Bilal Yeşilkaya

Futbola verilen değerin karşılığını alıyor muyuz?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ocak 2017 Çarşamba 20:48

Devletin elindeki tüm olanakları kullanarak, bütçesini harcayarak geliştirilmeye çalışılan dini ve milli duygulara yönelme devlet eliyle geliştirilirken, futbolun gelişen ve artan büyüsü kendiliğinden oluşmaktadır.

Futbolda parayı harcayan onu sevenlerdir, onun büyüsüne kapılanlardır. Yani insanlar paralarını da zamanlarını da harcayarak düşüyorlar bir büyünün arkasına. Çocukken sokakta, tarlada, mahallede, ya da elektronik oyunlarında büyüdüğünde sahalarda ya oynayarak ya da izleyerek hep bu büyünün peşinde.

Ama bu büyünün sırrı ne? Niye bu tılsım?

Biz de o tılsımın peşine takılmış gidiyoruz. Ne getirip, götürdüğüne bakmadan. Yozgat’ın bu konudaki açılımı bana her zaman çok yavan gelmiştir. Gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, insanların sosyal faaliyetlerden faydalanmasını sağlamak ve şehrin tanıtımına katkı sağlamak.

Böylesine bir yaklaşım tarzıyla gidilebilecek yerdeyiz aslında.

Hiçbir zaman şehrin ekonomik anlamda gelişmesi için sporun bir sektör olabileceğine kendimizi inandıramadığımız için bir adım ileriye gidememiş olmanın çaresizliği içerisinde kıvranıyoruz.

Devlet eliyle de desteklenen ve çok büyük sektör olduğu için medyanın da en fazla ilgisini çeken futbolumuzun geldiği noktayı aslında Türk Milli Takımının Dünya sıralamasındaki yeri özetlemiyor mu?

Yaptığımız yanlışlıklarla en dibe götürdüğümüz futbolun yanında salon sporlarını da hep ihmal etmiş olmanın burukluğu var içimde.

Çok iyi hatırlıyorum bu şehrin İkinci Liglerde basketbol takımlarının, voleybol takımlarının olduğunu, çok iyi hatırlıyorum salonların seyirciyi almadığı günleri.

Bugünlerde ise hemen hemen her sezon inanılmaz rakamlar harcayarak kendimizi kandırdığımız futbol yine salon sporlarını gölgede bırakmaya devam ediyor.

Başarı derseniz yok, şehrin tanıtımına katkısı yerlerde. İnsanların tutkusu olmaktan çıktı futbol. Yapılan yanlışlıklardan, hedefsizliklerden bıkan taraftar kitlesi gelmez oldu eskisi gibi stadyumlara.

Salonda ise farklı bir tablo var. Başarı var, heyecan var. Birkaç fedakar, idealist arkadaşın, birkaç kendini bu işe adamış, cebinden para harcayan, emeğini, zamanını bu işe veren insanların kurduğu hentbol takımlarımız yine Yozgat’ta salon sporlarının da yaşaması için gayret sarfeden insanların katkıları ile futbola nazire yapıyor.

Belki de gölgede kalmış olmanın verdiği ezilmişlikle, belki de Yozgat’ın adını duyurmak, belki de gençlerimizin başka branşlarda da başarıyı yakalayabileceğini göstermek adına yaptıkları bu oluşumlar şimdiden Yozgat’a mal oldu.

Üç yıl öncesinde yine Yozgat Spurs adında kurulan basketbol takımının açtığı yoldan giden, zorluklara, imkansızlıklara rağmen ayakta kalmak adına çaba sarfeden Yozgat Hentbol ve Yozgat Bozokspor Hentbol Takımlarımız hedeflerine emin adımlarla ilerliyorlar.

Bozokspor Hentbolun Süper Ligde yarışa devam etmesi biraz da salon sporlarına ilgi ve alakamızı göstermek için yeterli değil midir?

Gözünüzü açın beyler. Neredeyse son 15 yıldır belki de milyon dolarları yatırarak karşılığında bir şey alamadığımız, daha doğrusu almayı başaramadığımız futbola verdiğimiz önemin onda birini de salon sporlarına verelim de hiç değilse diyet ödeyelim.

Aksi takdirde daha önce kapısına kilit vurduğumuz Telekomspor, Yozgat Sağlıkspor Hentbol Takımı, Yozgat Spurs, Yozgat Hentbol Takımı, Voleybol takımları arasına Yozgat Hentbol ve Bozokspor Hentbol Takımları da katılır ki, Yozgat kamuoyu sizleri ve sizin spor için yapamadıklarınızı hiçbir zaman unutmaz. 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık