazanılan ya da kaybedilen bir şey yok. Daha doğrusu felaket tellallığı yapacak bir durum da yok. Futbolda bu ve bunun gibi sonuçları almak kadar doğal bir şey. Zaten şampiyon olmak istiyorsanız engebeleri, zorlukları, güçlükleri yenmek zorundasınız. Hiçbir rakip size çıkıp da buyurun size puanlar demiyor, hakemler de birilerinin abarttığı gibi Yozgatspor’u falan tutmuyor. Eğer dün hakem Yozgatspor’u tutmuş olsa Kayseri Şekerspor kaptanını ikinci sarı karttan oyundan atar, rakibin kalecisine oyunu yavaşlattığı için kart gösterir, yine taraftarın beklentilerine karşılık vererek penaltı noktasını gösterirdi.


Evet yakaladığımız avantajı dün yitirerek yeni haftaya başlayacağız. Teknik ekibin, oyuncuların bu maçta neleri yanlış yaptığına yönelik iyice kafa yorduktan sonra Kırıkkale maçına hazırlanmaları gerekiyor. Çünkü gerçekten Kırıkkale maçı bizim için gerçek bir final olacak. Eğer kazanırsak yolumuza kaybettiğimiz fırsatı yakalayarak, yok yenilirsek o zaman bu kez rakibimize avantajı vererek yolumuza devam edeceğiz.


Haydi Yozgat kalitenle fazla geldiğin bu ligde rakiplerine bu fırsatı verme. Yozgat size inanıyor, güveniyor. Bu güveni boşuna çıkarmayın.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık