Bilal Yeşilkaya

Bazen dostlukları da kazanmak önemlidir

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
10 Şubat 2017 Cuma 19:28

Pazar günü oynayacağımız Yeşil Kırşehirspor maçının bizim açımızdan farklı bir önemi, farklı bir güzelliği var.

İki sezondur atılan dostluk ve kardeşlik temellerinin devamı için çaba sarfedeceğiz hiç kuşkusuz ama önce isterseniz spora bakış açımızı ele alarak bu maçta ortaya çıkacak tablonun bize neler kazandıracağını özetlemek istiyorum.

Sporla teşviki mesaimiz malum futbol. Gerisi birçoğumuz için sancılı. Bu topraklar için hep söylenen bir klişe durumu daha net özetliyor: “Futbol ülkesiyiz.” Gerçekten öyle mi? Tribünlerin dolmadığı, altyapıların sancılarının hiç bitmediği, sporun dostluk kardeşlik değil kavga dövüş olduğu, ‘vur, kır, parçala, bu maçı kazan’ ruhunun sardığı yer, nasıl futbol ülkesi olabilir ki.

Yine de diyelim bu sorunları aştık. Bir anda memleket sathında futbol, temaşasına geri döndü, güzel oyun ülkeyi sardı, yöneticiler nefret dilinden uzaklaştı, tribünler buna kayıtsız kalmadı, kavgadan dövüşten vazgeçtik. Kısacası hayat bayram oldu. Peki, o zaman futbol ülkesi olur muyuz? Bence olmaz.

Bembeyaz umutlara ihtiyacımız var. Tutunacak bir dal, belki ince bir daldan fazlası. Yavaş yavaş dünyayı saran şiddet sarmalından çıkmak için sarılın sporun gövdesine. Çocukların ölmediği spor da yapabildiği bir dünya hayal edin. En çok da onlar için isteyin güzel bir dünyayı. Ve bilelim dünyayı güzellik ve spor kurtaracak. Gençler spor organizasyonlarında bir araya gelerek görecekler farkımızın olmadığını.

İki yıldır öylesine güzel tablolar gördük ki Yozgat Kırşehir maçlarında. Yaşanılan onca şiddet olayına, onca çirkinliklere verilecek en güzeil cevaptı bana göre. Sonuca endeksli bir oyun oynuyoruz her gün bir yerlerde, kırıp, dökerek arkada neleri bıraktığımıza bakmadan. Neden kimse spor sahalarında bazen dostlukları kazanmanın da önemli olduğu gerçeğini hatırlamıyor ya da neden bu iyi örneklere çok az rastlıyoruz.

Yozgatspor’un her ne kadar da bu sezon bazı talihsiz olaylar yaşansa da yine de dostluğun, kardeşliğin spor sahalarına yerleşmesi için attığı adımlara hiç kimse görmemezlikten gelemez. Bu manada haftasonu Kırşehir’de oynanacak maçın zannediyorum sonucu iki takım için de çok fazla birşey arzetmeyecek. Yani Kırşehir’de kazanılan dostlukları arttırmak, gönüllere ferahlık vermek için yine çaba sarfedilecek.

Temennim odur ki bu ortamı bozmaya kimsenin gücü yetmesin, temennim odur ki hangi ligde mücadele edersek edelim bunu tüm takımların yönetimleri, teknik ekipleri ve sporcuları başarsın. Eğer bunu yaparsak başka ülkelerin sportif müsabakalarını izleyerek ‘ya ne kadar centilmenler’ diyerek yaptığımız iç çekmeler yerine ‘bizim ülkemizde çok daha güzel örnekler var’ diyebilelim.

İşte o zaman yukarıda özetlediğim gibi gerçek bir futbol ülkesi oluruz. İşte o zaman tribünleri doldurur, altyapılardaki sancıları bitirme konusunda adım atar, kin ve nefreti aramızdan çıkartırız. 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık