Feyzullah Doğru

Ak Parti'nin Aday Adayları İçin Büyük Gün!

feyzullahdogru@surmelihaber.com
Feyzullah Doğru
4 Mart 2015 Çarşamba 20:33

Türkiye’nin dört bir yanında Ak Parti’nin aday adayları temayül yoklamasında yarıştı. Şimdi ise aday adaylarının milletvekili listesine girebilmek için ilk aşama cuma günü başlıyor.

7 Haziran 2015 genel seçimlerinde meydanlarında boy gösterecek milletvekili adaylarının seçimi için 6 bin 223 aday adayı değerlendirmeye alınacak.

Peki, adaylık süreci nasıl işleyecek?

AK Parti genel merkezinde yapılacak olan mülakatlara,  Genel başkan yardımcıları başkanlığında oluşturulacak komisyonlarda aday adayları ile mülâkat yapılacak.

İlk eleme bu aşamada gerçekleşecek. 10’dan fazla komisyonda, Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyeleri de görev alacak. 6 6 – 15 Mart arasında çalışacak olan komisyonlar daha sonra adaylarla ilgili raporlarını oluşturacak.

Aday adaylarının işi bu mülâkatla bitmiyor tabiki.

Teşkilat yoklaması ve kamuoyu yoklamalarına ek olarak şehirlerde ayrıca sandıklar da kurulacak. Sivil toplum temsilcileri ve halkın adaylar hakkında görüşünü almak için kurulacak sandıklardan gelen sonuçlar, alt komisyon raporlarıyla birlikte Üst Komisyona sunulacak.

Sürecin bu kadar detaylı olması vatandaşın isteklerinin ne denli önemli olduğunun göstergesi olarak kabul ediliyor.

Aday Adaylarının Seçiminde Son Söz Kimde?

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki üst komisyon, 23 Mart-6 Nisan'da listelere son şeklini verecek. Her aday belirleme sürecinde olduğu gibi bu sefer de üst komisyon çalışmalarının sürdürüldüğü bölüme, komisyon üyesi olmayan kimsenin girmesine izin verilmeyecek. 

Listeler 7 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilecek. 14 Nisan'da ise geçici listeler, Resmi Gazete'de ilan edilecek. 24 Nisan'da da kesin listeler yayınlanmış olacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu aday seçimine ilişkin çor çarpıcı bir mesaj verdi.

 Davutoğlu, "İnşallah kırgınlıklara sebebiyet verilmez ama kimseye verilmiş bir sözümüz yok. Müracaat ettim diyene 'Hayırlı olsun' diyoruz. Nihayetinde önümüze bütün tablo gelecek, ona göre bakacağız!"

Yine Davutoğlu, AK Parti'nin başarısını "değişim içinde süreklilik" formülü ile tanımladı ve kendisi ile ilgili bir detayı da şöyle paylaştı:

"Birçok kişi benim kongrelere bu kadar önem vermeyeceğimi düşünüyordu. Ama akademik hayatta da esas aktör öğrencidir, hoca değildir. Teşkilat bizim için birinci önceliklidir!"

Gelgelelim...

Başbakan'ın hedef ve planları ile siyasetin gerçeklerinin de örtüşmesi gerekiyor. Bu noktada, üç dönem kriterine takılan isimlerin geleceği de çok belirleyici olacak gibi öngörülüyor.

Günün Sözü: Herkes gibi olmak, olmayacak bir şey. Herkes gibi olmak, olmamak gibi bir şey. / Sezai Karakoç


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık