asdas
Bilal Yeşilkaya

Futbolu yönetemiyoruz

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
9 Aralık 2016 Cuma 07:47

Son günlerin en ilgi çeken, en fazla konuşulan konusu tabii ki üzerimize oynanan oyunların ardından gelmesi muhtemel ekonomik kriz. Zaman zaman yaşanılan ve özellikle futbol takımlarını olumsuz etkileyen krizler öyle gözüküyor ki önümüzdeki dönemde de birçok takımı sürükleyip götürecek.

Aslına bakarsanız ekonomik krizler bir bakıma iyi yönetilen, iyi planlarla yapmayanlar arasındaki farkı da ortaya koyacak. Yani iyi olanlar kalacak, kötü olanlar gidecek.

Türkiye’de sporun iyi yönetildiğinden, iyi idare edildiğinden bahsetmek pek mümkün gözükmüyor. Zira kulüpler para bulduklarında farklı, bulamadıklarında farklı planlar yapıyorlar. Geleceğe yönelik projeleri olmadığı için de en ufak bir sıkıntıda dökülüyorlar. Çok uzun geçmişleri olan takımların bile bu durumlarla karşılaştığını, sürekli lig düştüklerini görmek mümkün oluyor. O kadar çok örnek var ki önümüzde say say bitmez. Bir Zonguldakspor, Göztepe, Vanspor, Siirt Jetpaspor bunlara verilebilecek en iyi örneklerden olsa gerek.

Oysa ki kriz dönemleri hesaba katılarak, yaşanılacak sıkıntılar gözönüne alınarak planlar yapılsa zannediyorum Türk futbolu Avrupa düzeyine gelebilirdi. AB’ye uyum diye yapmadığımız kalmadı. Her konuda onlardan çok gerilerdeyiz. Sadece sporda değil ekonomide, sağlıkta, eğitimde, kültürde Avrupa standartlarına gelme uğraşı veriyoruz. Demek ki sadece sporda değil tüm sektörlerde çok iyi planlar yaptığımız, geleceğe yönelik adımlar attığımız söylenemez. Günü kurtarmak, günlük yaşamak bizim ülkemizin genel hastalığı. Biraz para buldu mu bizden iyisi yok. Bir iki transfer yaparsak ligi bitirmiş sayıyoruz kendimizi. Ondan sonrası. Ondan sonrası normal olarak gelmiyor. Oyunculara ödeme yapamıyor, deplasman masraflarını karşılayamıyor ve güm..

Bir bakın son dönem yaşanılanlara. Altyapısı sağlam olmayan, planı, projesi olmayan takımların düştüğü durumlar hep aynı. Neden bir Gençlerbirliği, Başakşehir, neden bir Gaziantepspor yaşamıyor bu sıkıntıları. Çünkü iyi yönetiliyor, doğru adımlar atıyorlar. İyi oyunları bulup, uzun vadeli sözleşmeler imzalayarak bir bakıma geleceklerini kurtarıyorlar. Kriz dönemlerinde de aldıkları tedbirlerle ayakta kalmayı başarıyorlar.

Velhasıl önemli olan krizi iyi yönetmektir. Cebinizde para varken herkes başarılı olur. Yeter ki siz paradan haber verin. 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık