Bilal Yeşilkaya

Futbolda şans faktörü ne denli etkilidir?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
26 Nisan 2016 Salı 11:25

Yozgat futbolla yatıp, futbolla kalkıyor. Herkesin aklı fikri takımın şampiyon olup olamayacağı sorusunda. En büyük eğlencesi, en büyük tutkusu olan takımının artık yıllardır baş aşağı gidişinden bıkan, bir yükseliş yakalamasının zamanının geldiğine inanan camia bundan sonra takımın puan kaybetmeyeceğine yürekten inanıyor.


Herkes kabul eder ki, futbol çağımızın en büyük organizasyonlarından birisi. Üzerinde milyon dolarların döndüğü, milyarlarca insanın her gün takip etmekten yorulmadığı ve hatta her geçen gün yeni yeni heyecanlara yelken açıldığı bir şov alanı.


Ve çok sıkça yaptığımız futbol tartışmalarına baktığımız da her ne kadar bizlere getirisi olmasa da üzerinde zevkle tartışmalarımızı sürdürdüğümüz belki de tek konudur bu hayatımızda.


Futbol oyunu olarak baktığımız zaman genel hatlarıyla kuralları olan bir oyun türü. Çok kimse tarafından kolay gibi görünen ama hiç de kolay bir tarafı olmayan bir spor türü aynı zamanda futbol. Ve futbol, özellikle takım oyunu olması nedeniyle de içinde birçok değişkeni olan ve mevcut bu değişkenleri de iyi bir organize ile sahaya sürebilme sanatı olarak bakıyorum ben bu futbola.


Gerçekten futbol dediğimiz zaman veya futbolda gelişmeden söz ettiğimiz zaman başta alt yapı ve tesisler olmak üzere içinde bilimselliğin geçerli olduğu uzun soluklu bir eğitim sektöründen söz etmemiz gerekiyor.
Baştan söyleyelim ki futbol, içinde spor kültürü, futbol bilgisi, sosyal ve psikolojik eğitimi , yardımlaşma, takım oyunu ve liderlik kavramı gibi onlarca teknik bilgiyi bünyesinde barındıran devasa bir bilimsel uğraş olduğunu mutlaka görmeliyiz.


O zaman şans dediğimiz şey bu işin neresinde acaba? Elbette futbol da şansın yeri vardır, bunu hep söylüyoruz ama topu rakip kaleye taşıyabilirsen ancak o şansımızla karşılaşabiliriz. Yani, topu rakip kaleye taşıyabilirsek, kenarlardan gelip ilerde çoğalmayı sağlayabilirsek şansın yakalama ihtimali olur yoksa şansımız çok olsa ne yapabiliriz ki? Dolayısıyla hangi açıdan bakarsak bakalım, futbol oyununda başarı için bütün meselenin ben takımın bilimsel olarak iyi hazırlanması ile ancak mümkün olabildiğine inanırım.


Yani hem takımımızı yöneteceğiz hem de rakip takımın iyi işleyen yanlarıyla eksik yanlarını bulacak ve bunlara göre de yeni planlar geliştirmeyi düşüneceğiz.


Yozgatspor için şans faktörü zaman zaman etkili oldu olmasına ama Kayseri Şeker ve Kırıkkale maçlarında eğer olsaydı bugün rahatlıkla şampiyonluğu garantilediğimizi söylemek mümkündü. Yıldızeli maçının bazı bölümlerinde de şans faktörü yanımızda olmadı. Ya hakemler yanlış kararlar verdi ya da top bizi sevmedi ama şampiyonluğa inanan takımın oyuncuları skor üstünlüğünü yakaladıktan sonra galibiyeti rahat bir şekilde getiren golleri buldular.


İyi futbol oynayan, rakibine bunu kabul ettiren takımlar için şans ikinci planda kalacak faktörler arasına girer. İstisnalar kaideyi bozmaz yani. Hiçbir takım iyi oynayarak, mücadele ederek üst üste puanlar kaybetmez. Biz de iyi oynuyoruz, özellikle iç sahada rakiplerimizi farklı mağlup ediyoruz. Biz ne kadar iyi oynar, hata yaparsak o zaman rakibimiz hata yapacak ve bu yarışı önde bitireceğiz.


Yani Kırıkkale kalan maçların birinde takılacak. Yeter ki biz bu istek ve mücadelemizi kalan maçlara da yansıtalım yeter.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık