Bilal Yeşilkaya

Erken bayram

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ekim 2015 Pazar 15:59

Bölgesel Amatör Lig’de ikinci sezonunu geçiren ve bu sezon şampiyonluğa kilitlenen Yozgatspor lige öyle bir başladı ki demeyin gitsin. Sporda bayramı unutan, ufak tefek başarılarla avunan, Yozgat’ta ki sportif tüm takımların lokomotifi olması gerekirken vagon olmayı yeğleyen, başkanlarının kendi ağırlıklarının farkına varmamaları nedeniyle en büyük sivil toplum örgütü olmaktan çıkan Yozgatspor için belli ki bu sezon aynı olmayacak.

Yozgatspor bunun ışıklarını dün yine grubun iddialı takımları arasında gösterilen Kazanspor karşısında aldığı farklı galibiyetle bana verdi.

Yeşil Kırşehirspor ile oynanan kupa maçına motivasyon olarak iyi hazırlanmadıklarına inandığım, özellikle ilk yarıda oynadıkları futbolla lig öncesi umut vermeyen Yozgatspor belli ki kalan süreyi çok iyi değerlendirmiş, belli ki oyuncular birbirleriyle olan uyum sorunlarını genel olarak çözmüş olarak sahaya çıkmış.

Bu kanıya, ortaya çıkan 4-0’lık farklı galibiyetten dolayı ulaştığımı söylemek, sporu uzun yıllardır takip eden, havasını soluyan biri olarak söylersem futbolun kurallarına, futbolun adaletine aykırı hareket etmiş olurum. Bu sonuca rakibine 90 dakika boyunca o da kişisel bir hatadan dolayı tek pozisyon veren, diri, top yapabilen, futbolu doğru oynamaya çalışan bir rakip karşısında 90 dakika boyunca en az 10 net pozisyon üreten bir takım gördüğümden ulaştım. Dört dörtlük bir galibiyet aldık, Yozgat halkı Kurban Bayramı sevincini alınan bu sonuçla erken yaşadı ama eksiklikler yok mu?

Tabii ki var ve olacakta. Henüz ligin ilk maçında yüzde yüz oynayabilen, her şeyi doğru yapan bir takım bulmak futbolun doğasında yok. Yine Fenerbahçe’den örnek vereceğim belki ama baktığınız zaman Dünya yıldızlarını kadrosuna toplayan ancak halen beklenilen futbolu oynamaktan uzak kalan bir takım var ortada. Böylesine bir örnek varken, birçoğu yeni alınmış oyunculardan kurulu, hazırlık dönemini çok ciddi maç yapmadan geçen Yozgatspor’dan yüzde yüz performans beklemek biraz haksızlık olur diye düşünüyorum.

Orta sahamız diri, kanatlar kupa maçına göre çok daha iyi çalıştı, Erkan’ın takıma yeniden katılması herkese büyük güven aşılamış olacak ki defansımız büyük ölçüde hatasız oynadı. Fatih’i çok istekli gördüm, Semih son dakikaya kadar inanılmaz oynadı, Yılmaz formunu bulmaya başlamış, Oğuzhan rakibin orta sahasını Hanifi ile birlikte büyük ölçüde çökertti ama kaptan Metin’e yine ayrı bir parantez açamadan geçemeyeceğim. Adam gerçekten bu ligin üstünde ve futbolu bilerek, görerek oynuyor. Hiç ezbere pas atmıyor, aklıyla oynuyor, ama yüreğini de sahaya yansıtıyor. Attığımız iki golün pasını veren, rakip fileleri bir kez havalandıran Metin’e dua edelim de bir şey olmasın. Zira oyunu çok iyi okuyan, hiç acele etmeyen, arkadaşlarına çok iyi paslar atan kaptan sakatlanırsa yerine koyacak isim konusunda çok zorlanırız diye düşünüyorum.

Eğer arkadaşları Metin’e ayak uydursa bugün sonuç en az 8-0 olurdu belki ama alınan bu galibiyette takımın, taraftarın güvenini üstlere çıkartacak kadar dikkat çekicidir. Taraftara denebilecek bir şey yok. Belediye Bandosu ile çoşan, hiçbir kötü tezahürat yapmayan, tribünleri karnaval yerine çeviren taraftar bence alınan galibiyetin bile önüne geçmiştir.

Evet güzel bir galibiyet aldık, güzel bir futbolla ilk haftayı kapattık ama bu sonuçla her şeyin bitmediğinin bilincinde hareket etmeli ve bu sonucu hemen unutmalıyız.

Zira bir iki çiçek açmakla yaz gelmez ve gelmeyecektir de. Geçen senede aynı yanılgı yaşanmış, bir iki galibiyetle takımı şampiyon etmişlerdi.

Unutmayalım lig uzun bir maraton ve önümüzde en az bu maç kadar önemli ve zor, mutlak suretle kazanılması gereken çok maç var. Havaya girer ve ayaklarımız yere sağlam basmazsa önceki yıllarda olduğu gibi yine aynı hayal kırıklıklarını yaşarız ki bunu kimse istemez.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık