Bilal Yeşilkaya

Cezalar engellilere umut olabilir

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ekim 2015 Pazar 15:41

Futbolda takımların performanslarını aşağıya çeken ya da yükselten bazı etkenler vardır. Bunlardan birisi ödül ve ceza sistemidir. Oyuncu galip geldiği zaman ödüllendirilmeyi beklerken, yenildiği zaman da cezasını çekmek, daha doğrusu karşılığını vermek zorundadır.

Bir takımın bütün elemanlarıyla yüksek performans ortaya koyabilmesi için, takım içindeki rollerin yanı sıra, görev ve sorumlulukların “standart” kazanması da oldukça önemlidir. Takım içindeki roller, kişilerin birbirinden farklılıklarını anlamalarına yardımcı olurken , “standart kazanma” da takım içindeki kişilerin birleşip – bütünleşmesi ve bir amaca doğru yürümesi söz konusudur.

Spor yazarı, yönetici, teknik direktör, antrenör ve sporcuların demeçlerine bakıldığında takım ruhu, takım bütünleşmesi, takım olmak, takım kimyası, sinerji, takım oyunu gibi kavramlardan sıkça söz edildiği ve bunun takım performansı için önemli olduğu vurgulanmaktadır.

Takım olmak ve performansı başarmada, takım içindeki oyuncuların “standart kazanması” çok önemlidir. “Standartlar” takımdaki sporcuları “bütünleştirici” bir işlev görmektedir. Standartların hangi anlamda “bütünleştirici” bir işlev gördüğü ve yüksek takım performansına yardımcı olduğunun bilinmesi ve buna ek olarak “norm çeşitlerinin” neler olduğunun kavranması, takım psikolojisi açısından oldukça önemlidir

Takım performansına yardımcı olan “normlardan” birincisi “talimatlardır” . Talimat normları, takım içindeki oyuncular için uygun görülmeyen davranışların neler olacağını göstermektedir. Örneğin oyuncuların antrenman içinde beklenen davranışları ne olmalıdır, sakatlıklarında, medya ve takım arkadaşlarıyla ilişkilerinde nasıl davranmalıdır, karşılaşma öncesi, sırası, arası ve sonrasındaki beklenen tutum ve davranışları ne olmalıdır, antrenman sonrası kendine kendine nasıl bakmalı, beslenmeli ve dinlenmelidir, antrenman, yemek ve dinlenme saatlerine nasıl uyum sağlanmalıdır, ödül ve ceza sistemi, kadroda yer alma ve kadro dışı bırakılma durumları nasıl gerçekleşecektir vb.

“Talimat normları” genellikle, teknik direktör, antrenör ve spor kulübünün yönetimi tarafından belirlenmektedir. Takım performansına yardımcı olan normlardan ikincisi , “Yasaklayıcı ilkelerdir” . Yasaklayıcı normlar, grupta veya takımda yer alan kişilerin kabul etmedikleri veya yasak getirdikleri davranışları tanımlamaktadır. Örneğin, futbolcuların karşılaşmadan önceki gece geç saatlere kadar dışarıda kalmamaları, yorucu aktivitelerde bulunmamaları, aşırı ölçüde alkol almamaları ve sigara kullanmamaları gibi istenen ve beklenen davranışlar “yasaklayıcı ilkeleri” ifade eder. Otoriteye, takımına ve renklerine saygısızlık olarak yorumlanan bazı “yasaklayıcı normlardan” da söz edilebilir. Bir futbolcunun takımın formasını üstünden çıkararak yere atması, kulüp başkanının karşısında bacaklarını üst üste atması, sigara ve içki içmesi vb.

Yozgatspor’da da bu ilkeler yeni sezon öncesi belirlenmiştir belirlenmesine ama okuduğum bir haberin ardından bu cezaları daha cazip hale getirmek bizim elimizde. Aydın’ın Bölgesel Amatör Lig temsilcilerinden Sökespor’da Teknik Direktörü Murat Gürkan Zora futbolculara öyle bir ceza veriyor ki kimse ağzını bile açamıyor. Cezalarla tekerlekli sandalye satın alıp, engellilere dağıtan hoca, son 10 yılda görev yaptığı tüm kulüplerde bu yöntemi uygulayan ve  şimdiye kadar 60 engelliyi sevindiren Zora’nın bu yöntemi neden Yozgatspor’da uygulanmasın.

Zannediyorum kimse buna hayır diyemez. Futbolculara kesilecek cezalarla engellileri sevindirmenin yanı sıra Yozgatspor da bu konuda örnek bir kulüp olma yolunda emin bir adım daha atmış olacaktır.

Futbolcular da verilecek cezaları gönül rahatlığı ile verecektir ki, performanslarını aşağıya değil, çok anlamlı bir işe imza attıkları için yukarıya çekecektir.

Benden tavsiye..

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık