Bilal Yeşilkaya

Federasyon'u göreve çağırıyorum

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
26 Nisan 2016 Salı 11:07

Türkiye futbol liglerinde öyle maçlar oynanıyor, gündem öylesine çabuk değişiyor ki, zannediyorum Futbol Federasyonu bunlara yetişmeye çalışmaktan alt liglere fazla önem veremiyor, yetkilendirdiği kurumları da bana göre yeterince denetlemiyor.


Denetlese böyle olmazdı, denetlese, ya da sporda şiddetin önlenmesine yönelik yasa amatör liglerde de uygulansa, olay çıkartanlara gereken cezalar verilseydi önceki gün oynanan Kırıkkale Yozgatspor maçında binlerce kişi 90 dakika küfür etme, sahaya yabancı madde atma, taraftarımıza taş yağdırma, sahaya girme gibi bir cesareti kendilerinde bulamazlardı. Seyircisiz maç oynatmaya karşıyım, seyircisiz maçların tadı olmuyor ama böyle de futbol olmuyor.


Bildiğiniz gibi Amatör Liglerin yetki ve sorumlulukları Futbol Federasyonu tarafından Amatör Spıor Kulüpleri Federasyonu’na verilmiş, maçlarda çıkan olaylarla ilgili de kararlar AFDK’dan çıkmaktadır. Bugüne kadar takip ettiğim kadarıyla sporda şiddetin önlenmesi için çok önemli kararlar aldıklarına şahit olmadığım AFDK’ya bugün çok iş düşmektedir. Belki bitmiş bir maçı neden bu kadar gündeme taşıyorsunuz diyebilirsiniz ama bu maçla ilgili çıkacak karar daha sonra yaşanması muhtemel olayların önlenmesinde de örnek teşkil edecek, belki de sporda şiddetin, kötü tezahüratın önüne geçilecektir. Üstelik yapılan kötü tezahürat öyle kişisel bir eşlem değil organize bir iştir. Kesinlikle ve kesinlikle rakip takım Kulüp Yönetiminin organizesiyle gerçekleşmiştir ki, Kırıkkale Kulüp Başkanı bizzat Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan’a saldırarak bu organizesinin baş aktörü olduğunu göstermiştir. Saygıdan, sevgiden nasibini almayan, taraftarını tahrik eden bu adamın Türk futbolu içerisinden uzaklaştırılması, bana göre futbola yapılacak en iyi iyilik olacaktır.


Allah’tan onca güvenlik görevlisi maçta görev almış, Allah’tan Yozgat’tan korumalar stadyumda konuçlanmış yoksa ne olacaktı. 1969 yılında olduğu gibi yine stadyumu savaş alanına mı çevirecektiniz? Bu ve bunun gibi soruları çoğaltmak mümkün ama bizim niyetimiz Kırıkkale’yi yargılamak, koca bir şehri suçlu konuma getirmek değil. Üstelik bu tartışmayı da fazla uzatmaktan yana değilim ama ben eğer bir kanun varsa ve bu uygulanmıyorsa onun derdindeyim.


Eğer şiddet, küfür, kötü tezahürat Yozgat’ta olursa emin olun verilecek cezaları haklı bulur, yapanları da eleştiririm.


Disiplin talimatının eğer maddeleri uygulanacaksa o zaman canlar yanacak demektir ama karar alınmadan bunları konuşmanın doğru olmadığına inanıyorum. Ha kimse Yozgatspor’un şampiyonluğa ulaşması için rakipleri böyle bir yolla devredışı bırakmaya falan kalktığımızı zannetmesin. Yozgatspor zaten bu ligde kalitesi ile şampiyonluğa ulaşacak güce sahiptir ama kimsenin yaptığının yanına da kar kalmaması gerekir.


Hatırlanacağı üzere Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç; “ sporda şiddeti kesinlikle önleyeceğiz. Ve şiddeti önleme adına yaptığım konuşma söylem olarak kalmayacak. Statlarda şiddete bulaşanlar cezalandırılacak...” dedi. Dedi demesine de önceki gün yaşanılanlar neydi, şiddetin ağa babası değil miydi? Futbolcular polis eşliğinde bile soyunma odasına zor girdi. Hadi bunu bir kenara bırakın sahaya giren ve Aykut’un koruduğu kalenin yanında bulunan vatandaşın orada ne işi vardı? Burada bulunan görevliler, onca polisin gözünden bu vatandaş nasıl kaçtı? Onca gerilimin ardından bu vatandaş futbolculardan birine saldırsaydı bunun faturasını kim ödeyecekti?
Futbol Federasyonu’nun amatör liglerde yaşanan şiddeti önlemek adına almadığı önlemler bütün çıplaklığıyla ortada olup, şiddet olanca çirkinliği ile; “Ben buradayım. Kırarım, dökerim, kan akıtırım...” diye arsız arsız bağırırken, yaşananlar karşısında küçük cezalar vererek günü geçiştirmek, bu olayları çıkaranlara bırakın gözdağı vermeyi, şiddete bulaşanların namını yürütüp daha da güçlenmelerine sebep olmakta.
Evet amatör liglerde şiddet hiç hız kesmeden devam etmektedir fakat bütün bu yaşanan olumsuzluklara rağmen amatör liglerde şiddeti bitirmek hiç de zor değil... Sadece bitirmek adına kararlı davranıp bazı kulüplere yaptırımlar uygulamak bu işi kökten çözebilir.


Eğer Federasyon bu önlemi alamaz ve yine geçiştirme yaparsa alsın o şiddeti önleme kanunu çöpe atsınlar. Uygulanmayan, sözde kalan bir yasanın kimseye faydası olmaz.


Gözümüz AFDK’nın vereceği kararlarda.


Perşembe gününü iple çekiyorum.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık