Bilal Yeşilkaya

Çopur’un reçetesi ve düşündürdükleri

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
24 Şubat 2015 Salı 08:02

Yozgatspor Teknik Direktörü Tahir Çopur takımın başarıya ulaşması konusunda bir reçete yazmış. Eline sağlık ama reçeteyi okudum ve oldukça yetersiz buldum.

Sokakta gezen herkesin yazabileceği, ya da internete ideal kulübün nasıl olması gerekir diyebileceğinde maddeler halinde sıralanacak şeyleri bize reçete diye vermenin bir mantığı var mı?

Reçete Yozgat sporundaki sıkıntıyı bulmaktır, reçete çözüm önerilerini sıralamaktır. Reçetede teşhis de olmalıdır, tedavi de. Çopur’un sorunları çok iyi süzgeçten geçirdiğine bu reçeteye bakarak inanamadım. Gerçi Yönetimsel zafiyetleri gündeme getirerek takımın başarısızlığının nedenini genel olarak tespit etmekle birlikte geleceğe yönelik bir yol haritasını yönetime verdiğini söylemek mümkün değil.

Bence Yozgatspor’un en önemli sorunu günübirlik planlar yapılması, futboldan anlasın anlamasın herkesin yönetimde bulunma isteği, yönetimin de geçmişine bakmadan, özellikle futbolcu transferi, teknik adamlarla olan diyaloglarda bu isimlere görev vermesi, Yozgat’ta sporla iç içe olan isimlerin es geçilmesi, Yönetimlerin biz biliriz mantığından uzaklaşmaması, uyarıları dikkate almamalarıdır.

İşin daha garibi ben bu reçeteyi tam 9 yıl önce gündeme getirmiş, bu takımın parasal sorundan çok yönetimsel sorunları bulunduğuna işaret etmiştim. Ne oldu uygulandı mı, kim dikkate aldı, ya da dikkate alınsa ne olurdu. Yozgat’ın çapı bu. Yani yönetimde üç aşağı beş yukarı aynı isimleri görmek mümkün. Bunun yanısıra yöneticiler de futbolu çok iyi bilmek zorunda değil ama yöneticilerin bu işi iyi bilen kişilere verme gibi bir görevi var. Her işi kendileri yapmaya kalkar, her oyuncu transferine müdahil olur, bilmediklerini bilmiş gibi insanlara anlatırlarsa o zaman ortaya alışılagelen bu tablolar çıkar.

Çopur ideal kulubü tarif ederken sevgi duygusunu yaşatmayı, futbolun içinde yaşanan tüm kirliliklerden arınmayı da gündeme getirmiş. Yozgatspor’da sevgi yok mudur, ya da daha önceki yıllarda böylesine bir eksiklik mi tespit edilmiştir? Yozgatspor’da kirlilik mi vardır, böyle bir kokuyu Çopur almışta kamuoyundan mı gizliyordur. Bunların hiçbirisinin olmadığını biliyoruz. Yozgatspor’da sevgi de vardır, saygıda. Yozgatspor hiçbir zaman kirli bir işe bulaşmamıştır. Bulaştırılmışsa da bunun takımla ilgisi yoktur. Kişileri bağlayan bu olayların takıma başarı reçetesi diye yazılması da doğru değildir.

Ben kariyerine, tecrübesine inandığım Çopur’dan sorunları enine boyuna ortaya koyan, takımı kısa vadede başarıya götürecek bir reçete beklerdim. Yozgatspor’a yazılacak reçetenin altyapı hamlesini başlatmaktan geçtiğini, günübirlik planlarla başarıya ulaşılamayacağını söylemesini beklerdim.

Belki de bu konuda da bir çalışması vardır, belki de bu kısa sürede tespit ettiği ve kangren haline gelmiş olan sorunların özeti olarak karşımıza çıkabilir ama önemli olan bunları uygulamaktır. Yani Çopur’un akademik ağızla söylediği ve yazdığı reçeteyi iyi okuyacak birilerine de ihtiyaç vardır.

Reçeteyi okutacak bir tercüman aramaya zamanı olmayan ve daha anlaşılır, daha uygulanır bir yol haritasına ihtiyacı olan Yozgatspor’un öncelikle geleceğini görmesi gerekir. Belediye ayrı bir takım kurmuşken ve o takımı bir üst lige taşıma gayreti içerisinde bazı yanlış hamleler attığı bir ortamda oturup öncelikle bu konuya bir açıklık getirmek gerekir.

Yani bu takımın geleceğine karar vermek gerekir.

Reçeteye ondan sonra ihtiyaç vardır.

Ve bu reçete Yozgatspor’un reçetesi değildir. Bu reçete çok daha üst ligler için yazılabilir ama bu reçetenin Yozgatspor’a uygulanırlığı zor olacağı için tutmaz.

O nedenle eğer Çopur bir reçete hazırlayacaksa ki; hazırlamalı buna geçmişte yapılan hatalar ve nasıl ders alınacağından başlamalıdır.

Bunun için de çok uzağa gitmeye gerek yoktur. Çopur eğer Yozgatspor’un son iki sezonuna bakarsa rahatça sıkıntıyı görebilir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık