Bilal Yeşilkaya

En önemli kazanım altyapı

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
26 Nisan 2016 Salı 12:00

Acı, elem, keder. Bugün ne ararsanız var bende. Diyarbakır’dan gelen Şehit haberleri ile yıkıldım bir kez daha. Ülkemizi kan gölüne çeviren, vatanımızı bölmek için yapmadıkları alçaklıkları bırakmayan hainler Yozgat’ın yüreğine de ateş düşürdü. 10 gün içerisinde üçüncü kez Şehit acısını yaşayan Yozgat için artık sabır taşı çatladı.

Belki birileri anlamak istemeyecek, birilerinin işine gelmeyecek ama bana göre yetti de artıyor. İşte bu ruh haliyle sizlere oldukça zorlandığım ama yazmayı başarabildiğim yazımı okurlarımızın dikkatine sunacağım.
Bölgesel Amatör Lig’de emin adımlarla şampiyonluğa giderken Altındağ’a takılarak, liderliği Türk Metal Kırıkkalespor’a kaptıran Yozgatspor’un ligdeki başarısı tartışılmaya, birileri için idam sehbası kurulmaya başlandı.

Kimilerine göre Teknik Direktör Tahir Çopur, kimilerine göre yönetim, kimilerine göre futbolcular hatalı. İnsanın olduğu yerde hata yok mu, ya da futbol hatalar oyunu değil mi? Ya da hata nedir, kimse bile bile hata yapmak ister mi? Öncelikle bunları tartışmanın doğru olacağı kanısındayım. Türkiye liglerinin gol şampiyonluğunu elinde bulunduran Yozgatspor için tamamen başarısız olundu denilebilir mi, teknik adamlar hiçbir şey yapmadı, yönetim elini taşın altına koymadı denebilirdi. Taraftara bir şey deme lüksümüz yok zaten onlar bu sezon görevlerini harfiyyen yerine getirdi bana göre.


Şimdi gelelim bu sezon yakaladığımız kazanımlara. Ülkemizin önemli sektörlerinden birisi haline gelen spor, artan ekonomik yapısına paralel olarak alt yapılarda da son yıllarda hızlı bir gelişim içerisinde.
Özellikle takım sporlarında profesyonel kulüplerin alt yapıları, ‘spor okulları’ destekli takımlarla ciddi bir mücadele içerisine girmiş durumda.


Artık, alt yapıda bilimsel verilere dayalı ve çağdaş bir sistematik içerisinde çalışan kulüpler, kurdukları güçlü alt yapıyla geleceğe daha güvenle bakabilmekteler.


Alt yapıya gereken önemi veremeyen kulüplerin ise hızla alt liglere düştüklerini ve bir süre sonra da ligden çekildiklerini görebiliriz.


Bu da bize kalıcı başarının sistemli bir alt yapı çalışması ile sağlanacağı gerçeği ile bir kez daha karşı, karşıya bırakıyor. Artık herkes güçlü temeller üzerine inşa edilmiş bir alt yapı sisteminin önemini kavramış durumda. Ancak, bu sistemi başarıya dönüştürmek ise sistemin kalıcılığı ile sağlanabilir. Bu konuda yapılan çalışmaları kimse görmezden gelebilir mi, kimse altyapıyı bir düzene getiremediniz denilebilir mi? Bana göre bu sezonun en iyi işi bir altyapı temelinin atılması, seyircinin yeniden takımının etrafında bütünleşmesidir. Bu birlik ve beraberlik bizi çok da olsa şampiyonluğa taşıyacak ki, inanın bana bu yıl atılan temellerin sayesinde olacak. Takım oyunu oynamayan, sadece galibiyeti baz alan bir başarı anlayışı ile gelinen nokta ortada.


Ya temeli temelden atacağız, ya da sağlıksız bir altyapı takımı il yola devam diyeceğiz.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık