Bilal Yeşilkaya

Amatör'de ipi kim göğüsleyecek?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
3 Mart 2015 Salı 07:57

Futbol gerçekten çok farklı bir oyun. Peşinden milyonları sürüklemesinin nedeni de bu olsa gerek. Yapılan yatırımların karşılığını zaman zaman alamadığınız, zaman zaman hiç beklenmeyen sonuçlarla karşılaştığınız bu oyun içerisinde takımların gelecekleri hakkında konuşmak tabii ki zor oluyor. Her ne kadar bu açıdan yıllardır yaptığım tahminleri tutturduğum ve futbolu iyi analiz ettiğimden dolayı bir sıkıntı çekmesem de yine de bu sezon Yeni Çeltek Amatör Küme’de halen şampiyon olacak takımı net bir şekilde söyleyememiş olmanın sıkıntısını yaşıyorum.

Bir türlü kalitesine, kalitesizliğine akıl erdiremediğim, takımları tam anlamıyla bir hedef çizememiş olmalarından dolayı eleştirdiğim amatör kümede son 4 haftada alınan sonuçlar beni temkinli konuşmaya sevk eder olmaya başladı. İlk yarıyı beklenmeyen bir beraberlikle kapatan ancak ardından toparlanarak aradaki puan farkını açan Şefaatli Belediyespor’u bir türlü şampiyon ilan edemiyorum. Aslında puan cetveline bakıldığı zaman bu hedefe en yakın takım gibi gözükse de alttan gelen ekiplerin de bu ipi göğüsleme çabaları dikkatimden kaçmıyor.

İsterseniz son 4 haftada alınan sonuçları bir gözden geçirdikten sonra kimin şampiyonluk ipini göğüsleyip göğüsleyemeyeceğine yönelik bir öngörüde bulunalım. 17 haftada ligi sonuna kadar götüreceğinin sinyallerini veren Sarıkaya Belediyespor sahasında Yozgat Gençlerbirliği’ne yenilmiş ve büyük ölçüde havlu atmıştı ki imdadına bir hafta sonra lider Şefaatli karşısında aldığı galibiyet yetişti. Tam lig yine karıştı, takımlar birbirlerine çok yakın gidiyor derken Boğazlıyan Şekerspor Yozgat Gençlerbirliği’ni 2-1, Şefaatli Belediyespor da en yakın takipçisi İl Özel İdaresispor’u 3-1 yenerek yeniden aradaki farkı açmayı başardı. Lig bitti, Şefaatli ipi göğüsledi dememize kalmadı bu haftasonu da lider SHÇEKspor engeline takıldı. Aldığı beraberlikle rakiplerini umutlandıran Şefaatli’nin kaybettiği haftada Sarıkaya Belediyespor boş durmadı ve liderin en yakın takipçisi İl Özel İdaresipor’u yenerek aradaki puan farkını 4’e düşürmeyi başardı.

Birbirleriyle oynayacakları maçları tamamlayan takımlardan 5 çok önemli oyuncusu kırmızı kart gören ve bundan sonra toparlanma şansını az gördüğüm İl Özel İdaresispor’un yarış dışında kaldığına inanarak yola çıktığımızda geriye üç takım kalıyor ki, onların kaderini de 24 ve 25’inci haftada oynanacak iki kader maçı belirleyecek. Yozgat Gençlerbirliği lider Şefaatli Belediyespor’u konuk ettikten sonra ardından İl Özel İdaresispor ile kozlarını paylaşacak. Eğer Şefaatli Yozgat’tan bir puan çıkartarak evine dönerse bu iş bitmiştir ama yok Gençler kazanırsa o zaman son iki hafta yine işler karışabilir ki lidere bu sezon evinde soğuk bir duş yaşatarak iki puan kaybetmesine neden olan Boğazlıyan Şekerspor’un son hafta ne yapacağını kimse kestiremez. Sahasında kolay kolay maç kaybetmeyen Boğazlıyan ekibi bence ligin kaderini tayin edecektir.

Bekleyelim ve görelim. Hiç kuşkusuz şampiyon olacak takım, böylesine zorluk derecesi yüksek maçların ardından bu ünvanı alacağı için hak ederek ipi göğüsleyecektir ki bu önümüzdeki sezon takımların daha büyük yatırımlar yapması gibi bir zorunluluğu da beraberinde getirebilir.

Zira bir üst lige çıkma isteği özellikle belediye takımlarını bu yatırıma, bu mecburiyete zorlamaktadır. Bu konuda en potansiyelli ilçeler arasına önümüzdeki sezon Boğazlıyan ve Akdağmadeni’ni de şimdiden dahil edersek bu sezondan daha zor bir mücadeleyi izleyeceğimizi söylemek hiç de yanlış olmaz.

Ama eğer takımlarımız birbirlerini sırf inat uğruna, sırf şu ilçe, bu ilçe diye ayırt ederek karşısına alıyor, bir iki kendini bilmez futbolcunun rakiplerine yaptığı ayıbı örtemiyor, ya da cezasını veremiyorsa ve bu iş intikam almaya varıyorsa o zaman kim şampiyon olursa olsun bunun bir önemi kalmaz.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık