Bilal Yeşilkaya

Fatih Terim Amerika’yı yeniden mi keşfedecek?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ekim 2015 Pazar 15:54

Türkiye’de futbol öylesine zorlaştırılıyor, öylesine içinden çıkılmaz bir hale büründürülüyor ki anlamak mümkün değil. İnanılmaz kadrolar, inanılmaz oyuncu değişiklikleri, inanılmaz savunma hataları, inanılmaz goller ve kaybolan umutlar.

Evet dün gece oynanan 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri A Grubu 7. maçında Türkiye, Konya'da Letonya'yı ağırladı. Sayısız fırsat yakalayan, ancak bunlarıdeğerlendiremeyen Türkiye’le Selçuk İnan’ın attığı gol yetmedi. Ne futbolu, ne oyuncu kalitesi, ne de ekonomik şartları bizim çok çok altımızda bulunan Letonya, Türkiye’nin belki de bir üst tura çıkması için gereken 4 puanını çaldı.

Tabii şimdi bu yazıyı okuyanlar Türk Milli Takımlar Sorumlusu Fatih Terim’i hangi futbol bilgisine dayanarak eleştiriyorsun ya da bu cesareti nereden buluyorsun gibi sorular sorabilirler ki, bu hak Türkiye’de yaşayan herkeste var. İşleri gereği futbol oynayan ve Türkiye’nin en iyisi oldukları için o formayı sırtına takan futbolcularımız da, teknik adamlarımız da kusura bakmasınlar ama milyonlarca insanın umutlarınıyerle bir etmişlerdir.

Hakem çok kötü ama Milli Takım nasıl ki? Belki çok pozisyona girdiği için sahaya doğru takım sürdüğü iddia edilebilecek olan Fatih Terim bence yine milyonların aklını sınamış, güya futbol profesörü olduğu için de Amerika’nın yeniden keşfine çıkmıştır.

Sağ kanatta şu an için Türkiye’nin en iyisi olan Şener’i oynatmayan, Ozan’ıoraya hapseden, Mehmet Topal gibi alanının en iyisini ikinci yarı ancak son dakikalarda tercih eden, dikine futbolu ile milli takımı çok rahatlatacak olan Alper’i oyuna almayan, birbirine çok yakın oynayan Selçuk, Hakan’ı birlikte sahada tutan, son dönemin en formda futbolcusu Cenk Tosun’a bir türlü vize vermeyen Fatih Terim mi futbol profesörü mü ilan edelim yoksa futboldan anlamadığını mı söyleyeyim bilemedim.

Futbolu bilmediğini kimse söyleyemez, bize büyük başarılar yaşattığını kimse inkar edemez ama öylesine fırsatlar, öylesine imkanlar geliyor ki biz elimizin tersiyle itiyoruz.

7 maç sonunda biraz da hakemlerin kötü yönetimleri nedeniyle ancak 9 puan alarak 4’üncü sırada kalan Milli Takım bana göre bir üst turu göremez. Belki yanılabilirim ama Letonya gibi 4’üncü sınıf bir takımı yenemeyen Milliler sizce kupalara gitmeyi hak ediyor mu? Ediyorsa ya da etmesi isteniyorsa böyle mi kadro çıkartılmalıdır? Mevkileri belli olan oyuncuları kulübede oturtarak diğer oyuncuların performanslarını da olumsuz etkilemek ne denli doğru bir teknik adam anlayışıdır.

42 bin kişiyle stadı dolduran, hep bir ağızdan takımlarını destekleyen, bu alanda çok iyi bir sınav veren Konya seyircisi ve Türk insanı bu sonucu hak etmişmidir? Bu ve bunun gibi soruları arttırmak mümkün.

Kimse milyonlarca lira alan, ama başarı anlamında şimdilik kaydıyla bir şey veremeyen insanların egolarını tatmin etmek zorunda değildir. Kimse illa birini oynatacağım diye bu takımın kaderiyle oynayamaz. Birileri birgün çıkar ve dur der ama iş işten geçer.

Bugün Türkiye için bence iş işten geçmiştir. Hollanda’yı yenemezsekŞampiyona hayalleri yanlış tercihlere kurban gidecektir.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık