Bilal Yeşilkaya

Feridun Dündar’ın galibiyette payı var mı?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
25 Ekim 2016 Salı 22:23

Teknik adamların başarıdaki payını hep merak ederim. Yıllardır takip ettiğim kadarıyla sürekliliği olan, bir kulüpte uzun yıllar çalışan teknik adamların daha başarılı olduğunu görebilmek mümkün. Birçok kişi, takımların yaşadığı başarı ve başarısızlıklarda teknik direktörlerin rolünün yüzde 5'nin altında olduğunu ifade eder. Benim için ise bir takımın kaderinin belirleyen en önemli etken teknik direktördür.

Eğer bir takım kendi başına başarılı olabiliyor, istediği sonuçları alabiliyorsa o zaman neden teknik direktöre ihtiyaç duyulur. Vermemiz gereken cevap buysa eğer Yozgatspor’un bu sezon geldiği noktada teknik direktörlerin ne derece payı olduğu konusunda fikir ortaya koyabilmek mümkün olabilir.

Her ne kadar pek yapmak istemesem de eski teknik adam Yahya Ünal’la göreve bir hafta önce gelen Feridun Dündar arasında karşılaştırma yaparak sonuca ulaşmak zorunda kalacağım. Henüz Dündar’ın Yahya Ünal’dan çok daha iyi bir teknik direktör olduğunu, ortaya konulmuş net bir sonuç olmadığı için söylemek mümkün gözükmüyor ama yine de bu noktada iyi işaretler verdiği gerçek. Bir kere sahaya çıkardığı takım ve oyuncu tercihlerinde farklılıklar var. Yaptığı değişikliklerin ardından takımın oyununda da değişimleri gözlemek mümkün olabiliyor. Eğer bir teknik adam takıma yaptığı dokunuşlarla oyunda da değişimi beraberinde getiremiyor, yani sokakta yürüyen insanın da yapacağı klasik değişikliklere de imza atıyorsa o zaman takıma katkı sağladığını söylemek mümkün olamaz.

Zaten iyi teknik adamla kötü teknik adamı ayırt eden en büyük fark budur. Teknik adamlar öncelikle takımlarını zihinsel, ardından fiziksel olarak maçlara hazır ederler. Genel olarak işini yaptığı için futbolcunun fiziksel olarak çok büyük yüklemelere ihtiyacı olmayabilir ama zihinsel olarak olmaları zaten onların diğer konularda varsa eksikliklerini kapatmalarına yardımcı olabilir.

Evet demek oluyor ki Feridun Dündar ve ekibi Yeşil Kırşehirspor maçı öncesinde bunu başarabildi, takımın bozulan dinamiklerinin ne olduğunu çabuk tespit etti. Zaten takımsal sporlarda en önemli şey sıkıntıları tespit edebilmek, bunları kısa zamanda gidermekten geçer. Eğer siz bunu yapamıyor, zihinsel sıkıntıları bulunan bir takıma fiziksel yükleme yapıyor, bildiğinizi okuyorsanız o zaman sıkıntıyı büyütmekten başka bir şey yapmazsınız.

Yeni teknik heyet ilk sınavını başarıyla geride bıraktı. Yani bu işin altından kalkacağının sinyallerini verdi. Şimdi işleri daha da zor. Zira ligin şampiyonluktaki en iddialı takımı Altındağ ile deplasmanda çok kritik bir maça çıkacağız. Son iki sezondur deplasmanda yenemediğimiz bir rakip olacak karşımızda. Tek galibiyetini rakibine karşı 2014-2015 sezonunun sonlarında alan ancak geçen sene iki maçta da mağlup olan ekibimizin bu final maçından zaferle çıkması, teknik ekibe güveni arttıracak, takımın şampiyonluk yarışındaki iddiasını üst noktalara çekecektir.

Feridun Dündar ve ekibinin bir önceki teknik adamlardan çok daha farklı ve başarılı olduğunu söylemek için bu maçı da galibiyetle bitirmeleri gerekiyor. Ben bir Yozgatlı olarak Yozgatlı ekibe yürekten güveniyorum. Zannediyorum Onlar da bu güvene layık olabilmek için çabalayacak ve takımı zorlu maça bu mantıkla hazırlayacaktır.

Eğer onlar başarır, bu yükün altından kalkarsa o zaman Yozgat sporu için yeni bir dönem başlayacak, teknik adamlarımız, futbolcularımız il dışında alacakları görevle şehirlerinin adını sporda en üst noktaya taşıyacaklardır. 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık