Bilal Yeşilkaya

Amatörün tek grup olması doğru karar

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ekim 2015 Pazar 15:40

Amatörler sıkıntılı. Amatörler deplasmanlara gidecek para bulamıyor, araçlarına mazot koyamıyor, oyuncularına prim veremiyor. Yıllardır bu böyleydi, yine böyle. Son iki yıldır imzalanan sponsorluk anlaşmaları ile nisbeten bu sıkıntı aşılsa bile iyi biliyorum ki Belediye takımları, Yemenoğlu Yozgatspor ve İl Özel İdaresispor dışındaki takımların bu sıkıntıları yaşaması yine muhtemel.

İşte bu gündem etrafında yeni sezonun ilk toplantısı gerçekleştirildi. Takımların beklentilerinin ele alındığı, yeni sezonun planlamasının yapıldığı toplantıda geçen yıl olduğu gibi maçların tek grup çatısı altında oynanması yönünde karar alındı.

Belki karar bıçak sırtı çıktı, belki takımlar uzak deplasmanlara gitme konusunda sıkıntı yaşanacağını göz önüne alarak çift grupta diretme yaptı ama bana göre bu karar liglerin kalitesini, çekişmeyi bir üst noktaya taşıyacak.

Lig boyunca 28 maç yapma şansı bulacak takımların oyuncuları hem kendilerini gösterme imkanı bulacaklar, hem de Yozgat sporu bulunduğu noktadan bir adım ileriye gidecektir. Biliyorsunuz bu sezon Yozgatspor hedefini bir üst lige çıkmak olarak belirledi ve bu yönde de ciddi isimleri kadrosuna kattı. Lig henüz başlamadı, takımın henüz ne yapacağı bilinmiyor ama eğer geçen senenin ikinci yarısında olduğu gibi üzerine konularak gidilirse bu hedefe ulaşılması pek hayal gibi durmuyor ki bu da amatör takımların ekmeğine yağ sürecektir. Eğer Yozgatspor lige çıkarsa amatörde şampiyon olan takım BAL Ligi’ne direkt olarak yükselecek bu da Yozgat’ın yıllardır yaşadığı geriye gidişi durduracak bir ilkin başlangıcı olacak. Bunun tersi de olabilir Yozgatspor lige çıkamazsa o zaman amatör ligin şampiyonu ile play-off maçı oynanacak ki işte amatör liglerin tek grup olmasının farkı burada ortaya çıkacaktır.

Mali yapısı, yönetilişi, oyuncu kalitesi ile şu an amatör liglerde mücadele eden takımların en az 2-3 gömlek üzerinde bulunan bir Yozgatspor’un play-off maçını kaybetmesi beklenebilir mi, ya da başa baş bir mücadele sahada olabilir mi? Bence olamaz ama amatör takımlar uzun lig maratonu boyunca yapacakları kaliteli maç sayısı artacağı için Yozgatspor’un karşısına daha iddialı, daha kendilerine güvenen bir şekilde çıkarlar ki, bu da maçın kalitesini, iddiasını arttırır. En önemlisi de kendilerini gösterme fırsatı bulamayan, kendilerine şans verilmediğini iddia eden gençler için bir fırsat doğar diye düşünüyorum.

Evet belki mali açıdan zorluklar yaşanacak, belki ligde birkaç takım dışındakiler henüz ilk haftalarda şampiyonluk yarışının dışında kalacak ama muhtemelen lig bitene kadar çekişme, iddia, heyecan sürecek. Geçen yıl aynı tablonun yaşandığına, şampiyonluk düğümünün, düşmeme mücadelesinin son haftaya kadar sürdüğüne şahit olduk. Çayıralan Esnafspor ve Akdağmadeni Belediyespor’un ligde kalabilme adına verdiği yarış, Sarayspor’un direnmesi, Şefaatli, Sarıkaya Belediye, İl Özel İdaresispor ve Yozgat Gençlerbirliği takımları arasındaki şampiyonluk çekişmesi ligin kalitesini bir adım ileriye götürmedi mi?

Ben götürdüğüne, götüreceğine inananlardanım. Altyapı almadığı için eksiklikleri ayan beyan ortada olan ve bu farkı bir üst takımla idmanlara çıktığı zaman hemen görülebilen Yozgatlı amatör oyuncuların kendilerine hedef olarak gördükleri Yozgatspor’a gitmeleri için bu fırsatı iyi kullanmaları gerekiyor.

Yok kendilerini geliştirmez, maçlara ciddiyetle hazırlanmaz, ligin havasını yeterince soluyamazlarsa kimse kusura bakmasın amatörde oynamaya, amatör kalmaya mahkum olurlar.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık