Bilal Yeşilkaya

Altyapı okuldan başlar

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
16 Kasım 2016 Çarşamba 20:46

Yozgat’ta sporun altyapısının okullarda kurulması gerektiğine işaret eden yazılar yazmıştım. Gerçekten bu konu çok önemli. Ancak aileler eğitime engel teşkil ettiği gerekçesiyle çocuklarını sportif etkinliklerden uzak tutmaya çalışıyor.

 Bence çok yanlış bir davranış. Zira boş zamanını değerlendirmek için internet kafelerin yolunu aşındıran bir gençlikle karşı karşıyayız. Negatif enerjisini dışa veremeyen bir gencin boş zamanlarını değerlendirmek için kötü alışkanlıklara eğilim göstermesi kuvvetle muhtemel bir olay.

Sürekli değişen, sürekli gençleri içerisine çeken inanılmaz bir dünyada yaşıyoruz ve gençliğimiz bu değişimden hakkına düşenleri fazlasıyla alıyor.

Onları korumanın aslında en güzel yollarından birisi spora olan ilgilerini arttırmaktır. Bunu yaptığımız zaman geleceğimizi garantiye almanın fırsatını yakalarız.

Aksi takdirde gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak için hazırlanan projelerin ve çalışmaların hiçbir anlamı ve önemi kalmaz. Profesyonellik denilince ise akla herşeyi eksiksiz olarak yapmak, eksiksiz olarak yerine getirmek gelir.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki biz bunu başaramıyor, yaptığımız her işin bir tarafını eksik bırakıyoruz. Ya sporculara değerlerinden çok fazla para akıtıyor, ya altyapıyı tesis edemiyor, ya kulüpleri yönetemiyor, ya da sporun asıl anlamına hizmet edemiyoruz. Lükslük gereksizlik anlamı içerir.

 İmkanı yokken har vurup harman savurmak, gereksiz zamanlarda gereksiz harcamalar yapmak, ayağını yorganına göre uzatmamak da lüksün tanımları arasına girebilir.

 Türkiye’nin en geri kalmış bir ili olarak Yozgat’ın büyük paralar harcayarak profesyonel spor yapması da lüksün de lüksüdür. Büyük paralar harcanarak amatör sporun faydalanması için yapılan statlardan hangi amatör sporcu yararlanıyor. Kapısından içeri bile giremiyor. Ancak onlara kumlu çakıllı, taşlı sahalar layık görülüyor. Bizim dış sahayı lütfen bir inceleyin, rezaleti görmeniz zaten zor olmayacaktır.

Profesyonel spor bu kadar faydalı ve popülerse büyük getirileri varsa o zaman Brezilya, Arjantin, Nijerya dünyada süper devletler olmaları gerekiyor. Maalesef hepsinin de açlıktan nefesleri kokuyor, halkı yoksulluktan inim inim inliyor. Bizim gibi başka devletlere borcu olan devletlerin profesyonel spor yapması lükstür. Amerika, İngiltere, Almanya işlerini yoluna koymuşlar, süper devlet olmuşlar.

Onların eğlenmeye ve profesyonel spor yapmaya hakları var. Bizim gibi borçlu devletlerde trilyonları sporcuya akıtmaya, birbirimizle kavga etmeye, zamanımızı boşa geçirmeye hiç hakkımız yok. Bizi böyle işlerle avunup, oyalanmamız için önce ekonomik anlamda bağımsız olmamız gerekir. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık