Savaş Uyar

Boyundan mı şikayetçisin, çamlık’ta uzatabilirsin!

savasuyar@surmelihaber.com
Savaş Uyar
23 Ocak 2017 Pazartesi 09:00

Bu hafta çok başka konularda yazmak istiyordum ancak, yaklaşmakta olan 21. EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı olunca Yozgat Çamlığını yazmanın fuar öncesinde daha doğru bir seçim olacağını düşündüm ve bugün size Yozgat Çamlığının bilinmeyen bir yönünü yazacağım ve bir tanıtım önereceğim.

Yozgat ili her yıl tanıtım çalışmalarına 1 milyonun üzerinde bütçe ayırmaktadır. Bu bütçenin etkin ve verimli kullanılıp kullanılmadığını ilin ekonomik verilerine bakınca net görebiliyoruz.

Yine bir tanıtım organizasyonu, yine harcanacak on binlerce lira.

Çamlık, Türkiye’nin ilk Milli Parkıdır. 267 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. İçerisinde küçük memeliler, kuşlar, sürüngenler ve omurgasız hayvanlar yaşamakta, nadir otsu bitkiler bulunmaktadır.

Bu paragraftan öteye bir bilgi bulamazsınız. En son basılan tanıtım kitapçığının da Lutfullah Kayalar’ın bakanlığı döneminde olduğunu ve onun da 1 A4 kağıdı büyüklüğüne dahi ulaşamadığını, yarısının Türkçe diğer yarısının da Türkçe yazılmış olanın İngilizce tercümesi olduğunu dolayısıyla aslında yarım sayfa dahi etmediğini söylesem abartmış olmam.

Lakin benim bugün Çamlıkla ilgili söyleyeceğim şeylerin kökeni 2010 yılına dayanıyor.

2010 yılı yaz aylarında Yozgat basınına iki haber 10 gün arayla düştü.

Birincisi, Yıldız Milli Basketbol takımı Antrenörünün şu açıklamasıydı: ‘Yozgat Çamlığında kamp yaptığımız 2 haftalık süre içerisinde sporcularımızın boyu ortalama 7 (yedi) santimetre uzadı.’

İkincisi, Adanademirspor Futbol Takımı teknik direktörünün şu açıklaması: ‘Bolu, Kızılcaham gibi yüksek rakımlı birçok yerde kamp yaptık ama Yozgat Çamlığı kadar bizi pozitif etkileyen, enerji ile dolduran, dinlendiren bir yer olmadı.’

Bir ben mi fark ettim bu cümleleri bilmiyorum. Zira 6 yılı aşkındır bu cümleler kafamda zonklamalara sebep olmakta. Çamlığın boy uzattığını ve yüksek rakım antrenmanı için çok uygun olduğunu profesyonel antrenörler söylemekte.

Demek ki; Çamlık ve eteklerine yapılacak açık ve kapalı spor tesisleri, oteller, kamp alanları, yürüyüş ve koşu parkurları ile Yüksek Rakım Antrenmanı yapacak takımlar ve doğa / spor tutkunları için ideal alan oluşturulabilir. Böylelikle HGS de kurulacak olan Çamlık doğru değerlendirme/pazarlama yöntemi ile spor ve doğa turizminden pay alarak şehir ekonomisine katkı sunar düzeye getirilebilir.

Bir diğeri ve bence asıl itici güç olacak ve Yozgat’ı bir anda ülke gündemine oturtacak olan ise 7 santimetre meselesi. Uzatmış, ne kadar 7 santimetre. Bir akrabamın 5 yaşındaki oğlunu boyu uzamıyor diye doktora götürdüğünü hatırlayınca bu boy uzatma meselesinin insanlar için ne kadar önemli olduğunu fark edebiliyorum.

Şimdi EMITTe gidiyoruz 26 Ocak’ta kapılar açılacak. Saz çalıp türküler söyleyeceğiz, arka fonda bir takım videolar projektör yardımı ile oynatılacak. Çıt çıt çedene de sar bedeni bedene türküsü eşliğinde çedene ikram edeceğiz.  Madem saz çalıcaz bari Mümin Sarıkaya ile yapsak bunu. En azından milyonlara mal olmuş bir yüzü var. İçerisinde çoğu teknik bilgi içeren sıkıcı broşürlerin bulunduğu çantaları dağıtacağız. Peki sonuç?

Bu fuarda Yozgat’ı tanıyıp, görmek isteği ile kaç kişi ilimizi ziyaret edecek, kaç tur firması tanıtımdan etkilenip Yozgat’a seyahat düzenleyecek. Tavium Antik Kentini, Roma Hamamını, Cehriliği, Muşallim Kalesini, Kızlar Kayasını, Kazankaya Kanyonunu ve daha birçok tarihi, dini değerleri görmek arzusuyla yanıp tutuşacak kaç kişiye ulaşabileceğiz.

Spor, sağlık, termal, din, tarih, doğa turizminden aldığımız payın artışına ne kadar etki edecek? Ben söyleyeyim. Neredeyse hiç. Evet HİÇ.

Gelin şu tanıtımı değiştirelim.

Bakın ne demiş Yıldız Milli Basketbol Takımı Antrenörü: Çamlık’ta ortalama 7 santim boyumuz uzadı.

Yani 5 uzayanı da var 9 uzayanı da.

Buraya odaklanalım. Yani uzatmaya.

Hazırlayalım birkaç yüz bilboard tanıtım afişi, büyükşehirlerde tanıtım atağına geçelim. Yapalım bir tanıtım filmi. Tv’lerde oynatalım.

Slogan hazır “Boyundan mı şikayetçisin, Çamlık’ta uzatabilirsin!”

Reklamı nasıl mı olacak bir ip ucu da ona vereyim. Türkiye’de oynayan tanınmış birkaç zenci basketbolcuyu reklam yüzü olarak kullanırsınız. Zenci, basketbolcu, uzun boylu ve Çamlık’ta uzattık mesajı. Hepsi bir arada oldu mu tamamdır iş.

Ertesi gün Yozgat boyundan şikayetçi olanların akınına uğramaya başlayacaktır.

Çılgın fikir aramaya gerek var mı bilmem ama,

Elindekileri çılgınca değerlendirebilirsin.

Bakış açımızı ve yöntemimizi değiştirdiğimizle bu ilde çok şey değişebilir.

Noam Chomsky ile bitirelim : Alışılmış zihinsel düzenler değiştiğinde devrim patlak verir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık