Bilal Yeşilkaya

Çok Transfer Yapan Takımlar Şampiyon Olmuyor

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
13 Ocak 2016 Çarşamba 10:20
Taraftarlar genellikle, takımları transfer dönemini hareketli geçsin ister. Şampiyon olan ya da bir önceki sezon başarılı takımlar için de geçerlidir bu genel kural, başarısız olanlar için de. Ancak bilimsel veriler, herhangi bir proje gütmeden sırf transfer olsun diye futbolcu alışverişini hızlandıran takımların başarısız olduğunu gösteriyor.
Futbolcularını daha uzun süre elinde tutan ya da başka bir deyişle, transfer döneminde as kadrosunu daha az değiştiren takımların, diğerlerine göre daha başarılı olduğu görülüyor.
Küme düşen takımlar analiz edildiğinde de benzer bir manzara çıkıyor ortaya. 2009-2013 arası düzenli olarak yapılan araştırmaya göre, kendi ülkesinin en üst liginde bulunup da aynı yıl içerisinde 16 ve daha fazla oyuncu transfer eden takımların yüzde 34.3'ü, bir sonraki sezon alt lige düşmüş. 11 ila 15 oyuncu getiren takımlarda bu oran yüzde 17'ye, 10 ve daha az futbolcuyla anlaşanlarda yüzde 10.6'ya kadar geriliyor. Kısacası daha çok transfer yapan takımların küme düşme olasılığı, az transfer yapanlara göre hatırı sayılır ölçüde yüksek.
Çok para ile zirve mücadelesi yapmak yerine, akılcı transfer ile mücadele etmek altyapısı iyi işleyen takımlar için kaçınılmaz modeldir.
Çok transfer öncelikle mevcut kadroda bulunan futbolcular üzerinde güvensizlik oluşur ve futbolcular farklı arayışlara yönlenir. Alt yapıdan yetişen ve oynaması gereken oyuncular kadroda yer bulamadıkları için farklı takımlara transfer olmak isterler ve sonları hüsran olur.
Konumuz hem alt yapı hem de transfer olduğuna göre; yapılacak transferlerin daha bilinçli ve çok transfer yerine kaliteli ve daha az transfer yapmaktır.
Yozgatspor bu konuda bana göre iyi bir yol izliyor. Şu an için sadece forvet bölgesine Babacar’ı transfer eden ve oyuncunun sergilediği performansla şimdilik kaydıyla hedefi 12’den vuran Yönetim hiç kuşkusuz sol kanada da bir oyuncu daha alarak bu defteri kapatmak niyetinde. Tabii bu konuda teknik ekibin verdiği rapor da önem taşıyor. Kadroda bulunan oyuncuları kaybetmek istemeyen, kaş yapayım derken göz çıkartabileceğini de düşünen teknik adamların haklılığı ya ligde ortaya çıkacak ya da belki de kadrosuna daha fazla isim alan takımlar bu ipi göğüsleyecek.
Devre arasında iyi olan futbolcuları takımları bırakmayacağına göre ya çok para harcayacaksınız, ya da Babacar transferinde olduğu gibi şans ayağınıza gelecek. Onun haricinde kadroyu şişirmek, gençlerin yolunu kesmek doğru bir iş olmasa gerek.
Bugün Bayrampaşa, ardından da Arhavispor ile oynadıktan sonra Yozgat’a dönecek takımımızda forvet bölgesindeki değişimin ben ligin kaderini tayin edebileceğine inananlardanım. Bunu da ancak ve ancak ligde göreceğiz ki eğer beklentilerin altında kalınır ve ilk 3 haftada istenilen sonuçlar alınamazsa ki, futbolda bu ve bunun gibi sonuçlar mümkün o zaman yarıştan bile kopmamamız gündeme gelebilir.
Ama yok hazırlık maçlarında ki gibi bir tablo ortaya çıkarsa ki bu ihtimal daha ağır basıyor o zaman iddia ediyorum şampiyonluğun en büyük adayı Yozgatspor’dur. Ve eğer hedefe ulaşılırsa bilin ki transfer döneminde izlenilen akılcı yolun bir ürünü olacaktır.
Bekleyip göreceğiz..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık