Bilal Yeşilkaya

Final Maçına Da Sağlık Çilesi Gölge Düşürdü

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Mayıs 2015 Pazartesi 08:08

Amatör futbolcuların ne denli zorluklar içerisinde mücadele verdiklerini biliyoruz...

Beş parasız kulüplerde amaçları salt spor yapmak olan da var; Geleceğin yıldızı olmayı düşleyen de!..

Zaman zaman yerel gazetelerin sayfalarında görürüz onların fotoğraflarını minibüslerde formalarını giyerlerken; Kimi zaman da otomobil farlarının aydınlattığı arsalarda antrenman yaparken!..

Kolay değildir amatör futbolcu olmak!. Gündüz işinde ya da okulunda olacaksın; Haftada bir-iki antrenmanı güçlükle çıkaracaksın ve hafta sonunda maçını oynayacaksın!..

Kaç para eder?

Hiç!..

Ve bir hiç uğruna sahada yığılıp kalırsın bir gün!..

Evet, amatörsen ölüme mahkum edilmiş gibi görüyorsun kendini!..

Çünkü bu ülkede Türkiye Futbol Federasyonu salt profesyonel yapı için var!..

Profesyonel maçlar için doktor ve ambulans zorunluluğunu koyan TFF, amatör maçlar için bu kuralı koymuyor!..

Talimatlarda hakemlere "güvenlik yeterli olmadan oynatma" yetkisi veriliyor da, sağlık ekibi ve ambulans konusunda aynı kararlılık gösterilmiyor.

Hal böyle olunca da amatör futbolcu için her türlü sakatlığa ve de ölüme kapı açık kalmıyor mu?

Evet ne acıdır ki Yozgat’a daha büyük turnuvalar, müsabakalar getirmek için kapı aralayacak, Yozgat’ın organizasyonların altından başarıyla kalktığını gösterecek olan U-19 müsabakalarının finaline sağlık skandalı damga vurdu. Karşılaşmanın durmasına neden olan sağlık sorunu hiç kuşkusuz bizim için bir utanç kaynağı olsa gerek. Futbolumuzu ilerletmek, ileriye taşımaktan bahsediyoruz ama henüz bir sağlık konusunu bile çözemiyoruz. Böyle mi ileri gideceğiz, bu şekilde mi Avrupa ile mücadele edeceğiz.

Bırakın bu hikayeleri beyler kendimizi kandırmayalım. Futbol İl Temsilciliği’nin Perşembe günü yazı vererek ambulans ve sağlık ekibi istemesine rağmen zamanında sahaya gelmeyen sağlıkçılar aslında Yozgat’ın imajını zedelemiştir.

Yasal eksikliklerin arkasına sığınarak, Türk gencine spor yaptırmamak büyük bir yanlışlıktır. Her kesimin ve her insanın bu konuda yapıcı öneriler üretmesi gerekliliğine en fazla ihtiyaç duyulan bir ortamdayız. Türkiye'nin yüzde 55'inin, 25 yaş altında olması bizlere büyük sorumluluklar yüklemektedir.

Herşeyi mükemmel olarak yapmak idealimizdir. Fakat mevcut durum, bu mükemmeli vermiyorsa, bulduğumuzla sporu yaptırmak zorundayız. Herkes spora katkıda bulunmalı, toplumun istifadesi için özveride bulunmasını bilmelidir.

Güzel günlere ancak böyle ulaşabiliriz. Üst yapı ne kadar sağlam olursa olsun, altyapı sağlıklı bir gelişmeye doğru kanalize edilmedikçe, geçici başarılarla avunmaktan öteye gidemeyiz.

Suçlu aramıyoruz, kimseyi suçlamıyoruz ama yıllardır süren sağlık çilesine de bir çözüm üretemiyoruz.

Sağlıkçılara soruyorsun ücretlerin ödenmediğinden dert yanıyor, bu taraf kendine göre çok haklı. Ama ne yazık ki başladığımız yerdeyiz ve gençlerimiz bu girdabın içerisinde depelenip duruyor.

Sağlık Bakanlığı bu konuda bir çalışmaya imza attı. Yakında hazırlanacak protokol yakın zamanda Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun da katılımıyla imzalanarak süreç başlatılacak. Protokol çerçevesinde Sağlık Bakanlığı amatör futbol maçlarında görev alacak kişilerin ilk yardım için kurs eğitimi verilmesi konusunda gerekli tüm desteği verecek.

İnşallah verir de artık amatörün sağlık çilesi diye haberler yazmayı bırakır ve futbolumuzu nasıl ilerletiriz için kafa yorarız.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık