Bilal Yeşilkaya

Futbolumuzu Bilmeyenler Bu Hale Getirdi

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
11 Mayıs 2015 Pazartesi 21:09

Türkiye’de yöneticiliğin bilinmediğini, yöneticilerin futboldan anlamadığını defaatle dile getirmiş, bu nedenle de futbolumuza kalite gelmediğinden bahsetmiştim. Tribünlerdeki terörün bitmemesinin, oyuncu yetiştirememiş olmamızın da en büyük etkini bu olsa gerek.

Dün yöneticilerimizin, teknik adamlarımızın futbolu bilmediklerine bir kez daha şahit oldum.

Hem de tek düşünceleri Yozgat sporunu bir adım ileri götürmek olması gereken, üst liglere oyuncu yetiştirmekle mükellef olan kişilerin kendilerini dahi biraz olsun yetiştiremediklerini görünce neden buralarda olduğumuzu anlamak zor olmadı benim için.
Dünyanın her yerinde hakemin kırmızı kart göstereceği bir pozisyon sonrasında bir amatör takımımızın yöneticisi takımı sahadan çekmekle tehdit ediyor herkesi. Topu topu 6 maç oynayacakları bir ligde hem de hakemin haklı olduğu bir pozisyon sonrasında hem sahadaki oyuncuları, hem de izleyenleri geren bu yaklaşım futbolumuza ne kazandırır?

Sahada centilmence mücadele eden ve birbirlerine karşı en ufak nahoş hareket içerisine girmeyen oyuncuların ruh hali bu çıkış sonrasında nasıl değişir merak ettiniz mi?

Hoş bu görüntüyü sadece amatör liglerde değil üst liglerde de sıkça görmüyor muyuz, yöneticiler, teknik adamlar sırf kendi hakları yenildiği mantığıyla kırıp dökmüyor mu? Televizyonlarda, gazetelerde çığırtkanlık yapmıyor mu? Ortamı germek bugüne kadar kime ne fayda getirdi.

Bugün 50 takımımız olmadığı için BAL Ligi’ne iki takım gönderememiş olmanın sancılarını yaşarken takımı sahadan çekmek kime ne fayda sağlayacak. Tek hedef bir üst lige çıkmak mı olmalı, tek hedef kendi doğrularınızdan taviz vermemek midir? Futbolda herkesin bir doğrusu vardır ama saha içerisinde hakemlerin sözü geçer.

Bugün Yozgat futbolu yeniden bir heyecan, yeniden bir çıkış, yeni bir başlangıç yapmak için çaba gösteriyor. Bu çabada, bu mücadelede hiç kuşkusuz amatör liglerimizde görev yapan yöneticilere de, teknik adamlara da büyük sorumluluk düşüyor. Bundan sonra herkes altyapının önemine kendini inandırsın. Yozgat sporda başlangıcını buradan yapmak zorundadır ve bu zorunluluk sizlerin de sırtına büyük sorumluluk yüklemektedir.
Gelin kendinizi biraz yetiştirin. Sporcuları sahaya salıp hadi koşun, hadi topa vurun demekle bu işler olmuyor. Gençlerimize siz hedef gösterin, siz onları hazırlayın ki, onları izleyecek, onları takip edecek insanlara da yardımcı olun.

İzlediğim iki takımın da o kadar yetersiz, o kadar acemice futbol oynaması da bir başka tartışılacak konu. Eğer teknik adamlarımız kendilerini amatörce sahaya atan bu çocuklara biraz olsun antrenman bilgisi, biraz olsun takım olma olgusunu öğretseydi zannediyorum liglerde kalite adına bir şeyden bahsetmek mümkün olurdu.
Şimdi hamle zamanı, şimdi her konuda yeni bir sayfa açma zamanı. Eğer liglerimize biraz kalite gelsin, gençlerimiz üst liglerde futbol oynasın, Yozgat sporuna katkı yapsın istiyorsak önce kendimizden başlayarak bir değişime startı vermeliyiz.

Aksi takdirde bu kısır döngü içerisinde yıllar yılı daha debelenir dururuz ve neden spor yaptığımızı bilemeden, neden onca çaba harcadığımızın farkına varamadan sporla olan bağlarımızı kopartırız.

İyi bir lider, iyi bir teknik adam ya da yönetici, yol gösterir, yönettiği topluluğun önündeki engelleri kaldırır, en önemli özelliği ise belirlenen stratejiler doğrultusunda ekip motivasyonunu sağlamasıdır.

İşte hedeflerin başarıya ulaşmasında liderliğin, ekip yöneticiliğinin önemi burada ortaya çıkar.

Bundan sonrası bize kalmış.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık