Bilal Yeşilkaya

Futbol takımları da teröre sessiz kalmayacak

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ekim 2015 Pazar 15:56

Terör öyle azdı, öylesine önü alınamaz bir yere doğru ülkemizi sürüklüyor ki buna tepkisiz kalmak, ses çıkarmamak mümkün olmadı.

7 Haziran’da yapılan Genel Seçimlerin hemen ardından ülkemizde terör olayları yeniden başladı. Türkiye 8 Haziran sabahından bu yana adeta her güne yeni bir acıyla uyandı. Geçen 62 günde 109 güvenlik gücü şehit oldu. Son 3 günde ise tablo daha da vahim duruma geldi. Dağlıca ve Iğdır’daki bombalı saldırılarda tam 31 güvenlik görevlimiz Şehit olurken, 10 askerimiz ise yaralandı.

30 yıldır Türk kamuoyunun gündeminden terör hiç inmemiştir. Hele hele PKK terörü devletin de, hükümetlerin de, ülkenin de, halkımızın da baş konusu olmayı hep sürdürmektedir. “Üç şehit verdik, beş şehit verdik. Mayın tuzağı 9 şehit ve 2 yaralımıza neden oldu. Terör, taburu bastı, terör, jandarma karakolunu taradı, terör yol kesti, terör köyü sardı, yüzlerce, binlerce köylü ve binlerce mezra boşaltıldı. Köyde, kasabada, şehirde insan kalmadı. Terör bölgesinden kaçan insanlarımız batıda yeni şehirler kurdu.

Terör baskınına uğrayan askerlerimiz devlet hastanelerine, askeri hastanelere, üniversite hastanelerine, GATA’ya kaldırıldı, mayınlı saldırı sonrası geniş çaplı operasyon başlatıldı, bölgeye özel harekât timi sevk edildi. Yetkililer, sorumlular, siyasetçiler, yüksek askeri makamlar terör baskınına ve katliamına karşı açıklamalarda bulundular. Terör lanetlendi, mitingler yapıldı. Şehitlerin cenaze törenlerine yüz binler katıldı. Yüksek generaller ve yüksek siyasetçiler cenaze namazında bulundular” gibi haberler, hemen hemen her gün, medyamızda, irili ufaklı gazete, radyo ve televizyonlarımızda yayımlanmaktadır.

Bu haberlerde verilen, acı ve derin haberleri lanetlemeyen yok. Askerimiz ve emniyet görevlilerimiz al bayraklı tabutlarla uğurlanırken, sivil halkımızdan şehit olanlar, halkın yapmış olduğu törenlerle habire defnedilmektedir. Bitip tükenmeyen terör yüzünden, otuz binleri aşan yurttaşımızın şehitliği, on binlerce insanımızın malul kalması, trilyonları, katrilyonları aşan maddi zayiatımız nelere varmıştır. Bilmek, anlamak mümkün değildir.

Türkiye bu tabloya daha fazla sessiz kalamadı, kalamazdı da, vatanımızı bölmek, milli birlik ve beraberliğimizi zedelemek için çaba sarfeden teröre Türk halkı öyle bir tepki verdi ki, öylesine kenetlendi ki, bırakın şehirleri hemen hemen her ilçede, her köyde yürüyüşler, mitingler düzenlenir hale geldi. Yaşanılan bazı provakatif olaylar dikkate alınmadığı takdirde ortaya çıkan tablo, bizim ne denli birbirimize bağlı olduğumuzu, ne denli Vatanımıza, Bayrağımıza bağlı olduğumuzu bir kez daha gösterdi.

Ülkenin her yerinde başlayan dalgaya spor takımları da dahil olmaya başladı öylesine bir dalga ki bu, yıllardır birbirlerinin izine kurşun atan, rekabeti abartıp, artık futbolu izlenmekten çıkartan, medyanın, yöneticilerin tutumları ile artık teröre hizmet etmeye başlayan Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig'de tüm kulüpler bu hafta sonu oynanacak müsabakalara #TeröreKarşıBirlikteyiz pankartıyla çıkacak.

Üç büyük takım Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın aldığı ortak karar beni önümüzdeki dönem için de çok umutlandırdı. Diğer takımların da aynı hassasiyeti sergileyecek olması, umut ediyorum ki dağda bitmese de, spor sahalarında terörün bitmesini sağlasın. Stadyumlarda, spor yapılan yerlerde insanlar birbirine daha saygılı, daha hoşgörülü olsun.

Umut ediyoruz ve bekliyoruz. Aksi takdirde bu bir araya gelmenin, pankart açmanın, tişört giymenin içi boş ve anlamsız kalır.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık