Bilal Yeşilkaya

Federasyon alt liglere şaşı bakıyor

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
24 Ocak 2017 Salı 20:04

Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı karara göre Spor Toto 3. Lig ekipleri 25-30 yaş arası altı futbolcuyla sözleşme imzalayabiliyor ve bunların da sadece dördünü oynatabiliyor aynı anda. Kararın amacı neydi, o amaca ulaşılabildi mi, zararları oldu mu yu biraz irdelemek şart. Dönemin federasyonu bu kararı alırken şüphesiz genç futbolcuların daha fazla forma şansı bulmasını ve kendilerini geliştirebilmesini umdu. Ama yasayla genç oyunculara forma garantisi vermek pek de beklenen etkiyi yaratmadı. Aksine alt liglerde zaten düşük olan futbol kalitesine daha da amatör bir zemine sürükledi.

Halbuki futbolcu yetenekliyse yaşı kaç olursa olsun formayı kapar, futbolcu yaşı kaç olursa olsun formda ve takıma faydalıysa oynar. Yasayla önünü kesmezseniz tabii. Birçok oyuncu yaşı ilerledi diye futbolu bıraktı. Profesyonellik anlayışı, istikrarlı yapısı, aile yaşantısı ve yeteneği sayesinde. Kimse yaşıyla ilgilenmedi bu oyuncuların.

Yaşanan yaş sınırlaması olayına yıllardır alt liglerde oynayan futbolcular itiraz ediyor, protesto ediyor. Ama sesini ulaştıramıyor kimseye. Zira büyük takım oyuncularının neredeyse hangi avmde hangi lavaboyu dahi kullandığını haber yapan ana akım spor gazeteleri bu futbolcuları duymazdan geliyor. Futbolunun son yıllarında 2. Lig'de ya da 3. Lig'de futbol oynayacak kulüp araması muhtemel olan bazı üst düzey futbolcular ise 'nasıl olsa yeteri kadar birikimim var' mantığında. Süper Lig'de oynayan özellikle büyük takımlardaki oyuncular meslektaşlarına, belki aynı altyapıda aynı çamurlu sahada yetiştiği arkadaşlarına sahip çıkmazsa bir gün kendilerine de kimse sahip çıkmayacak.

Alt ligleri yani amatörleri hiç gündeme getirmiyorum diyeceğim ama ortada öyle bir haksızlık, öyle bir dengesizlik var ki demeyin gitsin. Zaten her sezon statüsü ile eleştirilen ve bana göre arada kalan BAL Ligi’nde takımların yaptığı tüm yatırım, tüm planlamaları Federasyonun sistemi bir anda yerle bir edebiliyor. Üçüncü Lig’de yabancı futbolcuya izin verilmezken iki yabancı futbolcunun forma giyebildiği takımların onca yatırımı, onca çabasının acemi, tecrübesiz hakemlerin eline bırakılması başlı başına bir facia. Süper Ligde de görüntünün fazla değişmediği gerçeğini ele aldığımızda Federasyonun futbolu yönetme değil, futbolu kaosun içerisine sürüklediğini söylemek pekala mümkün gözüküyor. Eğer siz Bal Ligi’ne bu kadar tecrübesiz hakemler gönderiyor, takımlara yatırım yapmayın gerek yok diyebilecek kadar ileriye gidiyorsanız o zaman benden de size bir tavsiye o zaman alt yapılardan yetişen 5-6 oyuncunun önünü takımlara mutlak oynatmaları gibi bir yükümlülük getirerek açın ya da arada kalan bu ligi kaldırın.

Aksi takdirde futbola gölge etmeyin. Sizsiz zannediyorum bu sistem daha kolay ve daha adilane idare edilecektir.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık