Bilal Yeşilkaya

Asıl yasak Kırıkkale taraftarına çıkmalı

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
20 Nisan 2016 Çarşamba 23:55

Bir şehrin takımı için her şeyi yapacaksın. Yaz, kış demeden deplasmanlara gideceksin, kimi zaman horlanacaksın, kimi zaman küfür yiyeceksin, kimi zaman güvenlik güçleri tarafından itilip kakılacaksın, internet sitelerinde olmadık hakaretlere muhatap kalacaksın ama e doğal hakkın olan maça gitmen engellenecek.


Ne bilsin gariplerim Kırıkkaleli bazı taraftarların derinden derinden oyun çevirdiğini, ne bilsin yaptıkları suç teşkil eden paylaşımların bu maça kendilerinin alınmasını engelleyeceğini. Bu engelleme, maçı izleyip, takımlarına destek verme haklarının elden alınmasına taraftar dün Cumhuriyet Alanı’na toplanarak tepki gösterdi.


Alınan karardan dönülmesi güç gözüküyor. İl Güvenlik Kurulu’nun Yozgat seyircisini maça almama bahanesi ne isterseniz bir ona göz gezdirelim. Kurul maç öncesinde sosyal paylaşım sitelerinde tehdit içerikli paylaşımların bulunması, ilk yarıda oynanan maçın ardından Kırıkkalespor Kulüp Başkanı Metin Karakuş’un darp edilmesi olayı gösterildi. İl Güvenlik Kurulu’nun toplantısına kim katıldı, kimler maça Yozgat taraftarının alınmaması için ne gibi doneler sundu bilmiyorum ama benim gördüğüm şey Kırıkkale taraftarının yaptıklarının inanılmaz olduğu yönünde. 1969 yılında oynanan Tarsus İdmanyurdu maçında çıkan olayları örnek gösterip, Yozgat taraftarının gözünü korkutmaya çalışan Kırıkkale taraftarı, ağza alınmayacak küfürleri sosyal paylaşım sitelerinden yayınlayanlar onlar ama yasak Yozgat taraftarına çıkıyor. Bana kalırsa adalet bu değil, bana kalırsa eğer bu maça taraftar alınmayacaksa Kırıkkale taraftarı alınmamalı. Adamlar maça değil sanki savaşa hazırlanıyor.
Biz ne kadar ortamı yumuşatmaya, ne kadar zeytin dalı uzatmaya çalışsak da onlar kabul etmiyor. Bunu tüm Kırıkkale taraftarı için söylemek de mümkün değil ama gördüğüm paylaşımlardan sonra tek taraflı bir karar almanın futbolu ilerletmekten daha çok zarar vereceğini düşünüyorum. Diyelim ki her iki takım da Üçüncü Lige çıkamadı, diyelim ki gelecek yılda aynı grupta mücadele edecekler. Bu atılmak istenilen düşmanlık tohumları büyüyecek mi, Yozgat’ta oynanacak maçada mı Kırıkkale taraftarı alınmayacak.


Yazdığımız haberler, köşe yazıları yine zorlarına gitmiş, bana haberciliği öğretmeye kalkanlar bile var. Madem bu haber o kadar dikkat çekici değil de niye Kırıkkale’den bizim gazetemizi takip etme gereği duyuyorsunuz, madem haklısınız neden kendinizi savunmaya çalışıyorsunuz.


Tamam taraftarın alınmamasını dünkü yazımda belirttiğim gibi yine kabul edilir buluyorum, çıkacak olayların önlenebilmesi adına arkasında durabilirim ama tek taraflı bir uygulama olduğundan dolayı haksız buluyorum. Zira eğer İl Güvenlik Kurulu üyeleri sosyal paylaşım sitelerindeki paylaşımları bahane gösteriyorsa o zaman Kırıkkaleli taraftarların neleri yazdıklarını, nelerle gönderme yaptıklarını da görmüşlerdir.


Aslına bakarsanız yazımda yapılan paylaşımların bir bölümünü siz okuyucularımızın dikkatine sunacaktım ama son günlerde yaşanılan ve tüm Türk halkını büyük üzüntüye boğan terör saldırıları nedeniyle bu tartışmayı daha fazla fazla uzatmaya gerek olmadığına karar verdim.


Sonuçta bir futbol maçıdır ve oynanır biter. Sahada hak edenin kazanmasından başka bir temennimiz yok. İnşallah Kırıkkale taraftarı iki şehir arasındaki bu gerilimi daha fazla uzatmamak adına gerekeni yapar da, bu konu da burada kapanır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık