Bilal Yeşilkaya

Futbol terörü ve yaman çelişki

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
26 Nisan 2016 Salı 11:09

Futbol dünyanın en popüler spor dalı olması ve milyonları peşinden sürüklemesinden dolayı sürekli tartışma konusu olmuştur. Günümüzdeki entelektüel düşünürler futbolu masum bir spor oyunu olmadığını farklı kesimler tarafımdan farklı kullanıldığını savunmaktadırlar.


Kimilerine göre, futbol toplumları uyutan bir afyon kimilerine göre, entelektüel bir din yada din dışı kutsallık kimilerine göre ise militarizmi körükleyen bir savaştır.


Ne hikmettir ki son 20 gündür her iki günde bir yazılarımız Kırıkkale üzerine yoğunlaşıyor. Kimi zaman eleştirdiğimiz, yaptıkları hatalı paylaşımları okurların dikkatine sunduğumuz Kırıkkale ve Yozgat bugün tek yürek olacak.


Futbol denilen ve peşinden milyonları koşturan, kimi zaman şiddetin, haksızlığın, çıkan olayların hakim olduğu futbol dün benim için gündem dışında kaldı.


Takımlar bir şampiyonluk yarışıdır tutturmuş gidiyor. Böylesine bir gündeme kendini kaptıran ve bu süreç içerisinde iki dost, milli ve manevi duyguları yüksek iki il, birkaç kendini bilmezin yüzünden karşı karşıya geldi. Ama ne karşıya geliş, ne büyük tantana. Kazananı var mı bilmiyorum ama kaybedeninin olmaması için uğraş vermek, bu nefret tohumlarını ortadan kaldırmak bizim elimizde. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde PKK`lı teröristlerle girdiği çatışmada şahadet mertebesine ulaşan Kırıkkale nüfusuna kayıtlı, Sorgun ilçesinde doğup büyüyen ve Kırıkkale’de ikamet eden 41 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Osman Kaplan’ın Şehit olması, iki il için büyük bir üzüntüyü beraberinde getirdi.


Bugün teröre, vatanımızı, milletimizi bölüp parçalamak isteyen alçaklara karşı tek yürek olma günüdür. Bugün futbolun ne kadar gündem dışında kalabileceğini iki şehrin yöneticileri, taraftar grupları göstermelidir. Çünkü bu olay futbol üstüdür, taraftarlık üstüdür. Herşeyin üzerindedir. Yürekleri yakan, eşlerin, anaların babaların, Kırıkkale ve Yozgat’ın yüreğine tarifi imkansız acılar düşüren bu haber ne kadar ‘yaman bir çelişki’ içerisinde debenelip durduğumuzu gösteriyor bana.


Emin olun ligde kimin ipi göğüsleyeceği, kimin düşeceği zerre kadar ilgilendirmiyor. Bugün futbolu unutup, Şehidimizin acısını yaşayacağız.


Bundan sonra ne olur, bundan sonra iki şehrin yöneticileri, iki şehrin taraftarları birbirine nasıl bir yaklaşım sergiler bilemem ama kendi adıma söz veriyorum bundan sonra Kırıkkaleli taraftar ne söylerse söylesin, ne yaparlarsa yapsınlar tek bir kelime yazmayacağım.


Hadi kenetlenelim ve olanları bir kenara bırakıp, Şehidimizi son yolculuğuna, aramıza fitne, fesat sokmaya çalışanlara inat, tekbirlerle, dualarla uğurlayalım.


Unutmayın ki biz futbol sahalarında birbirimize terör estirirken, Askerimiz, Polisimiz bizi korumak için kelle koltukta mücadele veriyor. Kimisi şehit oluyor, kimisi Gazi. Onların emanetine ya saygı duyacağız, ya da içerisinde bulunduğumuz yaman çelişkiye devam edeceğiz.


Bizden söylemesi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık