Bilal Yeşilkaya

Belediye neyi hedefliyor?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
23 Şubat 2015 Pazartesi 10:41

Futbol gerçekten entresan bir oyun. Sahnede oynayanlarla, perde arkasında bulunanların renk kattığı, ancak oynanan ayak oyunlarının farklı mecralara götürdüğü bu oyunu iyi oynayamayan, daha doğrusu kimin neyi hedeflediğini, amacını iyi kestiremeyenleri yanıltan bu oyun Yozgat’ı yönetenleri de hiç kuşkusuz karşı karşıya getirecek düzeye geldi.

Normalde bugün Yozgatspor’un Keçiören Bağlumspor’u yendiği maçın analizini yapmak, futbolcuların onurlarını kurtarma gayretlerini takdir etmek gerekirdi ama yaşanılan bir gelişme beni çok rahatsız etti.

Biliyorsunuz Yozgatspor bu sezon gerçekten hiç olmayacak, hiç hak etmediği bir şekilde onca yatırım yapılmasına rağmen şampiyonluk hedefine ulaşamayacak olmanın ezikliğini yaşıyor. Ancak sezon sonuna kadar doğru olan bu takımı yarışın içinde tutmak, oynayacağı tüm maçlarını kazanmasını sağlamaktır.

Tribünlere gelen, Kırmızı Siyahlı renklere gönül verenlerin en büyük beklentisi budur. Süper Lig görmüş, grubunda daha önce bu heyecanı yaşayamamış iki il takımının dışında en fazla dikkat toplayan, rakiplerinin çok ciddiye aldığı takımların başında gelen Yozgatspor’a yakışan da bu olmalıdır. Yozgatspor bu konuda her ne kadar beklentileri uzak kalsa da Ankara’da oynadığı maçta Keçiören Bağlumspor’u yenerek bu konuda kararlı olduğunu gösteren takımdan biliyorsunuz üç oyuncu yönetimin aldığı kararla gönderildi.

Gelişme kısa süre içerisinde değişiklik arzetti. Önce takımda sezon sonuna kalmalarına karar verilen oyuncuların durumunu görüşen Yönetim, Ankara’ya gidilmezden hemen önce takımdan alacaklarını almasına rağmen ailevi sıkıntılarını bahane göstererek ayrılmak isteyenGökhan Dereli ve Serhat Gökşen’i gönderme kararı aldı.

Teknik ekiple sorun yaşadıkları bilinen ve kadroya alınmamaları nedeniyle tepkili oldukları öğrenilen bu oyuncuların yaptıklarını da Yönetimin aldığı kararı da tartışmaya açmıyorum. Zira Yozgatspor’da bu sezon için özellikle sezon başından itibaren çok iyi tercihler yapılmadığı, oyuncuların iyi seçilemediği yaşanılan olaylarla iyiden iyiye ortaya çıktı ki, bu ayrılıkların olacağını sezon başlamazdan önce yazarak bir bakıma tehlikeye işaret etmiştik.

Ama bizim burada eleştirmek istediğimiz konu da bu değil. Konu Yozgat Belediyesi’nin Yozgatspor’un geleceğinden endişe ederek, yeni, temiz bir takım kurma amacıyla desteklediği Yozgat Gençlerbirliğispor takımına bu iki oyuncuyu, Gökhan ve Serhat Gökşen’i alma isteğidir. Biliyorsunuz Yozgat Gençlerbirliği takımı Yeni Çeltek Birinci Amatör Küme’de şampiyonluk mücadelesi veriyor ama dün Boğazlıyan Şekerspor karşısında aldığı yenilgiyle lider Şefaatli Belediyespor’un 7 puan gerisine düşen bir takıma bu oyuncular ne katardan daha çok bu oyuncuları almak doğru mudur biz işin orasındayız.

Tabii ki amatör bir takıma kalitelerini ispatlamış, gerçek futbollarını oynadıkları zaman fark oluşturacak isimleri almak oynanacak maçlarda puansal olarak bir şey katabilir ama bence ahlaki olarak çok şey kaybettirir. Zira Yozgat’ı sportif konuda en üst noktada temsil eden, her ne kadar da son yıllarda başarılı olamasa da, geleceği karanlık gözükse de temsil eden Yozgatspor’dan hem de Yönetimle sorun yaşayarak gönderilen bu isimleri Yozgat’ın bir başka takımına almak bence yine Belediye Başkanı Kazım Arslan’ın, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Akgün’ün kendi içerisinde bulunduğu Yönetime hiçe saymaktır.

Bu hiç kuşkusuz Yozgat Belediye Başkanı ile belki de bir zorunluluktan, belki de Yozgat’a hizmet etme isteğinden bu sezon Yozgatspor’la yakından ilgilenen Vali Abdulkadir Yazıcı’yı belki de istenmese de karşı karşıya getirmektir. Onların yaptıklarının yanlış olduğu gibi bir olguyu ortaya çıkarmaktır ki, hizmete ihtiyacı olan, kurumlarının uyum içerisinde hareket etmesi beklenilen Yozgat için bu adımdan geri durulmalıdır.

Belki de alındıkları zaman Yozgatsporlu oyuncularla belediyenin sahibi olduğu binada kalmalarına izin verilecek olan bu futbolcularla Belediyenin olan diyalogunu kesmesini tavsiye ederim. Daha önce Sağlıkspor Kulüp Başkanlığı yapan ve futbolu bildiğine inandığım Belediye Başkanı Kazım Arslan’a olayları kim nasıl ve ne şekilde aktarıyor bilemem ama bu yol doğru değildir.

Eğer Belediye Yozgat’a ikinci ya da sıfırdan daha temiz, geleceği olan, Yozgat’ta geriye giden sporumuza ivme kazandıracaksa, bu yol haritası onları hedefe götürmez.

Hedefe giden yol hiç kuşkusuz kurumları, taraftarı, kamuoyu, basını ile barışık bir organizasyon gerektirir. Henüz işin başında siz böyle kritik hatalar yaparsanız tünelin sonunu göremezsiniz.

Bizden uyarması…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık