Bilal Yeşilkaya

Amatörde nefesler tutuldu

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
30 Aralık 2016 Cuma 09:14

Kulüplerin en çok istediği ancak başaramadığı durum destekleyici bulamamak. Amatör kulüpler başkan ve yöneticilerin omuzları altında yaşamlarını sürdürüyor. Onların çabası mahalle takımlarını ayakta tutuyor. Sponsorluk için çalınan kapılar yüzlerine kapatılıyor… Sponsor yasasında firmaların kulüplere yaptığı ödemelerinin tamamının vergiden düşülmesi bilinmesine rağmen amatör kulüplere bu destek verilmiyor.

Amatör kulüpler sezon başında lisans, filiz lisans ve vize işlemlerini maddi olanaklar nedeniyle yapamıyor. Bu nedenle yeterince sporcu sayısını bulamıyor. Bir futbolcunun lisans, vize, aktarma işlemlerini düşünürsek bin lirayı buluyor. Futbolcu sayısının fazlalığını düşünürsek ise bu amatör kulüplerin olmayan bütçelerinde bulunması imkânsız bir rakam.

Bazıları belediyelerin amatör spor için yeterince destek verdiğine inanıyor bazılar ise bu desteği yeterli bulmuyor. Malzeme konusunda çekilen bu sıkıntılar belediyeler tarafından karşılanmış gözüküyor. Ancak bu yeterli gelmiyor. Belediyelerin amatör sporu desteklemek adına daha fazla spor imkânı sunması gerektiği düşünülüyor.

İşte bu sıkıntılarla uğraşan amatör takımlarımız için artık beklenen gün geldi çattı. Normal sezonun son haftasında öylesine maçlar oynayacak ki takımlarımız kaybeden yanacak, lige veda edecek ya da play-off iddiasını kaybedecek. A Grubu’nda şampiyonluğu garantileyen Sorgun Belediyespor ve play-offa gitmeyi garantileyen Yerköyspor ile İl Özel İdaresispor ile orta sıraları garantileyen Sarıkaya Belediyespor ile Boğazlıyan Şekerspor dışındaki Yozgat Çamlıkspor, Çayıralan Esnaf ve Çekerek Belediyespor, B Grubu’nda ise SHÇEK, Bozokspor ve Şefaatli Belediyespor takımlarından ikisi eğer son haftası puansız geçerlerse lige veda edecekler.

Herşey son maça bağlı gözüküyor. A Grubu’nda Çamlıkspor’u rakiplerine göre şanlı görüyorum ki son sırada bulunan Çekerek Belediyespor’la oynuyor olması hiç kuşkusuz düşmemek için mücadele eden Çayıralan Esnafspor’u da rahatlatıyor. Çamlık kazanması halinde zaten Çekerek’in veda edeceği ligde hiç kuşkusuz play-off heyecanı da bir o kadar dikkat çeken maçlara sahne olacaktır. B Grubu’nda da durum A Grubu’dan farksız değil. Yemenoğlu Yozgatspor, Yerköy Köseli ve kesin olmamakla birlikte Sorgun Gençlik takımlarının play-offa çıktığı grupta SHÇEK, Bozokspor ve Şefaatli Belediyespor takımları ligde kalabilmenin mücadelesini verecekler. Yemenoğlu karşısında 1 puanı alması durumunda SHÇEK’in lige sarılacağı grupta bence Sorgun Gençlik Şefaatli maçında ortaya çıkacak sonuç bu gruptan düşecek takımı belirleyecek. Sorgun rakibine yenilmesi halinde play-offu tehlikeye atacağı için alınacak bir beraberlik bile Şefaatli’ye yeterli olmayacak. Bozokspor’dan ikili averajda da kötü olduğu için berabere kalması durumunda puanını 10’a çıkartsa da rakibinin yenilgisi halinde bile lige veda eden takım Şefaatli olacak.

Yani herşey hesap kitap. Tam bir cadı kazanı. Beklentimiz böylesine sıkıntılı bir haftada centilmenliğin unutulmamasıdır. Aksi takdirde ligde kalsalar da, şampiyon da olsalar umurumuzda olmaz. 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık